www.svethardware.cz
>
>
>

AT&T Project AirGig rozvádí vysokorychlostní připojení pomocí elektrického vedení

AT&T Project AirGig rozvádí vysokorychlostní připojení pomocí elektrického vedení
, , aktualita
Společnost AT&T již testuje nový způsob rozvodu vysokorychlostního internetového připojení, které využívá již existující infrastrukturu sloupů a vodičů vysokého napětí. Jde tak o technologii, která má konkurovat i optice.
K oblíbeným
reklama
AT&T Project AirGig je tak zatím ve zkušebním stádiu pod vývojem AT&T Labs, které na něm pracovaly více než deset let a vytvořily přitom přes 300 patentů. Výsledkem má být systém, který bude jednoduchý pro nasazení s možností rapidního rozšíření vysokorychlostního internetového připojení s využitím existujících infrastruktur rozvodů elektřiny, což by mohlo logicky nejvíce zasáhnout odlehlejší oblasti, které mají dnes přístup k rychlému internetu velice složitý. Hovoří se přitom o rychlostech v řádu jednotek Gb/s. 

 
Dle AT&T může instalaci zařízení AirGig zvládnout během několika minut každý pracovník starající se o elektrická vedení, neboť jej bude v zásadě potřeba pouze fyzicky namontovat na sloup a napojit. Nicméně samotné dráty elektrického vedení využity nejsou, takže nejde o obdobu domácí technologie Powerline využívající rozvody elektřiny a zásuvky namísto Ethernetu. 
 
Mluvit můžeme o technologii BPL (broadband-over-power-lines), které se přezdívá také Wireless Fibre právě proto, že má konkurovat i optickým sítím. Jde o čistě bezdrátovou síť využívající infrastrukturu elektrických sloupů, přičemž signál mezi jednotlivými body se má šířit "podél či poblíž" drátů, ale ne fyzicky uvnitř nich. Využity k tomu mají být přitom levné antény schopné šířit signál podél drátů i na relativně dlouhé vzdálenosti. 
 
Tato technologie je tak ve vývoji už dlouho a nyní už dospěla do stavu, kdy je dostatečně výkonná a hodná nasazení. Klíčovou součístí je právě milimetrové pásmo či EHF (Extremely High Frequency), které je nelicencované a ideální pro vysokorychlostní dvoubodové spojení, pokud mu poslouží jako "opora" vodiče na elektrických sloupech. Ty není ani třeba využít přímým napojením jako zdroj energie pro funkci samotných rádií, neboť postačí prostá indukce z magnetického pole, které se kolem vodičů tvoří. 
 
​  
AT&T už odstartovalo první fázi Project AirGig dříve v tomto roce s využitím nejmenovaného distributora elektřiny a nyní začala druhá zkouška ve státě Georgia. Dle dosavadních poznatků bude možné AirGig nasadit v podstatě všude, tedy v odlehlých oblastech i městské zástavbě. Komerční nasazení je tak ještě daleko.

 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek