www.svethardware.cz
>
>
>

AT&T Project AirGig rozvádí vysokorychlostní připojení pomocí elektrického vedení

AT&T Project AirGig rozvádí vysokorychlostní připojení pomocí elektrického vedení
, , aktualita
Společnost AT&T již testuje nový způsob rozvodu vysokorychlostního internetového připojení, které využívá již existující infrastrukturu sloupů a vodičů vysokého napětí. Jde tak o technologii, která má konkurovat i optice.
K oblíbeným
reklama
AT&T Project AirGig je tak zatím ve zkušebním stádiu pod vývojem AT&T Labs, které na něm pracovaly více než deset let a vytvořily přitom přes 300 patentů. Výsledkem má být systém, který bude jednoduchý pro nasazení s možností rapidního rozšíření vysokorychlostního internetového připojení s využitím existujících infrastruktur rozvodů elektřiny, což by mohlo logicky nejvíce zasáhnout odlehlejší oblasti, které mají dnes přístup k rychlému internetu velice složitý. Hovoří se přitom o rychlostech v řádu jednotek Gb/s. 

 
Dle AT&T může instalaci zařízení AirGig zvládnout během několika minut každý pracovník starající se o elektrická vedení, neboť jej bude v zásadě potřeba pouze fyzicky namontovat na sloup a napojit. Nicméně samotné dráty elektrického vedení využity nejsou, takže nejde o obdobu domácí technologie Powerline využívající rozvody elektřiny a zásuvky namísto Ethernetu. 
 
Mluvit můžeme o technologii BPL (broadband-over-power-lines), které se přezdívá také Wireless Fibre právě proto, že má konkurovat i optickým sítím. Jde o čistě bezdrátovou síť využívající infrastrukturu elektrických sloupů, přičemž signál mezi jednotlivými body se má šířit "podél či poblíž" drátů, ale ne fyzicky uvnitř nich. Využity k tomu mají být přitom levné antény schopné šířit signál podél drátů i na relativně dlouhé vzdálenosti. 
 
Tato technologie je tak ve vývoji už dlouho a nyní už dospěla do stavu, kdy je dostatečně výkonná a hodná nasazení. Klíčovou součístí je právě milimetrové pásmo či EHF (Extremely High Frequency), které je nelicencované a ideální pro vysokorychlostní dvoubodové spojení, pokud mu poslouží jako "opora" vodiče na elektrických sloupech. Ty není ani třeba využít přímým napojením jako zdroj energie pro funkci samotných rádií, neboť postačí prostá indukce z magnetického pole, které se kolem vodičů tvoří. 
 
​  
AT&T už odstartovalo první fázi Project AirGig dříve v tomto roce s využitím nejmenovaného distributora elektřiny a nyní začala druhá zkouška ve státě Georgia. Dle dosavadních poznatků bude možné AirGig nasadit v podstatě všude, tedy v odlehlých oblastech i městské zástavbě. Komerční nasazení je tak ještě daleko.

 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář