reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ATi Catalyst Control Center - vylaďte si svůj Radeon

, , článek
ATi Catalyst Control Center - vylaďte si svůj Radeon
Po delší době se příznivci ATi konečně dočkali grafického rozhraní pro ovladače Catalyst. Software zvaný Catalyst Control Center integruje v příjemném a praktickém rozhraní funkce klasického ovládacího panelu a nabízí i různá vylepšení. Podíval jsem se tedy na tento "zázrak" podrobně.
ATi Catalyst Control Center - vylaďte si svůj Radeon


Obr. 8 - Vítejte v Catalyst Control Center
Klikněte pro zvětšení


Ovládací lišta

Prvním ovládacím prvkem je horizontální lišta obsahující základní funkce. Pomocí tlačítka View můžete přepínat možnosti nastavení mezi Standard a Advanced, případně si můžete vytvořit i zobrazení vlastní. Tyto možnosti se týkají levé lišty, jak můžete vidět na následujících dvou screenshotech:


Obr. 9, 10 - Standardní a pokročilé nastavení menu

V menu Hotkeys můžete jednotlivým funkcím CCC přiřazovat horké klávesy. Kromě toho, že lze klávesovou zkratkou spustit samotné Control Center, tak můžete takto ovládat i grafickou kartu - nastavujete takto optimalizace obrazu (nejvyšší kvalita až nejvyšší výkon), gamma korekci, jas a kontrast displeje, překrývání videa (včetně jasu, kontrastu, sytosti a odstínu) a také můžete zkratkou zapnout/vypnout VPU Recover.


Obr. 11, 12 - Nastavení klávesových zkratek
Klikněte pro zvětšení

Dalším tlačítkem je Profiles, kde si můžete vytvářet a přepínat různé přednastavené profily. Pro každý profil si můžete určit jednotlivé položky nastavení, způsob aktivace, příp. je možné při přepnutí na profil rovnou spustit určitý program. V praxi to znamená, že si můžete určit danou úroveň detailů a optimalizací pro libovolnou hru a klávesovou zkratkou přepnout na profil a zároveň hru spustit. Velmi pěkné.


Obr. 13, 14 - Nastavení profilů
Klikněte pro zvětšeníObr. 15 - Detaily pro daný profil
Klikněte pro zvětšení

V menu Preferences jsou volby, které jsem již zmiňoval výše, např. nastavení jazyka a skinu programu. Žádná podstatná nastavení se zde nekonají. Podobně je na tom Help, ve kterém naleznete jedinou zajímavou položku - Information Center. V ní naleznete informace od procesoru, přes verzi ovladačů čipsetu až po verzi Catalyst.

Možnosti standardní konfigurace

Pro začátečníky nebo ty, kteří se nechtějí nastavením příliš zabývat, nejdříve rozeberu možnosti při Standard View, tedy základní nabídku CCC. První kartou je zde Displays Manager sloužící ke správě zobrazení (Hydravision). Při prvním připojení druhého monitoru se Vám zobrazí následující možnosti konfigurace:


Obr. 16-18 - Konfigurace nastavení Hydravision
Klikněte pro zvětšení

Následně je v základním nastavení možné pro oba monitory nezávisle nastavovat rozlišení. Co se týče obnovovací frekvence, musíte buď přepnout do pokročilého módu nebo nastavit frekvenci přes klasický ovládací panel.


Obr. 19 - Nastavení monitorů v základní konfiguraci
Klikněte pro zvětšení

Záložka 3D je opravdu výjimečným počinem v rozhraní grafických ovladačů. Obsahuje totiž okno s náhledem do 3D akcelerované scény (jedoucí auto), na které se okamžitě projevují jednotlivá nastavení. V základním módu je možné jen nastavit pět předdefinovaných úrovní optimalizací - od Performance s nejnižšími nároky na hardware až po Quality s nejvyšší kvalitou obrazu.


Obr. 20 - Nastavení 3D v základní konfiguraci
Klikněte pro zvětšení

Poslední záložkou základního nastavení je Video, kde je možné určit různé úrovně jasu přehrávaného videa. Možnosti jsou Home, Work, Theater a Custom, z čehož poslední lze nastavit až v pokročilém módu.


Obr. 21 - Nastavení videa v základní konfiguraci
Klikněte pro zvětšení
reklama
reklama
reklama