reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

ATi FireGL X2 a T2 – další hi-endové profi GPU

, , článek
ATi FireGL X2 a T2 – další hi-endové profi GPU
Jako odpověď na vypuštění grafických karet Quadro FX 3000 s jádrem NV35 se ATi rozhodlo taktéž představit své novinky pro profesionální grafiku. Jde o FireGL X2 a T2 založené na Radeonech 9800 a 9600.
V profesionální grafice byla dlouho jediným vůdcem společnost 3DLabs, jejíž čipy byly speciálně navržené pro pracovní stanice. Ovšem poslední dobou se 3DLabs, kterou koupila společnost Creative, zaměřuje na profi GPU s cenou v řádech desetitisíců a rodina Wildcat VP to jen potvrzuje. Jenže již i do této oblasti jí mluví ATi a nVidia. Nedávno vypuštěné Quadro FX 3000G za cenu $2995 je hi-endový výrobek nVidie a ATi se nyní snaží konkurovat tomuto modelu a také kartě Quadro FX 500 vlastními  modely FireGL X2 a FireGL T2.

Následovníkem nejsilnější profesionální karty FireGL X1 založené na jádře R300 se nyní stává FireGL X2-256. Základem je profi verze čipu R350, kterým jsou vybaveny také karty Radeon 9800 Pro, a proto disponuje FireGL X2-256 vymoženostmi jako je 256bitová paměťová sběrnice DDR SDRAM, 4 vertex enginy, 8 renderovacích pipeline a duální DVI výstup. Nechybí ani technologie HyperZ III+ či F-buffer (viz technologické preview Radeonu 9800 Pro). Od poloviny srpna bude model k dispozici za cenu $999, tedy o mnoho méně než konkurenční Quadro FX 2000/3000(G).

Na GPU RV350 je pro změnu založena grafická karta FireGL T2-128, která by měla zaujmout vstupní segment profesionální grafiky. Bude obsahovat 128MB paměti DDR, duální DVI výstup a také D-Sub. Po Radeonu 9600 Pro zdědil tento vizuální procesor také dvě geometrické jednotky a 4 renderovací pipeline. Cena produktu bude $379, což ho činí velice dostupným řešením pro relativně výkonné stanice.

Současně bylo oznámeno vytvoření Workstation Partner Program, který má zajistit lepší spolupráci prodejců pracovních stanic a stavitelů systémů. Navíc vydalo ATi tiskové prohlášení, ve kterém oznamuje, že Alias, Discreet a Softimage (produkty Maya, 3ds max a XSI) budou podporovat schopnosti karet FireGL přímo ve svých programech, což umožní ještě lepší využití technologií těchto moderních VPU.

Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama
reklama