reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

ATi Radeon X300, X600 a X800 pro PCI Express

, , článek
ATi Radeon X300, X600 a X800 pro PCI Express
Společnost ATi Technologies včet rozšířila svou rodinu Radeonů řady "X" o další nové členy. Kromě vypuštění Radeonu X800 se sběrnicí PCI Express byly představeny ještě mainstreamový Radeon X600 a také low-end X300, který je jako první grafický čip na světě vyráběn 0,11mikronovou technologií.
Mobility Radeon X600

Posledním vypuštěným produktem ATi je nový Mobility Radeon X600. Používá stejné jádro jako desktopový čip, tedy RV380, ale navíc obsahuje technologii Powerplay v nové revizi 5.0 a systém LCD-EE. Powerplay slouží, jak byste již z názvu mohli odvodit, k úspoře baterie notebooků. K tomu mu slouží tzv. Vari-Bright, což je systém upravující podsvícení displeje podle toho, jak je využíván. Je tak možné velmi ušetřit a právě studené katody LCD displeje se velkým dílem podílejí na celkové spotřebě notebooku.

Mobility Radeon X600 obsahuje ještě dvě zajímavé technologie. Zmíněná LCD-EE (LCD Enhancement Engine) slouží k úpravám rozlišení na LCD displeji včetně podpory WXGA a dalších širokoúhlých formátů. Zajímavější je ale LRTC (LCD Response Time Compensation). LRTC má zajišťovat načasování překrývání videa (overlay) tak, aby více odpovídal době odezvy daného LCD panelu. Ve svém důsledku by se takto mělo omezit rozmazávání při přehrávání videa, ale těžko říci, jak to bude vypadat v praxi.


Obr. 5 – Verze Mobility Radeonu X600

Grafický čip Mobility Radeon X600 se bude prodávat buď odděleně, nebo na modulu s integrovanou pamětí o velikosti 64MB nebo 128MB. Výhodou tohoto systému je velá úspora místa v notebooku.

Krátce se ještě zmíním o modulární mobilní technologii nazvanou velmi podivně AXIOM (Advanced eXpress I/O Module). Je to podobné řešení jako nVidia MXM, pracuje na základě modulu pro PCI Express, do kterého se umístí grafický čip a lze velmi snadno zapojovat a vypojovat. Usnadňuje tak práci hlavně servisním technikům, kteří nemusí vyndavat celou základní desku.

Závěr
Po ohlášení grafických karet GeForce PCX, které přišlo velmi brzy, se nyní rozšířila i rodina grafických čipů ATi o podporu sběrnice PCI Express. Radeon X800 nepředstavuje oproti předchozí verzi nic nového, ale stále se jedná o GPU s drtivým výkonem. Za Radeonem X800 je velká mezera a teprve poté následují další grafické čipy ATI.

Na základech Radeonu 9600XT staví jak Radeon X600 s jádrem RV380 a jeho odvozenina Mobility Radeon X600, ale také Radeon X300 (RV370). Přestože se jedná de facto o stejné čipy, přináší zde ATi jednu novinku. Svým 110nm procesem Radeonu X300 získává světové prvenství a také tím zkouší, jak by asi mohla výroba probíhat u rychlejších čipů.

Celkově vzato, ATi si tímto dnem posílilo pozici v hi-endu, kde dodává velmi výkonnou grafickou kartu s nativní podporou PCI Express, v low-endu, kde je konečně Radeon 9200 vystřídán něčím konkurenceschopnějším, ale v neposlední řadě i v mobilním sektoru. Uvidíme ještě, jak odpoví nVidia se svou NV33 a NV34.

Zdroj: Anandtech, Tech Report
reklama
reklama
reklama
reklama