Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI rozšiřuje DV WONDERem možnosti digitálního zpracování videa

13.6.2001, Petr Klabazňa, článek
ATI rozšiřuje DV WONDERem možnosti digitálního zpracování videa
Doposud jsme si u firmy ATI navykli na různé klony karet v provedení All-In-Wonder s možností zpracování videa a sledování TV pořadů na PC. Dokonce byl touto snahou "postižen" i poslední grafický čip ATI Radeon (o Radeonu 2, který je teprve na cestě, tuto informaci prozatím nemáme). Nicméně je stále co zlepšovat...
Editace videa ještě zcela (alespoň dle mého názoru) na běžných stolních počítačích nezdomácněla. Na vině jsou především ceny, a to jak HW samotného, tak i speciálního SW na zpracování videa. Také ATI má ve své nabídce karty, které umožňují zpracovávat video. Nicméně jsou převážně typu "vše v jednom", tedy kombinace grafické karty s TV tunerem umožňující editaci videa.

V těchto dnech ATI rozšiřuje svou nabídku o DV WONDER, který je speciálně určen pro zpracování videa. Ovšem tentokráte nejde o žádné "combo", ale v podstatě o upgrade. Tedy plnohodnotnou kartu (samozřejmě včetně software), která nevyžaduje součinnost konkrétního modelu grafické karty (jako tomu bývalo u ATI TV tunerů, které musely být propojeny přes feauture konektor speciálním plochým kabelem). Na druhou stranu tvoří základ DV WONDERu řadič FireWire (IEEE 1394) v provedení do PCI slotu. Podstatně jednodušší při vzpomínce na analogové zpracování videa, ovšem pokud máme co digitálního připojit :-o. Výrobce dále uvádí, že jde o "profi" zařízení, ale tuto otázku bych nechal na posouzení každém z nás...

Titulní strana webu výrobce nás v souvislosti s DV WONDER přivítá touto sympatickou obrazovou kompozicí, docela zajímavá, tak až z titulky zmizí, můžete se na ni kdykoli později podívat právě zde:Z toho vyplývá, že na celkem tři externí FireWire porty je možné připojit zařízení vybavená tímto portem. V současné době je již nabídka poměrně široká a tak kromě (asi stěžejního zařízení), jakým je digitální kamera, je možné připojit i pevné disky, scannery, digitální videorekordéry...

Součástí balíku je, kromě obslužného software od firmy Ulead, také propojovací kabel, což může mnohdy uspořit nervy se sháněním toho "pravého" (je jím propojovací kabel z 6 pin 1394 na 4 pin DV). Na software od firmy Ulead může někdo namítnout, že by raději Adobe, ale dodávaná verze VideoStudio 5.0 je již docela na úrovni a v mnohém se Premiéře vyrovná. Samozřejmě ti větší odborníci na zpracování videa na PC mohou zastávat názor, že oba produkty mají své pro a proti (každá z aplikací má pro některé efekty lepší podporu .. tuto záležitost ale nechejme na někdy jindy).

Ještě uvedu, jakou mašinku je potřeba vlastnit, než si kartu pořídíte. Samozřejmě nejlépe iP4/III, ale poběží i s Celeronem (pod 100 MHz FSB bych ovšem nechodil, viz porovnání v článku pana kolegy - specialisty na zpracování videa) nebo kompatibilní s rychlostí 300 MHz a více. Minimálně 64 MB RAM, minimálně 300 MB místa na disku pro SW a např. 4 GB na datovém disku pro 20 minutové video. Grafika je takřka nenáročná, ale s min. 256 barvami a nutný je min. DirectX 6.0. Dále zvuková karta a CD mechanika (pro instalaci SW). Podpora je pro OS Win2k/Win98SE/WinME.

Z technických parametrů, které najdete kompletně na webu výrobce je asi nejzajímavější tabulka s porovnávající Studio DV a DV-Editor s ATI DV WONDER:

Ikona Odkaz na databázi
ATI
DV WONDER™
Pinnacle Systems Studio DV
Dazzle
DV-Editor
FireWire® (IEEE 1394 ports)
3 external
2 external, 1 internal
2 external
Disk space required to edit digital video (per 30 min.)
6.5GB
6.5GB
6.5GB
Maximum resolution (NTSC)
720x480
720x480
720x480
Maximum frames per second
60
60
60
Software included
Ulead® VideoStudio™ 5.0
Pinnacle Studio
Ulead® VideoStuido™ 4.01
Automatic scene detection
Yes
Yes
Yes
Transitions
Yes
Yes
Yes
Visual effects
Yes
Yes
Yes
Sound effects
Yes
Yes
Yes
MPEG-2 format output
Yes
Yes
Yes
AVI format output
Yes
Yes
Yes
ASF format output
Yes
No
Yes
Breaks 4GB file limit
Yes
Yes
No
Record to Video CD
Yes
No
No
6 pin 1394 to 4 pin DV cable included
Yes
Yes
No

Na Inetovém obchodu ATI sice ještě položku pro DV WONDER nemají zavedenu, ale proslýchá se cena do $50. Pokud si uvědomíme, že součástí je i software, tak to není až zase tak mnoho. Výrobce navíc poskytuje dvouletou záruku.


Zdroj ATI