www.svethardware.cz
>
>
>

Atmosféra Venuše je ještě drsnější, než se předpokládalo

Atmosféra Venuše je ještě drsnější, než se předpokládalo
, , aktualita
Extrémně vysoké teploty a deště kyseliny sírové nejsou jediné důvody, proč můžeme Venuši považovat za zcela nehostinnou. Podle nejnovějších zjištění se na planetě nachází také elektrický vítr, který způsobuje, že v atmosféře není voda.
K oblíbeným
reklama
Už dlouho vědci předpokládají, že všechny planety s atmosférou mají také elektrické pole generované vrstvou nabitých částic v horních vrstvách atmosféry označované jako ionosféra. Pole je ale nejspíš tak slabé, že se jej dosud na žádné planetě nepodařilo detekovat – v případě elektrického pole Země se předpokládá napětí mezi jedním až dvěma volty. Poprvé se elektrické pole podařilo změřit až nedávno evropské sondě Venus Express, a to v případě druhé nejbližší planety našemu Slunci. Tvrdí to studie zveřejněná v časopise Geophysical Research Letters, která byla provedena výzkumníky z NASA a University College London.

Elektrické pole Venuše je podle dostupných informací minimálně pětkrát větší než pole Země, Marsu nebo Saturnova měsíce Titanu. Dokonce je tak silné, že produkuje elektrický vítr, který se podobá proudu částic vycházejících ze Slunce označovaných jako sluneční vítr. Objev je významný i v tom, že konečně pomohl objasnit, proč je na Venuši méně vody než na Zemi, přestože jsou obě planety tvořeny stejnými výchozími materiály. Jakmile totiž sluneční světlo dopadne na molekuly vody v horních vrstvách atmosféry, začne jejich rozpad na ionty vodíku a kyslíku. Vodíkové ionty jsou rychlé a snadno uniknou z atmosféry, zatímco těžší ionty kyslíku se z atmosféry dostanou díky elektrickému větru.

Dr. Glyn Collinson z Goddardova kosmického střediska k objevu uvádí: „Nikdy jsme netušili, že elektrický vítr může být tak silný, aby dokázal „sát“ kyslík přímo z atmosféry do vesmíru.“ Výsledky studie mohou ovlivnit představy o obyvatelnosti planet mimo naši sluneční soustavu. Dosud se totiž vědci spokojili s tím, že je planeta malá, skalnatá a obíhá ve vhodné vzdálenosti od mateřské hvězdy, v budoucnu by ale mohli být skeptičtější – co když je planeta obklopena stejně silným elektrickým polem jako Venuše? Bohužel zatím neexistuje způsob, jak detailně studovat atmosféru exoplanet.

Před vědci také stojí otázka, proč elektrické pole Venuše dosahuje takové síly i přesto, že má planeta podobnou velikost a polohu jako Země. V budoucnu by se NASA měla také více zabývat elektrickým polem Marsu, jeho síla by totiž byla velmi důležitá při případné kolonizaci. Předpoklady ovšem hovoří o tom, že rudá planeta má pole výrazně slabší než Venuše.

Zdroj: Ucl.ac.uk, Gizmodo.com
reklama
Nejnovější články
PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle
Společnosti Sony a Microsoft se nově podělily o své finanční výsledky týkající se i herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X a S. Obě se chlubí rekordními čísly, i když vítěz tu přece jen je a vcelku jasný a očekávaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690 Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690
Není to samozřejmě jisté, ale dle Igora Wallosseka by Intel měl letos dostat na trh jen velice omezenou skladbu desktopových procesorů Alder Lake s tím, že ostatní modely plus slabší čipové sady přijdou až v dalším roce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz? Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz?
Tchaj-wanské úřady přijaly záměr TSMC postavit poblíž města Baoshan novou továrnu, která bude využita pro výrobu dosud nejmodernějším známým procesem této společnosti. Jde o N2, čili o 2nm proces. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány
Někteří jistě čekali, že to se systémovými požadavky Microsoftu na instalaci a zprovoznění OS Windows 11 nebude nakonec tak horké, ale z firmy nyní zní, že si stojí za svým a bude si je vynucovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů