www.svethardware.cz
>
>

Australané vyrobili kvantovou logickou bránu v křemíku

Australané vyrobili kvantovou logickou bránu v křemíku
, , aktualita
Australským výzkumníkům z University of New South Wales (UNSW) v Sydney se podařilo vyrobit dle jejich slov poslední stavební kámen nutný k sestavení kvantového počítače vyrobeného pomocí již známých technologií využívajících křemík.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci z University of New South Wales (UNSW) tvrdí, že se jim podařilo překonat velkou překážku na cestě k sestavení kvantového počítače. Vyrobili totiž kvantovou logickou bránu, která využívá dva quibity a jako taková by se měla stát základní jednotkou pro vytvoření takového počítače. Dle zástupců univerzity to znamená, že "všechny fyzické stavební jednotky pro vytvoření křemíkového kvantového počítače již byly úspěšně vytvořeny".

Důležité tedy je, že pro vytvoření kvantové logické brány byly použity již známé a široce používané technologie, které slouží k výrobě klasických křemíkových čipů. Čili díky tomu bude relativně snadné vytvořit z takovýchto bran celý procesorový čip, jak vysvětlil Andrew Dzurak, profesor z UNSW.

Namísto tranzistorů tu jsou tedy kvantové bity, čili quibity, z nichž každý využívá jen jeden elektron a binární 0 nebo 1 je pak určena jeho spinem. Dříve se přitom nedařilo právě s využitím křemíku vytvořit dva quibity, jež by spolu "komunikovaly", a tím vytvořily logickou bránu a nyní mají pracovníci v UNSW díky tomu patentovaný design celého kvantového počítačového čipu. V této době si tak hledají vhodné partnery v počítačovém průmyslu, kteří by mohli takové čipy začít vyrábět. Snad se tedy brzy dozvíme, která z firem po takové příležitosti skočí. Však teoretický potenciál takových čipů zahrnuje vyřešení úkolů, které zdaleka přesahují schopnosti dnešních nejvýkonnějších superpočítačů.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás Ceny DRAM šly zakrátko nahoru o pětinu, začínají růst i u nás
Vypadá to, že časy poklesu cen na trhu s paměťmi DRAM jsou pryč a my se dozvídáme, že příčinou je nová exportní politika Japonska vůči Jižní Koreji. Ceny přitom zakrátko vyletěly velice prudce nahoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej Grafický tablet Wacom Cintiq 22 dostává Full HD displej
Tradiční výrobce grafických tabletů, společnost Wacom, představila 21,5” variantu svého tabletu Cintiq 22. Ta je vybavena displejem s Full HD rozlišením a 72% pokrytím barevného gamutu NTSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvádí 12Gb LPDDR5 čipy pro 5G a AI Samsung uvádí 12Gb LPDDR5 čipy pro 5G a AI
Společnost Samsung je známým výrobcem paměťových čipů a nyní svou nabídku rozšiřuje o kapacitně velké a velmi rychlé LPDDR5 čipy. Ty by měly najít své využití především v moderních smartphonech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala