www.svethardware.cz
>
>

Austrálie prosadila backdoory ze zákona, rozšifrování dat na přání

Austrálie prosadila backdoory ze zákona, rozšifrování dat na přání
, , aktualita
Nejen státy jako Čína nebo Rusko chtějí mít úplnou kontrolu nad elektronickou komunikací svých obyvatel. Backdoory ze zákona totiž nyní zavádí Austrálie. Společnosti se pochopitelně bouří a proti zákonu se ohrazují.
reklama
Austrálii se povedlo nevídané. Skutečně se zdejším zákonodárcům povedlo prosadit backdoory (zadní vrátka) do šifrované komunikace ze zákona. To znamená, že vyžadují mechanismus, kterým by společnosti musely rozšifrovat data svých uživatelů, pokud si to australská vláda a její bezpečnostní složky budou přát. Problémem je, že dnes je spousta komunikace šifrovaná způsobem end-to-end, takže poskytovatel služby nemá možnost do rozšifrování zasahovat. A zde je právě kámen úrazu. 
 
Vlajka Austrálie
 
Zatímco při šifrování na serveru mohou společnosti v případě zájmu bezpečnostních složek data získat a poskytnout (např. v zájmu boje proti terorismu a kriminalitě), u end-to-end komunikace by to z principu nemělo být možné a australská vláda chce, aby takový software vždy umožňoval toto narušit a v případě předložení soudního příkazu získat data.
 
Společnosti pochopitelně proti něčemu takovému protestují a např. Apple několikrát zdůrazňoval, že šifrování je prostě matematika a nelze selektivně narušovat soukromí jednoho, aniž by se to nedotklo soukromí všech ostatních (tedy celého algoritmu). Dle něj není možné ohrožovat soukromí milionů lidí jen kvůli tomu, že si někdo v Austrálii přeje přečíst komunikaci někoho podezřelého. Zde je celý zákon právě paradoxní. Na jednu stranu říká, že nevyžaduje zavedení systémové zranitelnosti, nicméně odpůrci zákona říkají, že přesně to bude vyžadovat zavedení takového zákona do praxe.
 
Podobné problémy s end-to-end komunikací mají uživatelé i v jiných zemích, tam jsou ale aplikace, které ji využívají, rovnou zakázány. Jde např. o Rusko, Čínu nebo Turecko. Zákazem ale nedochází k tomu, že by někdo chtěl implementovat zadní vrátka do jinak zabezpečené aplikace. Zde by tak šlo o pocit falešného bezpečí, kdy byste nikdy nevěděli, zda je vaše komunikace sledována, přestože by neměla. Toto totiž musí zůstat v tajnosti a společnosti nesmí nikde zveřejňovat, že se tak děje.
 
Připomeňme však, že Austrálie není ani zdaleka první demokratickou zemí, která se o něco takového pokusila. Jednání na toto téma byla velmi živá v USA po teroristickém útoku v San Bernardinu na konci roku 2015, kde úřady chtěly po Applu odemknout jeho iPhone. Barack Obama tehdy právě navrhoval backdoory ze zákona.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek