www.svethardware.cz
>
>

Austrálie prosadila backdoory ze zákona, rozšifrování dat na přání

Austrálie prosadila backdoory ze zákona, rozšifrování dat na přání
, , aktualita
Nejen státy jako Čína nebo Rusko chtějí mít úplnou kontrolu nad elektronickou komunikací svých obyvatel. Backdoory ze zákona totiž nyní zavádí Austrálie. Společnosti se pochopitelně bouří a proti zákonu se ohrazují.
K oblíbeným
reklama
Austrálii se povedlo nevídané. Skutečně se zdejším zákonodárcům povedlo prosadit backdoory (zadní vrátka) do šifrované komunikace ze zákona. To znamená, že vyžadují mechanismus, kterým by společnosti musely rozšifrovat data svých uživatelů, pokud si to australská vláda a její bezpečnostní složky budou přát. Problémem je, že dnes je spousta komunikace šifrovaná způsobem end-to-end, takže poskytovatel služby nemá možnost do rozšifrování zasahovat. A zde je právě kámen úrazu. 
 
Vlajka Austrálie
 
Zatímco při šifrování na serveru mohou společnosti v případě zájmu bezpečnostních složek data získat a poskytnout (např. v zájmu boje proti terorismu a kriminalitě), u end-to-end komunikace by to z principu nemělo být možné a australská vláda chce, aby takový software vždy umožňoval toto narušit a v případě předložení soudního příkazu získat data.
 
Společnosti pochopitelně proti něčemu takovému protestují a např. Apple několikrát zdůrazňoval, že šifrování je prostě matematika a nelze selektivně narušovat soukromí jednoho, aniž by se to nedotklo soukromí všech ostatních (tedy celého algoritmu). Dle něj není možné ohrožovat soukromí milionů lidí jen kvůli tomu, že si někdo v Austrálii přeje přečíst komunikaci někoho podezřelého. Zde je celý zákon právě paradoxní. Na jednu stranu říká, že nevyžaduje zavedení systémové zranitelnosti, nicméně odpůrci zákona říkají, že přesně to bude vyžadovat zavedení takového zákona do praxe.
 
Podobné problémy s end-to-end komunikací mají uživatelé i v jiných zemích, tam jsou ale aplikace, které ji využívají, rovnou zakázány. Jde např. o Rusko, Čínu nebo Turecko. Zákazem ale nedochází k tomu, že by někdo chtěl implementovat zadní vrátka do jinak zabezpečené aplikace. Zde by tak šlo o pocit falešného bezpečí, kdy byste nikdy nevěděli, zda je vaše komunikace sledována, přestože by neměla. Toto totiž musí zůstat v tajnosti a společnosti nesmí nikde zveřejňovat, že se tak děje.
 
Připomeňme však, že Austrálie není ani zdaleka první demokratickou zemí, která se o něco takového pokusila. Jednání na toto téma byla velmi živá v USA po teroristickém útoku v San Bernardinu na konci roku 2015, kde úřady chtěly po Applu odemknout jeho iPhone. Barack Obama tehdy právě navrhoval backdoory ze zákona.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Navi mají mít 8 Shader Enginů, bude více ROP či výkonnější geometrie? Navi mají mít 8 Shader Enginů, bude více ROP či výkonnější geometrie?
Jak bude vylepšena architektura grafických čipů Navi, to je stále záhada. Proslýchalo se, že toto vylepšení bylo to poslední, na čem Raja Koduri pracoval před svým odchodem k Intelu a nyní se rýsuje jedna možnost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2019 jsou tu Windows 10 May 2019 jsou tu
Microsoft ohlásil, že Windows 10 ve verzi May 2019 Update jsou oficiálně k dispozici, takže i sám je začal rozšiřovat na první počítače prostřednictvím Windows Update. A jako obvykle máme možnost na nic nečekat a rovnou nový systém instalovat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 67 přináší opět několik zajímavých vylepšení. Vývojáři slibují další navýšení rychlosti a menší paměťovou náročnost, slibují také zvýšení soukromí a boj proti těžbě kryptoměn.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: květen 2019 Doporučené PC sestavy: květen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
Včera, aktualita, Milan Šurkala