www.svethardware.cz
>
>

Austrálie prosadila backdoory ze zákona, rozšifrování dat na přání

Austrálie prosadila backdoory ze zákona, rozšifrování dat na přání
, , aktualita
Nejen státy jako Čína nebo Rusko chtějí mít úplnou kontrolu nad elektronickou komunikací svých obyvatel. Backdoory ze zákona totiž nyní zavádí Austrálie. Společnosti se pochopitelně bouří a proti zákonu se ohrazují.
reklama
Austrálii se povedlo nevídané. Skutečně se zdejším zákonodárcům povedlo prosadit backdoory (zadní vrátka) do šifrované komunikace ze zákona. To znamená, že vyžadují mechanismus, kterým by společnosti musely rozšifrovat data svých uživatelů, pokud si to australská vláda a její bezpečnostní složky budou přát. Problémem je, že dnes je spousta komunikace šifrovaná způsobem end-to-end, takže poskytovatel služby nemá možnost do rozšifrování zasahovat. A zde je právě kámen úrazu. 
 
Vlajka Austrálie
 
Zatímco při šifrování na serveru mohou společnosti v případě zájmu bezpečnostních složek data získat a poskytnout (např. v zájmu boje proti terorismu a kriminalitě), u end-to-end komunikace by to z principu nemělo být možné a australská vláda chce, aby takový software vždy umožňoval toto narušit a v případě předložení soudního příkazu získat data.
 
Společnosti pochopitelně proti něčemu takovému protestují a např. Apple několikrát zdůrazňoval, že šifrování je prostě matematika a nelze selektivně narušovat soukromí jednoho, aniž by se to nedotklo soukromí všech ostatních (tedy celého algoritmu). Dle něj není možné ohrožovat soukromí milionů lidí jen kvůli tomu, že si někdo v Austrálii přeje přečíst komunikaci někoho podezřelého. Zde je celý zákon právě paradoxní. Na jednu stranu říká, že nevyžaduje zavedení systémové zranitelnosti, nicméně odpůrci zákona říkají, že přesně to bude vyžadovat zavedení takového zákona do praxe.
 
Podobné problémy s end-to-end komunikací mají uživatelé i v jiných zemích, tam jsou ale aplikace, které ji využívají, rovnou zakázány. Jde např. o Rusko, Čínu nebo Turecko. Zákazem ale nedochází k tomu, že by někdo chtěl implementovat zadní vrátka do jinak zabezpečené aplikace. Zde by tak šlo o pocit falešného bezpečí, kdy byste nikdy nevěděli, zda je vaše komunikace sledována, přestože by neměla. Toto totiž musí zůstat v tajnosti a společnosti nesmí nikde zveřejňovat, že se tak děje.
 
Připomeňme však, že Austrálie není ani zdaleka první demokratickou zemí, která se o něco takového pokusila. Jednání na toto téma byla velmi živá v USA po teroristickém útoku v San Bernardinu na konci roku 2015, kde úřady chtěly po Applu odemknout jeho iPhone. Barack Obama tehdy právě navrhoval backdoory ze zákona.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3DMark Port Royal přijde 8. ledna, už tu máme video 3DMark Port Royal přijde 8. ledna, už tu máme video
3DMark Port Royal je nejnovější benchmark, který se zaměří na DXR, čili ray tracing pod DirectX. Nyní už víme, že jeho finální verze dorazí na trh 8. ledna, čili těsně před CES. Především se ale už můžeme podívat na video.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru
Zvláště v průběhu tohoto roku se rozebíraly efekty atmosféry na Marsu, jeho prachové bouře a schopnost větru očišťovat zanesené objekty. Co si ale pod tím máme představit? To nám může ukázat mince, kterou si s sebou veze Curiosity.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED! Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED!
Silvestr už není daleko, tak si to dnes trošku odlehčíme a podíváme se, co nám připravila společnost Thermaltake. Ta vycítila, že někteří zákazníci by mohli nešťastní bez barevně svítících modulů RAM, a tak přispěchala na pomoc i s firmou Corsair.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory
Vesmírná sonda BepiColombo Mercury je výsledkem spolupráce evropské agentury ESA a japonské JAXA. Míří k Merkuru, na jehož oběžné dráze se má usídlit, a to s využitím dosud nejsilnějšího iontového pohonu, jaký byl kdy vyroben. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google genderově vyvažuje svůj Překladač Google genderově vyvažuje svůj Překladač
Aby se některé pohlaví necítilo diskriminováno v Překladači společnosti Google, ten nyní zavádí genderově vyvážené překlady, které by měly ve vybraných jazycích zobrazovat všechny možné varianty překladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala