Autonomní elektrická loď Yara Birkenland vyplula do norských vod

Autonomní elektrická loď Yara Birkenland vyplula do norských vod
, , aktualita
Už před více než třemi lety byl v Norsku ohlášen projekt autonomně naváděných lodí, které mají využívat elektrického pohonu. Nyní se plán zhmotňuje ve skutečnost a do norských vod vyplouvá loď Yara Birkenland.
K oblíbeným
reklama
Eleketrická energie by měla mít v budoucnu v dopravě mnohem větší zastoupení než dnes a netýká se to zdaleka jen té železniční a silniční. Na elektřinu by se mělo přecházet i u lodí a první takové projekty už začínají své testovací fáze. V dubnu 2018 byl ohlášen projekt autonomní elektrické lodě Yara Birkenland, která byla vyrobena ve firmě Vard, na vývoji spolupracoval Kongsberg a finančně se spolupodílela společnost Enova. Loď má převážet hnojiva mezi městem Porsgrunn a přístavem v Breviku.
 
Yara Birkenland
 
Každý rok má tato jedna loď nahradit 40 tisíc jízd naftovými nákladními vozy a ušetřit 1000 tun CO2. Tato trasa má asi jen zhruba 14 km. Loď je 80 metrů dlouhá a během jedné plavby zvládne přepravit 103 kontejnerů. Energie pro pohon je uložena v 7MWh akumulátoru a maximální rychlost dosahuje 15 uzlů (28 km/h). Loď ale není zajímavá jen svým elektrickým pohonem, je totiž i plně autonomní a vyvinuta pochopitelně tak, aby byla schopna detekovat další plavila na vodě.
 
Prozatím bude ve dvouletém testovacím provozu, kdy bude na její řízení dohlížet lidská posádka. Bude-li vše probíhat dobře, lodní můstek bude poté odstraněn a loď už bude plout bez lidského dohledu. Počítá se s tím, že by se časem systém měl postarat i o autonomní nakládání a vykládání, loď by se měla sama postarat i o své nabíjení. Společnost Yara, která je jedním z největších znečišťovatelů v Norsku, chce svůj vliv na životní prostředí snížit nejen změnou dopravy, ale i změnou vlastní produkce. Je největším producentem čpavku a v budoucnu chce přejít k jeho ekologičtější výrobě (tzv. zelený čpavek). Celosvětová výroba čpavku se totiž podílí na spotřebě 2 % fosilních paliv a generuje 1,2 % emisí skleníkových plynů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel zvítězil ve svém odvolání v případě praktik použitých proti AMD Intel zvítězil ve svém odvolání v případě praktik použitých proti AMD
Jde o případ, který má své kořeny už v prvním dekádě tohoto století, kdy Intel bojoval proti nástupu firmy AMD a jejích úspěšných procesorů K7 či K8, vedle nichž Pentia s mikroarchitekturou Netburst nedokázala obstát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Crytek ohlásil Crysis 4 Crytek ohlásil Crysis 4
Crytek v posledních letech nevypadal na to, že bychom od něj mohli automaticky očekávat čtvrtý hlavní díl v řadě Crysis, ale nyní je jasné, že ten se chystá. Co se dozvíme ze zveřejněného teaseru? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Amatérští nadšenci zkouší své štěstí v loterii sólo těžby Bitcoinu Amatérští nadšenci zkouší své štěstí v loterii sólo těžby Bitcoinu
Těžba Bitcoinu je už dávno spíše průmyslovou záležitostí, ale to neznamená, že v ní nemůže uspět i jednotlivec s výbavou, jejíž schopnosti ilustruje už jen to, že jde o rigy napojené přes USB. A co víc, jde tu dokonce o sólo těžbu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Továrna Toshiby na výrobu čipů postižena zemětřesením, výroba částečně obnovena Továrna Toshiby na výrobu čipů postižena zemětřesením, výroba částečně obnovena
O víkendu postihlo Japonsko zemětřesení, které poškodilo továrnu Toshiby v Oitě na jihu země. Tato továrna vyrábí dnes nedostatkové čipy např. pro automotive, což je právě v době čipové krize nemalým problémem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pentium G7400T za 64 dolarů se dostalo na 5,8 GHz Pentium G7400T za 64 dolarů se dostalo na 5,8 GHz
Procesory Intel Alder Lake-S opět dokazují, jak vysokých taktů jsou za určitých podmínek schopny. Nyní se ukázalo levné Pentium Gold G7400T, čili procesor s ofic. cenou 64 dolarů a sníženým TDP na 35 W. Chlazení ovšem zajistil tekutý dusík. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře