www.svethardware.cz
>
>
>

Autoři malwaru natěžili na počítačích obětí Monero za 57 mil. USD

Autoři malwaru natěžili na počítačích obětí Monero za 57 mil. USD
, , aktualita
Monero je nejoblíbenější kryptoměnou, pokud jde o cryptojacking, tedy jejich těžbu pomocí malwaru na napadených počítačích obětí, A jde o dosti výnosný byznys. Jedna studie totiž tvrdí, že si takto útočníci přišli na 57 milionů USD.
K oblíbeným
reklama
Kryptoměny dnes nejsou už ani zdaleka tak velkým tématem jako na přelomu let 2017 a 2018. Např. nejsledovanější Bitcoin je dnes za zhruba $3500, což je méně než pětina toho, kde byl před rokem. I přesto někteří stále nehodili kryptoměny přes palubu a alespoň nechávají těžit kryptoměny jiné, přičemž sami shrábnou "peníze". Tato metoda se nazývá cryptojacking a typicky jde o instalaci malwaru do počítače oběti, které těží nejčastěji kryptoměnu Monero, přičemž výdělky shrábne autor malwaru (resp. ten, kdo dokáže malware s adresou na svou peněženku propašovat do počítače někoho jiného, další oblíbenou možností je např. tajná těžba pomocí skriptu na webové stránce). A dají se takto vydělat solidní částky.
 
Monero logo
 
Ve studii "A First Look at the Crypto-Mining Malware Ecosystem: A Decade of Unrestricted Wealth" se autoři podívali na problematiku Monera a jeho nedobrovolné těžby. Věnovali se kryptoměnám za posledních 12 let (2007-2018) a zjistili, že 4,3 % všech vytěžených mincí Monero bylo nedobrovolně pomocí cryptojackingu. Zajímavá je zejména částka, která činí dle odhadu autorů 57 milionů USD (necelých 1,3 miliardy Kč). Přitom nejúspěšnější "kampaň" si vydělala 163 tisíc XMR, což je okolo 18 milionů USD (tedy 23 % z celého nedobrovolně vytěženého obnosu Monera si odnesla jedna skupina).
 
Ze studie je také patrné, že Monero začalo extrémně nabírat na popularitě koncem roku 2017 a na přelomu let 2017 a 2018 v nedobrovolné těžbě překonalo i Bitcoin. Ta byla u Bitcoinu populární zejména mezi lety 2013 až 2014. Později to kleslo na zhruba polovinu až třetinu a koncem roku 2018 následoval strmý sešup v podstatě velmi blízko nule. Ve výše zmíněných letech 2013 až 2014 také útočníci hodně zkoušeli jiné kryptoměny jako Litecoin nebo Dodgecoin, ale velmi rychle od nich upustili. Jedinou další kryptoměnou, která je dnes nedobrovolně vedle Monera a Bitcoinu těžena, je Ethereum, ale to má stejně jako Bitcoin proti Moneru téměř nulové zastoupení.
 
Zdroj: zdnet.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek