www.svethardware.cz
>
>
>

Autoři malwaru natěžili na počítačích obětí Monero za 57 mil. USD

Autoři malwaru natěžili na počítačích obětí Monero za 57 mil. USD
, , aktualita
Monero je nejoblíbenější kryptoměnou, pokud jde o cryptojacking, tedy jejich těžbu pomocí malwaru na napadených počítačích obětí, A jde o dosti výnosný byznys. Jedna studie totiž tvrdí, že si takto útočníci přišli na 57 milionů USD.
reklama
Kryptoměny dnes nejsou už ani zdaleka tak velkým tématem jako na přelomu let 2017 a 2018. Např. nejsledovanější Bitcoin je dnes za zhruba $3500, což je méně než pětina toho, kde byl před rokem. I přesto někteří stále nehodili kryptoměny přes palubu a alespoň nechávají těžit kryptoměny jiné, přičemž sami shrábnou "peníze". Tato metoda se nazývá cryptojacking a typicky jde o instalaci malwaru do počítače oběti, které těží nejčastěji kryptoměnu Monero, přičemž výdělky shrábne autor malwaru (resp. ten, kdo dokáže malware s adresou na svou peněženku propašovat do počítače někoho jiného, další oblíbenou možností je např. tajná těžba pomocí skriptu na webové stránce). A dají se takto vydělat solidní částky.
 
Monero logo
 
Ve studii "A First Look at the Crypto-Mining Malware Ecosystem: A Decade of Unrestricted Wealth" se autoři podívali na problematiku Monera a jeho nedobrovolné těžby. Věnovali se kryptoměnám za posledních 12 let (2007-2018) a zjistili, že 4,3 % všech vytěžených mincí Monero bylo nedobrovolně pomocí cryptojackingu. Zajímavá je zejména částka, která činí dle odhadu autorů 57 milionů USD (necelých 1,3 miliardy Kč). Přitom nejúspěšnější "kampaň" si vydělala 163 tisíc XMR, což je okolo 18 milionů USD (tedy 23 % z celého nedobrovolně vytěženého obnosu Monera si odnesla jedna skupina).
 
Ze studie je také patrné, že Monero začalo extrémně nabírat na popularitě koncem roku 2017 a na přelomu let 2017 a 2018 v nedobrovolné těžbě překonalo i Bitcoin. Ta byla u Bitcoinu populární zejména mezi lety 2013 až 2014. Později to kleslo na zhruba polovinu až třetinu a koncem roku 2018 následoval strmý sešup v podstatě velmi blízko nule. Ve výše zmíněných letech 2013 až 2014 také útočníci hodně zkoušeli jiné kryptoměny jako Litecoin nebo Dodgecoin, ale velmi rychle od nich upustili. Jedinou další kryptoměnou, která je dnes nedobrovolně vedle Monera a Bitcoinu těžena, je Ethereum, ale to má stejně jako Bitcoin proti Moneru téměř nulové zastoupení.
 
Zdroj: zdnet.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek