Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Autoři malwaru natěžili na počítačích obětí Monero za 57 mil. USD

22.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
Autoři malwaru natěžili na počítačích obětí Monero za 57 mil. USD
Monero je nejoblíbenější kryptoměnou, pokud jde o cryptojacking, tedy jejich těžbu pomocí malwaru na napadených počítačích obětí, A jde o dosti výnosný byznys. Jedna studie totiž tvrdí, že si takto útočníci přišli na 57 milionů USD.
Kryptoměny dnes nejsou už ani zdaleka tak velkým tématem jako na přelomu let 2017 a 2018. Např. nejsledovanější Bitcoin je dnes za zhruba $3500, což je méně než pětina toho, kde byl před rokem. I přesto někteří stále nehodili kryptoměny přes palubu a alespoň nechávají těžit kryptoměny jiné, přičemž sami shrábnou "peníze". Tato metoda se nazývá cryptojacking a typicky jde o instalaci malwaru do počítače oběti, které těží nejčastěji kryptoměnu Monero, přičemž výdělky shrábne autor malwaru (resp. ten, kdo dokáže malware s adresou na svou peněženku propašovat do počítače někoho jiného, další oblíbenou možností je např. tajná těžba pomocí skriptu na webové stránce). A dají se takto vydělat solidní částky.
 
Monero logo
 
Ve studii "A First Look at the Crypto-Mining Malware Ecosystem: A Decade of Unrestricted Wealth" se autoři podívali na problematiku Monera a jeho nedobrovolné těžby. Věnovali se kryptoměnám za posledních 12 let (2007-2018) a zjistili, že 4,3 % všech vytěžených mincí Monero bylo nedobrovolně pomocí cryptojackingu. Zajímavá je zejména částka, která činí dle odhadu autorů 57 milionů USD (necelých 1,3 miliardy Kč). Přitom nejúspěšnější "kampaň" si vydělala 163 tisíc XMR, což je okolo 18 milionů USD (tedy 23 % z celého nedobrovolně vytěženého obnosu Monera si odnesla jedna skupina).
 
Ze studie je také patrné, že Monero začalo extrémně nabírat na popularitě koncem roku 2017 a na přelomu let 2017 a 2018 v nedobrovolné těžbě překonalo i Bitcoin. Ta byla u Bitcoinu populární zejména mezi lety 2013 až 2014. Později to kleslo na zhruba polovinu až třetinu a koncem roku 2018 následoval strmý sešup v podstatě velmi blízko nule. Ve výše zmíněných letech 2013 až 2014 také útočníci hodně zkoušeli jiné kryptoměny jako Litecoin nebo Dodgecoin, ale velmi rychle od nich upustili. Jedinou další kryptoměnou, která je dnes nedobrovolně vedle Monera a Bitcoinu těžena, je Ethereum, ale to má stejně jako Bitcoin proti Moneru téměř nulové zastoupení.
 
Zdroj: zdnet.com