www.svethardware.cz
>
>
>

Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir

Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
, , aktualita
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
K oblíbeným
reklama
Líbí se vám Nintendo Switch díky přenosnému provedení, ale nevyhovuje vám nabídka her? Výrobci začínají experimentovat s nápadem na kapesní herní konzoli, která by obsahovala Windows 10. Ve vývoji je třeba čínský projekt Aya Neo, který byl představen před pár měsíci a nyní dosáhl prototypové fáze. V zásadě se jedná o handheldovou herní konzoli, která ovšem obsahuje převážně interní komponenty určené pro notebooky a již zmíněný operační systém od Microsoftu.
 
 
Prototypu dominuje sedmipalcový dotykový displej s technologií IPS a rozlišením 1280 x 800 pixelů. Po obou stranách se nachází ovládací prvky, které zahrnují joysticky a čtyřsměrné tlačítko. Na rozdíl od Nintendo Switch ovšem tyto ovladače nelze odpojit a nepočítá se ani s možností dokování konzole, tedy možností snadného hraní na velké obrazovce. K dispozici je také akcelerometr, o připojení k internetu se stará čip pro Wi-Fi 6 a energii komponentům dodává 47Wh baterie, o jejíž výdrži se zatím autoři nezmiňují.
 
 
A jaký hardware se nachází uvnitř? V první řadě prototyp využívá mobilní šestijádrový procesor AMD Ryzen 5 4500U založený na architektuře Renoir, který běží na frekvenci až 2,3 GHz, respektive až 4 GHz v režimu Turbo. O grafický výkon se stará integrované GPU AMD Radeon Vega 6 a nechybí ani 16GB operační paměť DDR4-4266 nebo 512GB úložiště PCIe NVMe SSD, které zajistí dostatek prostoru minimálně pro několik her.

 
Pasivní chlazení by nepřipadalo v úvahu, proto musel nastoupit jeden velký ventilátor a měděný heat sink. Zdá se, že svou práci docela zvládají, neboť testy při vysokém zatížení ukázaly teplotu procesoru 74 °C. Pokud se jedná o herní výkon, není na tom konzole úplně marně. Video nahrané na čínskou sociální síť Bilibili ukázalo, že tituly jako Final Fantasy XV nebo Detroit: Become Human běží na tomto kříženci se 30 FPS nebo výše. Sea of Thieves dosahuje 40 až 45 FPS, zatímco Forza Horizon dokonce až 60 FPS.
 
Vzhledem k tomu, že se bavíme o prototypu, není možné vyloučit změnu parametrů. Pokud ovšem půjde vše podle plánů, mohl by se handheld Aya Neo objevit na trhu v řádu měsíců. Na tvůrce nyní čeká především dokončení designu plošných spojů a herních ovladačů. Nejedná se však o jediný projekt, který si pohrává s myšlenkou mobilní herní konzole disponující Windows 10. Na lednovém veletrhu CES 2020 byl ukázán prototyp Dell Alienware UFO, který funguje podobně, ale z Nintendo Switch si vypůjčil i odpojitelné herní ovladače nebo možnost hraní na velké obrazovce.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář