www.svethardware.cz
>
>
>

Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17

Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
, , aktualita
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme se na putování Beresheet podívali v době, kdy jej ještě čekaly velké zážehy motoru, aby jej postupně dostaly na dráhu sahající až téměř k Měsíci. První takový přitom zhatil počítač, který se těsně před tím resetoval. Od té doby ale už systémy pracují v pořádku a nyní už si Izraelci mohli ve spolupráci s Jimem Headem z Brown University vybrat místo přistání. To není nejznámější Moře klidu, ale Moře jasu (Mare Serenitatis), kde přistály i mise Apollo 15 a 17. Jim Head se mimochodem na misích Apollo také podílel. 
 
cesta Beresheet k Měsíci
 
Důvod pro výběr takového místa je zřejmý už jen z toho, jak to tam vypadá. Jde o prostou rovnou plochu, kde se nevyskytují velké balvany nebo naopak krátery či prostě terénní nerovnosti. Beresheet přitom přistane asi 160 kilometrů jak od Apolla 15, tak od Apolla 17, takže společně vytvoří rovnoramenný trojúhelník. Oded Aharonson prozradil, že takové místo přistání nebylo vybráno náhodou, ovšem nemá nic společného s misemi Apollo v tom smyslu, že by se Izraelci chtěli prostě podívat na stejné místo. Moře jasu je totiž známé aktivitou magnetických polí a Beresheet je vybaven příslušným senzorem. Nicméně právě díky programu Apollo se také ví, jak daná oblast vypadá. 
 
Beresheet tak bude zkoumat magnetické pole hornin starých 2,9 až 3,4 miliardy let. Mohl by tak pomoci přesněji zjistit, kdy asi tak zatuhlo roztavené jádro Měsíce, čili kdy ten přišel o své velké magnetické pole. To magnetizovalo horniny na povrchu, takže je třeba zjistit, které byly ovlivněny, které už ne a jak jsou staré. Z toho se můžeme dozvědět více o historii Měsíce, s ním spojené historii Země a také obecně o tvorbě planet a měsíců.
 
Vesmírné plavidlo Beresheet startovalo 22. února a v plánu je zachycení přitažlivostí Měsíce 4. dubna. Po vstupu na oběžnou dráhu Měsíce by měl Beresheet přistát o týden později, čili 11. dubna. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář