www.svethardware.cz
>
>
>

Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17

Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
, , aktualita
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme se na putování Beresheet podívali v době, kdy jej ještě čekaly velké zážehy motoru, aby jej postupně dostaly na dráhu sahající až téměř k Měsíci. První takový přitom zhatil počítač, který se těsně před tím resetoval. Od té doby ale už systémy pracují v pořádku a nyní už si Izraelci mohli ve spolupráci s Jimem Headem z Brown University vybrat místo přistání. To není nejznámější Moře klidu, ale Moře jasu (Mare Serenitatis), kde přistály i mise Apollo 15 a 17. Jim Head se mimochodem na misích Apollo také podílel. 
 
cesta Beresheet k Měsíci
 
Důvod pro výběr takového místa je zřejmý už jen z toho, jak to tam vypadá. Jde o prostou rovnou plochu, kde se nevyskytují velké balvany nebo naopak krátery či prostě terénní nerovnosti. Beresheet přitom přistane asi 160 kilometrů jak od Apolla 15, tak od Apolla 17, takže společně vytvoří rovnoramenný trojúhelník. Oded Aharonson prozradil, že takové místo přistání nebylo vybráno náhodou, ovšem nemá nic společného s misemi Apollo v tom smyslu, že by se Izraelci chtěli prostě podívat na stejné místo. Moře jasu je totiž známé aktivitou magnetických polí a Beresheet je vybaven příslušným senzorem. Nicméně právě díky programu Apollo se také ví, jak daná oblast vypadá. 
 
Beresheet tak bude zkoumat magnetické pole hornin starých 2,9 až 3,4 miliardy let. Mohl by tak pomoci přesněji zjistit, kdy asi tak zatuhlo roztavené jádro Měsíce, čili kdy ten přišel o své velké magnetické pole. To magnetizovalo horniny na povrchu, takže je třeba zjistit, které byly ovlivněny, které už ne a jak jsou staré. Z toho se můžeme dozvědět více o historii Měsíce, s ním spojené historii Země a také obecně o tvorbě planet a měsíců.
 
Vesmírné plavidlo Beresheet startovalo 22. února a v plánu je zachycení přitažlivostí Měsíce 4. dubna. Po vstupu na oběžnou dráhu Měsíce by měl Beresheet přistát o týden později, čili 11. dubna. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R
MSI si pro hráče připravilo herní monitor, který disponuje 165Hz panelem typu VA. Ten má úhlopříčku 27 palců, a přitom disponuje zakřivením 1500R, které je tak poměrně značné. Co dalšího Optix MAG272C nabízí se svými dvěma bratříčky?
Dnes, aktualita, Jan Vítek