www.svethardware.cz
>
>
>

Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17

Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
, , aktualita
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme se na putování Beresheet podívali v době, kdy jej ještě čekaly velké zážehy motoru, aby jej postupně dostaly na dráhu sahající až téměř k Měsíci. První takový přitom zhatil počítač, který se těsně před tím resetoval. Od té doby ale už systémy pracují v pořádku a nyní už si Izraelci mohli ve spolupráci s Jimem Headem z Brown University vybrat místo přistání. To není nejznámější Moře klidu, ale Moře jasu (Mare Serenitatis), kde přistály i mise Apollo 15 a 17. Jim Head se mimochodem na misích Apollo také podílel. 
 
cesta Beresheet k Měsíci
 
Důvod pro výběr takového místa je zřejmý už jen z toho, jak to tam vypadá. Jde o prostou rovnou plochu, kde se nevyskytují velké balvany nebo naopak krátery či prostě terénní nerovnosti. Beresheet přitom přistane asi 160 kilometrů jak od Apolla 15, tak od Apolla 17, takže společně vytvoří rovnoramenný trojúhelník. Oded Aharonson prozradil, že takové místo přistání nebylo vybráno náhodou, ovšem nemá nic společného s misemi Apollo v tom smyslu, že by se Izraelci chtěli prostě podívat na stejné místo. Moře jasu je totiž známé aktivitou magnetických polí a Beresheet je vybaven příslušným senzorem. Nicméně právě díky programu Apollo se také ví, jak daná oblast vypadá. 
 
Beresheet tak bude zkoumat magnetické pole hornin starých 2,9 až 3,4 miliardy let. Mohl by tak pomoci přesněji zjistit, kdy asi tak zatuhlo roztavené jádro Měsíce, čili kdy ten přišel o své velké magnetické pole. To magnetizovalo horniny na povrchu, takže je třeba zjistit, které byly ovlivněny, které už ne a jak jsou staré. Z toho se můžeme dozvědět více o historii Měsíce, s ním spojené historii Země a také obecně o tvorbě planet a měsíců.
 
Vesmírné plavidlo Beresheet startovalo 22. února a v plánu je zachycení přitažlivostí Měsíce 4. dubna. Po vstupu na oběžnou dráhu Měsíce by měl Beresheet přistát o týden později, čili 11. dubna. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s
Nové verze rozhraní PCI-Express zpravidla navyšují datovou propustnost na dvojnásobek. PCI-SIG kouká daleko do budoucnosti a zveřejnila specifikace nové verze rozhraní PCI-Express 6.0. To by mělo na x16 slotu nabídnout neuvěřitelných 256 GB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
10nm Intel Ice Lake ukázal v benchmarku vysoký výkon 10nm Intel Ice Lake ukázal v benchmarku vysoký výkon
V databázi testů procesoru provedených v PassMark Performance Test se objevil také 10nm mobilní procesor Core i7-1065G7 architektury Ice Lake. A dosažený výkon má rozhodně více než solidní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pandora u soudu za porušení copyrightu, zobrazovala texty písní Pandora u soudu za porušení copyrightu, zobrazovala texty písní
Streamovací služba Pandora u nás není moc známá jako např. Spotify, nicméně má stejný problém. Společnost Wixen ji zažalovala, tentokrát za zobrazování textů písní u jejích autorů bez příslušné licence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mozilla Firefox 67.0.3 opravuje vážnou zero-day chybu Mozilla Firefox 67.0.3 opravuje vážnou zero-day chybu
Od Mozilly jsme se dočkali urychleného vydání nové verze prohlížeče Firefox 67.0.3. Starší verze totiž trpí na závažnou zero-day chybu. Tu totiž už útočníci s úspěchem využívají k napadání obětí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala