www.svethardware.cz
>
>
>

Bezplatný malware Cobian RAT oklamal i záškodnické uživatele

Bezplatný malware Cobian RAT oklamal i záškodnické uživatele
, , aktualita
V temných zákoutích internetu lze sehnat různé prográmky, mimo jiné i sledovací malware. Jeden z nich, Cobian RAT, byl nicméně schopen dobře posloužit nejen těm, kteří jej použili k nekalé činnosti, ale i jeho autorovi, který pak všechny špehoval.
K oblíbeným
reklama
Těžko čekat, že se autor malwaru bude k jiným chovat slušně a nevymyslí nějakou "opičárnu". Tak se to stalo u trojského koně Cobian RAT (Remote Access Trojan), který byl na internetu nabízen zdarma zhruba od letošního února. Nebylo to však z dobré vůle jeho autora, ten zájemce o jeho malware pěkně zneužil. Software na vytvoření zadních vrátek v dalších systémech totiž měl sám o sobě svá vlastní zadní vrátka pro původního autora. Ten jej takto nabízel ostatním jako užitečný prostředek k záznamu kláves, pořizování screenshotů, nabourání se na webkameru, procházení souborů na napadeném počítači nebo spouštění různých příkazů a aplikací i ze vzdálené URL adresy.
 
Počítačový vir
 
Santeri Viinamäki [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], přes Wikimedia Commons
 
Kdo tedy chtěl napadnout něčí počítač, mohl ke staženému Cobianu připojit vlastní kód, zaslat jej zamýšlené oběti a v případě úspěšné infekce sledovat jiné. Jenže malware Cobian RAT tato data mohl posílat i samotnému původnímu autorovi, takže špinavou práci s rozesíláním jeho malwaru tak vlastně vykonali ostatní, záškodníci na druhé úrovni. Autorova práce se šířením malwaru tak skončila nabídnutím programu zdarma. Šíření pro něj nevědomky zajistili další a on měl pak přístup k datům osob, které chtěli sledovat jiní.
 
Navíc mohl sám upravovat příkazy prováděné na napadených počítačích, případně mohl druhou úroveň od sledování odstřihnout a převzít kontrolu nad napadenými počítači. Ti se tak stali jen zneužitými loutkami v jeho hře. Původní autor se pochopitelně co nejvíce snažil zamaskovat tato zadní vrátka, aby na ně nikdo z šiřitelů malwaru nepřišel. Nepříliš velká popularita malwaru se tak nyní patrně ještě výrazněji sníží, protože žádný šiřitel malwaru jistě nechce být sám napaden a za někoho dělat špinavou práci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala31 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů