www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Bill Gates: Apple by měl vyhovět FBI

Bill Gates: Apple by měl vyhovět FBI
, , aktualita
Ve velmi sledovaném a velmi intenzivně komentovaném sporu Applu s FBI kvůli odemčení iPhonu teroristy ze San Bernardina se bývalý CEO Microsoftu Bill Gates postavil na stranu FBI. Můžeme s ním nesouhlasit, nebo mu můžeme přitakat.
K oblíbeným
reklama
V mediálně ostře propíraném sporu už zaznělo hodně názorů, například společnosti Facebook a Google se postavily jednoznačně na stranu vzdorujícího Applu. Redmond se zatím nevyjádřil a možná radši ani nevyjádří. Nicméně bývalá hlava Microsoftu Bill Gates se teď vyjádřil jasně – úřady podle něj nežádají obecný klíč od všech iPhonů (tj. univerzální zadní vrátka), ale žádají jednu konkrétní věc (tj. odemčení jednoho mobilu).

Gates dodal, že je to jako žádat přístup k bankovní schránce: „Řekněme, že by banka ovázala disk stuhou a řekla, ať jí nenutí pásku přestřihnout, protože by ji pak nutili přestřihávat pásku znovu a znovu.“ Tím jsou zhruba vyčerpána fakta o stanovisku Billa Gatese a je čas na komentář. Předně musím říct, že nedokážu posoudit nakolik má Gates v technické rovině pravdu.

Není mi úplně jasné, jak si praktické provedení odblokování iPhonu 5C střelce ze San Bernardina představuje na jedné straně FBI a na druhé straně Apple. Tudíž – zcela na rovinu – bude lepší věnovat se netechnické rovině problému. Pokud by měl Gates pravdu a šlo o jednorázový a pouze jednorázový akt, asi by nešlo o tak veliký problém. Ale ono jde zároveň o precedens.


Bill Gates


Apple jednou vyhoví a pak bude čelit podobným požadavkům na odemykání iPhonů jako na běžícím pásu. Zároveň by podobným požadavkům zřejmě čelily i další a další technologické firmy. Na druhou stranu je otázka – v právní a mocensky vynutitelné rovině případu – co se stane, když Apple teď nevyhoví. Nejsem odborník na americký právní řád, takže ani tady nemohu sloužit předpovědí rozuzlení.

Možná se dá namítnout, že Applu nejde ve skutečnosti o soukromí jeho uživatelů, ale hlavně o vyvolání dojmu, jak moc mu na nich záleží. Zkrátka, že mu ve skutečnosti jde o reklamu a o image. A třeba nakonec couvne. Nebo bude muset couvnout. Ale nikdo z nás nevidí do hlavy Tima Cooka a tak nevíme, co si o tom doopravdy myslí. Takže taková kritika Applu by byla laciná.

Určitě také lze přijít s námitkou, že v telefonu mohou být důležité informace o úmyslech teroristů. Takže odemčení telefonu může možná vést například k zadržení dalších teroristů a aspoň teoreticky tak zachránit nevinné životy. Zrovna na tenhle argument bych byl ochoten hodně slyšet i já osobně. Ale je samozřejmě otázka, co v tom telefonu nakonec ve skutečnosti je.

Nebo se dá vyjít z historie a pak je třeba akceptovat fakt, kolik času v dějinách lidstva trvalo, než se prosadila koncepce individuálních práv jednotlivce a omezila moc státu (nebo přesněji panovníka). A právě USA mají velice silný respekt k právům a svobodám jednotlivce ve své ústavě už od svého vzniku. Bez nadsázky se dá říct, že na tomhle základě vlastně Spojené státy vznikly.

Takhle by se dalo pokračovat dál a dál. Úmyslně jsem se snažil popsat problém z co nejvíc stran, protože podle mě vůbec nejde o jednoduchou záležitost. Takže, co si o tom myslíte vy?

Zdroj: TechRadar
reklama
Nejnovější články
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře