www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Bing už má v USA 20% podíl, nastávají Googlu krušné časy?

Bing už má v USA 20% podíl, nastávají Googlu krušné časy?
, , aktualita
Podle analytické společnosti comScore přesáhl podíl Bingu ve vyhledávání na desktopu 20 %. Pokud přidáme podíl Yahoo, který využívá engine Bingu, ve výši 13 %, tak se Bing dostává téměř na třetinu. Měl by se Google začít bát?
K oblíbeným
reklama
V březnu letošního roku došlo v USA na desktopu celkem k téměř 19 miliardám vyhledávání. Z toho má Google 12,139 miliardy (64,39 %), Bing 3,781 miliardy (20,06 %) a Yahoo 2,396 miliardy (12,71 %). Bing a Yahoo tedy mají dohromady 32,77 %, tzn. téměř třetinu (viz graf níže). Přitom podíl Bingu pomalu a mírně, ale přece jen roste (například v únoru měl 19,8 %). Zbytek trhu mají marginální vyhledávače.

V tomto kontextu je zajímavé zamyslet se nad antimonopolními šetřeními, které s Googlem probíhají v EU a v Rusku. Jedna věc je, jak je monopol definován právnicky v rámci konkrétního právního řadu. Ale z hlediska ekonomické teorie nejde v odvětví vyhledávačů v případě Googlu o monopol (tj. existenci jen jediného dodavatele služby), ale o oligopol s dominantní firmou.


Podíl vyhledávačů na desktopu - USA - březen 2015


Dále je tu paradox, že v případě vyhledávání, které je zdarma, nedochází ke klíčovému monopolnímu chování – tj. stanovení monopolní ceny uživatelům vyhledávače (opět jde o pohled ekonomů, nikoli právníků). Zajímavá je také otázka, jak je v těchto sporech vymezen a chápán příslušný trh. Jestli celosvětově, nebo regionálně (EU apod.), nebo lokálně (národní trh).

Leckde po světě přitom samozřejmě existují konkurenční vyhledávače. V USA jsou to již zmiňované Bing a Yahoo, v Číně Baidu, v Rusku Yandex a u nás samozřejmě Seznam. Budou jiné trhy následovat USA, kde – jak jsme popsali výše – Googlu pozvolna a zatím nepatrně klesá podíl?

Jeho hlavním konkurentem bude i nadále Bing, který se ovšem počtem a kvalitou lokalizací nemůže s Googlem (zatím?) měřit. Ale pokud se u uživatelů chytnou Windows 10, respektive Cortana využívající Bing, podíl redmondského vyhledávače může začít stoupat mnohem výrazněji. Samozřejmě pouze v tom případě, že Microsoft zapracuje na lokalizacích Cortany i Bingu.

Tohle všechno by mělo vedení Googlu znepokojovat. Na druhou stranu mu nárůst konkurence může pomoci argumentovat v antimonopolních šetřeních, která se mohou jednak opakovat, jednak k nim může docházet v dalších zemích. Samozřejmě je otázkou, jestli o jeho vině nebude rozhodováno politicky předem.

Mimochodem, používáte k vyhledávání něco jiného než Google?

Zdroj: comScore
reklama
Nejnovější články
QNAP TS-h973AX: Ryzen, pět disků, čtyři SSD a QuTS hero QNAP TS-h973AX: Ryzen, pět disků, čtyři SSD a QuTS hero
Od společnosti QNAP nám přišel na vyzkoušení výkonný NAS vybavený pěti diskovými pozicemi a dalšími čtyřmi pro 2,5" disky či SSD, který má navíc 10Gb/s i 2,5Gb/s Ethernet a operační systém QuTS hero. Doplněno o výsledky testů s využitím NVMe SSD.
Dnes, recenze, Jan Vítek18 komentářů
Apple M1: co nabízí a jaký je? Apple M1: co nabízí a jaký je?
Procesor Apple M1 už byl oficiálně představen, a my se tak podíváme na to, co nabízí tento čip, s jehož pomocí Apple trhá další vazby ze světem x86 s konečným cílem jej zcela opustit. Jaký tedy je M1? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ceny grafických karet už nerostou, jak situaci ovlivňují distributoři? Ceny grafických karet už nerostou, jak situaci ovlivňují distributoři?
Dalo by se říci, že ceny grafických karet jsou dnes na maximu, a tak sice už dále nerostou, ale to zákazníky pochopitelně moc nepotěší. Můžeme si také přečíst o tom, jak se ke své práci staví distributoři hardwaru.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Citigroup: NVIDIA má jen desetiprocentní šanci na akvizici Armu Citigroup: NVIDIA má jen desetiprocentní šanci na akvizici Armu
Včera jsme se dozvěděli o tom, že akvizice Armu firmou NVIDIA se nepozdává britské vládě, jejíž ministr mluví o otázkách národní bezpečnosti. I to jistě ovlivnilo názor analytiků ze Citigroup, dle nichž je šance uzavřít tento obchod malá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Desky Asus, ASRock i Gigabyte s B560 mají omezenou funkčnost prvního M.2 slotu Desky Asus, ASRock i Gigabyte s B560 mají omezenou funkčnost prvního M.2 slotu
Pokud si někdo plánuje koupit novou desku Asus s čipsetem B560, aby ji využil společně se starším procesorem Core 10. generace, měl by si být vědom toho, že v takovém případě na celé řadě desek nevyužije první slot M.2.
Včera, aktualita, Jan Vítek