www.svethardware.cz
>
>

Biodegradabilní a flexibilní polovodiče ze Stanfordu

Biodegradabilní a flexibilní polovodiče ze Stanfordu
, , aktualita
Výzkumníci ze Stanfordu přišli s novými polovodiči, které jsou jednak velice flexibilní a pak také snadno odbouratelné, čili biodegradabilní. Zaměřují se tak především na otázku životního prostředí, které zamořují miliony tun elektronického odpadu.
K oblíbeným
reklama
Počítačová technika a elektronika obecně je podstatný zdroj odpadu po celém světě a i když se s ním vyspělé země umí s využitím recyklace celkem slušně vypořádat, na druhou stranu jsou tamní lidé největšími spotřebiteli. Firmy a prodejci na nás neustále tlačí, abychom si vyměnili sotva pár let starý telefon, počítač, tablet, a to buď prostou prezentací nejnovějších modelů s funkcemi, co prostě musíme mít, nebo zanedbanou podporou starších modelů, jež by jinak mohly ještě dlouho sloužit. V každém případě je tu dle United Nations Environment Program výsledek v podobě téměř 50 milionů tun elektronického odpadu ročně, což se týká předpokladu pro tento rok, a to představuje meziroční nárůst o 20 procent.

I proto se inženýrka ze Stanfordu Zhenan Bao a její tým začala zabývat vývojem nového typu polovodičů, které by se samy dokázaly v přírodě rozložit. Klíčový je v tomto případě jistý polymer, který se může v krátké době rozložit na neškodné organické molekuly, ale to nemá hrozit v době, kdy je zařízení ještě používáno. Materiál se začne rozkládat pouze tehdy, kdy je vystaven působení slabé kyseliny, na což stačí třeba prostý zředěný ocet. Pak je to otázka jednoho měsíce.

Samotný materiál je navíc velice flexibilní, jak ukazuje úvodní fotografie, kde je obtočen kolem lidského vlasu, což vyžaduje také příslušný "nosič" jako obdobu desky plošných spojů. Klíčový byl v tomto případě vývoj polymeru, který musel být rozložitelný, flexibilní a zároveň schopný vodit elektřinu. Řešení bylo použít speciální chemické vazby v polymerech, které jsou pojmenovány jako reverzibilní iminové vazby. Ty se po vystavení kyselině rozpadnou, a polymer se tak rozloží.

Laboratorní vzorek jako výsledek aplikace této technologie využívá elektrické komponenty vyrobené ze železa, které přírodě nijak nevadí. Substrát, na němž jsou obvody vytvořeny, je zase vyroben primárně z celulózy, jejíž vlákna byla modifikována, aby byl výsledný materiál průhledný a snadněji se rozpadl.

Jaká je ale vize jeho tvůrců? Ti vidí jeho možné použití v nositelných zařízeních, všudepřítomných senzorech či čipech na jedno použití. K praktické aplikaci a komerčnímu nasazení ale vede ještě dlouhá cesta, takže je otázka, zda tuto technologii někdy vůbec uvidíme na vlastní oči.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Výstavbu 7nm továrny Intelu v Irsku ohrozil koronavirus, zpoždění zatím nenastalo Výstavbu 7nm továrny Intelu v Irsku ohrozil koronavirus, zpoždění zatím nenastalo
Intel aktuálně v irském Leixlip pilně buduje zbrusu novou továrnu, v níž se budou vyrábět čipy chystanou 7nm technologií s EUV. Nyní se ovšem dle irské RTE mezi pracovníky na stavbě objevila nákaza COVID-19, ovšem stavba stále běží. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ampere GA102-225 vyfocen, prototyp otestován v těžbě Etherea Ampere GA102-225 vyfocen, prototyp otestován v těžbě Etherea
Server VideoCardz přinesl fotografii zbrusu nového GPU NVIDIA GA102-225, které se stane základem nové karty GeForce RTX 3080 Ti. Inženýrská verze této karty také byla už otestována v těžbě Etherea. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Autopilota Tesly je velmi jednoduché "oblbnout", aby jel bez řidiče Autopilota Tesly je velmi jednoduché "oblbnout", aby jel bez řidiče
Před pár dny se stala vážná nehoda vozu Tesla, která si vyžádala dva lidské životy. Vše napovídá tomu, že vůz asi nikdo neřídil. V Consumer Reports tedy vyzkoušeli, jak těžké je rozjet Autopilota bez řidiče. A je to překvapivě snadné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ITS tiskárny Canon Pixma G540 a G640 přináší 6inkoustový tisk ITS tiskárny Canon Pixma G540 a G640 přináší 6inkoustový tisk
Canon představil ITS tiskárnu Pixma G540 a multifunkci G640, které se mohou pochlubit systémem 6 inkoustů. Přibyla červená a šedá barva. Tyto barvy mají zajistit kvalitnější tisk fotografií s lepšími odstíny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel začne příští týden vyjednávat o nové evropské továrně Intel začne příští týden vyjednávat o nové evropské továrně
Společnost Intel už dříve ohlásila, že se chystá výstavbu nové továrny v jedné z evropských zemí, ale dosud jsme neměli představu o tom, co a kde by to mohlo být. To se možná už brzy dozvíme, neboť Intel už chce jednat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů