www.svethardware.cz
>
>

Biodegradabilní a flexibilní polovodiče ze Stanfordu

Biodegradabilní a flexibilní polovodiče ze Stanfordu
, , aktualita
Výzkumníci ze Stanfordu přišli s novými polovodiči, které jsou jednak velice flexibilní a pak také snadno odbouratelné, čili biodegradabilní. Zaměřují se tak především na otázku životního prostředí, které zamořují miliony tun elektronického odpadu.
K oblíbeným
reklama
Počítačová technika a elektronika obecně je podstatný zdroj odpadu po celém světě a i když se s ním vyspělé země umí s využitím recyklace celkem slušně vypořádat, na druhou stranu jsou tamní lidé největšími spotřebiteli. Firmy a prodejci na nás neustále tlačí, abychom si vyměnili sotva pár let starý telefon, počítač, tablet, a to buď prostou prezentací nejnovějších modelů s funkcemi, co prostě musíme mít, nebo zanedbanou podporou starších modelů, jež by jinak mohly ještě dlouho sloužit. V každém případě je tu dle United Nations Environment Program výsledek v podobě téměř 50 milionů tun elektronického odpadu ročně, což se týká předpokladu pro tento rok, a to představuje meziroční nárůst o 20 procent.

I proto se inženýrka ze Stanfordu Zhenan Bao a její tým začala zabývat vývojem nového typu polovodičů, které by se samy dokázaly v přírodě rozložit. Klíčový je v tomto případě jistý polymer, který se může v krátké době rozložit na neškodné organické molekuly, ale to nemá hrozit v době, kdy je zařízení ještě používáno. Materiál se začne rozkládat pouze tehdy, kdy je vystaven působení slabé kyseliny, na což stačí třeba prostý zředěný ocet. Pak je to otázka jednoho měsíce.

Samotný materiál je navíc velice flexibilní, jak ukazuje úvodní fotografie, kde je obtočen kolem lidského vlasu, což vyžaduje také příslušný "nosič" jako obdobu desky plošných spojů. Klíčový byl v tomto případě vývoj polymeru, který musel být rozložitelný, flexibilní a zároveň schopný vodit elektřinu. Řešení bylo použít speciální chemické vazby v polymerech, které jsou pojmenovány jako reverzibilní iminové vazby. Ty se po vystavení kyselině rozpadnou, a polymer se tak rozloží.

Laboratorní vzorek jako výsledek aplikace této technologie využívá elektrické komponenty vyrobené ze železa, které přírodě nijak nevadí. Substrát, na němž jsou obvody vytvořeny, je zase vyroben primárně z celulózy, jejíž vlákna byla modifikována, aby byl výsledný materiál průhledný a snadněji se rozpadl.

Jaká je ale vize jeho tvůrců? Ti vidí jeho možné použití v nositelných zařízeních, všudepřítomných senzorech či čipech na jedno použití. K praktické aplikaci a komerčnímu nasazení ale vede ještě dlouhá cesta, takže je otázka, zda tuto technologii někdy vůbec uvidíme na vlastní oči.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů