www.svethardware.cz
>
>
>
>

Blíží se Ubuntu Web založený na Firefoxu. Nová konkurence pro Chrome OS?

Blíží se Ubuntu Web založený na Firefoxu. Nová konkurence pro Chrome OS?
, , aktualita
Zkušený vývojář se rozhodl vytvořit projekt Ubuntu Web. Základem tohoto jednoduchého operačního systému se stane prohlížeč Firefox. Hlavním konkurentem by tedy mohl být Chrome OS, který právě vyšel ve verzi 84.
K oblíbeným
reklama
Chromebooky sice nikdy neovládly žebříčky prodejů, ale zájem o ně dlouhodobě roste. Popularitu si získaly nejen ve školách, ale také v některých firmám a domácnostech. Jsou totiž bezpečné, relativně svižné a snadno se ovládají. Pokud navíc máte hluboko do kapsy, můžete vybírat z velmi levných základních modelů. Chromebooky samozřejmě používají Chrome OS založený na linuxovém jádře, který byl ve svých začátcích opravdu velmi spartánským systémem – de facto se jednalo o prohlížeč Chrome, do kterého si uživatel mohl instalovat rozšíření a webové aplikace. Později ovšem Google přidal další funkce a přívětivé uživatelské rozhraní, které se blíží jiným desktopovým systémům. Významným milníkem potom bylo přidání podpory Google Play Store, odkud lze stahovat aplikace pro Android.
 
 
Chrome OS, respektive cenově dostupným chromebookům, se pokoušel konkurovat Microsoft – naposledy s Windows 10 S. Brzy by ovšem měla přijít i konkurence od nezávislého vývojáře. Rudra Saraswat totiž tento týden oznámil nový projekt Ubuntu Web. Nutno dodat, že o novém systému zatím mnoho nevíme. V oficiálním popisu na Twitteru se píše: „Ubuntu Web kombinuje sílu Ubuntu a Firefoxu a poskytuje vám výkonný open-source webový OS.“ Jinak řečeno, můžeme očekávat jednoduchý operační systém s nízkými nároky na hardware, v jehož centru bude stát internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Zbývá ovšem zodpovědět spoustu otázek, mimo jiné to, jak moc budou limitovány možnosti uživatele proti běžnému Ubuntu. Také není jasné, zda bude možné instalovat aplikace třetích stran.
 
Rudra Saraswat rozhodně není žádným nováčkem, proto se není nutné obávat, že by výsledek skončil totálním fiaskem. Mezi jeho předchozí projekty patří Ubuntu Unity Remix, Ubuntu Education nebo Krob Linux, který byl optimalizován pro počítače Raspberry Pi. Shodou náhod právě tento týden vyšel Chrome OS v nové verzi 84. Na chromebooky, chromeboxy a jiná podporovaná zařízení přináší několik příjemných novinek. V přehledu aplikací lze přesunutím okna k pravému či levému okraji rychle nastavit režim rozdělené obrazovky. Pokud používáte více monitorů, není problém podobným způsobem přetahovat okna mezi monitory. Nová aplikace Explore nahradí původní Get Help a uživatelům nabídne např. přístup k nápovědě bez internetového připojení.
 
 
Chrome OS 84 přidává možnost ukládat záznamy z webkamery ve formátu MP4. Dosud bylo dostupné pouze MKV, takže uživatele v některých případech čekaly problémy s kompatibilitou. Kromě toho přináší nová verze možnost měnit velikost virtuální klávesnice (přetažením rohu) nebo pořídit snímek obrazovky pomocí tlačítka pro změnu hlasitosti (funguje pouze v režimu tabletu). Pokud používáte funkci Linux (beta), která je určena pro vývoj softwaru na chromebooku, můžete nyní linuxovým aplikacím povolit přístup k mikrofonu (ve výchozím nastavení je funkce vypnuta).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář