www.svethardware.cz
>
>
>

Blízké průlety cizích hvězd nejsou vzácné, kdy bude další?

Blízké průlety cizích hvězd nejsou vzácné, kdy bude další?
, , aktualita
Pochopitelně mluvíme o četnosti z hlediska existence Sluneční soustavy a ne vzhledem k mrzkému lidskému životu nebo i době trvání moderní civilizace. Naši dávní předci ale mohli blízkou hvězdu spatřit a potomci mohou počítat s dalšími.
K oblíbeným
reklama
Jako víceméně stálý fakt bereme to, že nejbližší hvězdný systém či cizí hvězda vůbec se nachází ve vzdálenosti přes 4 světelné roky. To se ale pochopitelně stále mění a vyvíjí, i když s ohledem na délku lidského života jen minimálně, takže pro každého z nás bude prostě platit, že hvězda, která to má k našemu Slunci nejblíže, je a bude Proxima Centauri (vzdálenost 4,22 sv. let). 
 
 
Před 70 tisíci lety to ale bylo zcela jiné, neboť to se do blízkosti našeho Slunečního systému dostala Scholzova hvězda, a to na vzdálenost pouhých 0,8 světelného roku. Astronomové přitom odhadují, že v průměru nastávají podobná blízká setkání každých 50.000 let a mohou mít neblahé následky. Jde pochopitelně o gravitační působení, které může ovlivnit objekty v Oortově oblaku a vyslat celý zástup komet do středu naší soustavy. 
 
Scholzova hvězda (WISE J072003.20–084651.2) je ovšem relativně malá a kolem Sluneční soustavy proletěla vysokou rychlostí, takže dle toho na ni neměla velký vliv. Nicméně to nebyl jednorázový průlet hvězdy, ale jeden z mnoha, přičemž další nás má čekat v relativně blízké budoucnosti. 
 
Průlet Scholzovy hvězdy byl objeven v rámci spolupráce astronoma Erica Mamajeka (NASA JPL) a Valentina Ivanovova (European Southern Observatory). Právě Ivanovov si všiml, že Scholzova hvězda je sice vzdálená jen 20 světelných let, ovšem nepohybuje se z našeho pohledu do stran, což napovědělo, že směřuje buď směrem od nás, anebo k nám. Po změření radiální rychlosti bylo jasné, že se vzdaluje přímo od nás a že před desítkami tisíc let byla mnohem blíže, a to v době, kdy se první moderní lidé začali šířit do světa z domovské Afriky a v Evropě vládli Neandrtálci. 
 
Ve výzkumu budoucích i minulých blízkých průletů cizích hvězd pak pochopitelně posloužil evropský satelit Gaia, který dokáže velice přesně mapovat pozici a pohyb hvězd. V německém Institutu Maxe Plancka pak pomocí dat tohoto satelitu vznikl seznam nějakých 700 hvězd, které se v průběhu příštích 15 let dostanou na vzdálenost méně než 15 světelných let. Onen seznam však dle astronomů není ani zdaleka úplný a jejich odhad je takový, že ve vzdálenosti jednotek světelných let kolem naší soustavy proletí jedna hvězda každých 50.000 let. 
 
 
A která z nich by mohla naší soustavě řádně pocuchat vnější oblasti? Je to především Gliese 710 (cca poloviční hmotnost Slunce), jejíž blízký průlet přímo skrz Oortův oblak (přesněji ve vzdálenosti do 10.000 AU) zřejmě naruší dráhu milionů objektů, především komet, jež budou představovat velice reálné ohrožení i pro Zemi. Jde však o budoucnost vzdálenou 1,35 milionu let, takže panika zatím není namístě. Gliese 710 pak bude na noční obloze viditelná jako velice jasný oranžový objekt, který výrazně přesvítí jakoukoliv jinou hvězdu. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář