Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Blockchain ve službách veřejnosti: proti podvodům i korupci

19.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Blockchain ve službách veřejnosti: proti podvodům i korupci
Technologie blockchainu známe především z kryptoměn, ale nemusí sloužit pouze tam. Nové sdružení Blockchain Connect ǀ Czech Alliance založené i firmou IBM se chce postarat o to, aby blockchain bojoval proti podvodům i korupci. 
Blockchain je prostě a jednoduše celkový záznam všeho možného a v případě kryptoměn jde o veškeré jejich transakce od začátku. Tento záznam může být distribuovaný mezi všechny účastníky a v tom je jeho kouzlo. Nikdo nemůže sám o sobě měnit záznamy, které jsou již odsouhlaseny a zaneseny v těle blockchainu, což jsou prostě jednotlivé bloky. Jejich hash je totiž využit jako základ nového bloku, což znamená, že zfalšovaný záznam by nevyhnutelně přinesl zneplatnění všeho, co následuje po něm a každý by to ihned poznal. 
 
provedení blockchainu v případě kryptoměn
 
Blockchain Connect ǀ Czech Alliance chce zajistit, aby se tato technologie rozšířila v ekonomické sféře i ve veřejné správě. Posloužila by konkrétně třeba proti podvodům při koupi nemovitostí, vozu, pro ohlídání kontrol bezpečnosti potravin, atd. Mezi zakládající členy aliance patří akcelerátor blockchainových projektů Adel, poradenská společnost PwC, technologická firma IBM a právnická kancelář Squire Patton Boggs.
 
Nicméně cílem samotné aliance je především osvěta a ne aktivní prosazování technologie. Chtějí poukazovat na možné snížení administrativní zátěže jak na straně firmy, tak na straně zákazníka, kvalitní zabezpečení a transparentnost. Mohlo by tak jít o jednoduché digitální zabezpečení smluvních vztahů, což obvykle plní papírové smlouvy. 
 
Největší překážkou pro takové zavedení blockchainu je ten očividný fakt, že na jeho zavedení musí mít zájem a ochotu všechny spolupracující subjekty. K tomu ale má co říci zástupce firmy IBM, který uvádí: „Máme ambici nejen lokalizovat naše globální řešení do českého prostředí, ale i nalézat a podporovat inovativní české partnery a umožnit jim přístup na mezinárodní trhy.“
 
Může tak jít například o logistiku, kde složitá administrativa zatěžuje mezinárodní obchod, což představuje neustálou výměnu dokumentů. Pokud by je nahradil blockchain, pak by všichni najednou mohli nahlížet do zabezpečené elektronické dokumentace. V případě potravin by si zase každý mohl ověřit jejich původ a kvalitu, při koupi bytu by mohlo být veškeré papírování, při němž komunikuje mezi sebou řada subjektů vyřešeno během několika dní a blockchain by také mohl zajistit, že by už nemohlo docházet ke stáčení kilometrů. 
 
Zdroj: TZ Blockchain Connect Czech Alliance