www.svethardware.cz
>
>
>
>

Blockchain ve službách veřejnosti: proti podvodům i korupci

Blockchain ve službách veřejnosti: proti podvodům i korupci
, , aktualita
Technologie blockchainu známe především z kryptoměn, ale nemusí sloužit pouze tam. Nové sdružení Blockchain Connect ǀ Czech Alliance založené i firmou IBM se chce postarat o to, aby blockchain bojoval proti podvodům i korupci. 
K oblíbeným
reklama
Blockchain je prostě a jednoduše celkový záznam všeho možného a v případě kryptoměn jde o veškeré jejich transakce od začátku. Tento záznam může být distribuovaný mezi všechny účastníky a v tom je jeho kouzlo. Nikdo nemůže sám o sobě měnit záznamy, které jsou již odsouhlaseny a zaneseny v těle blockchainu, což jsou prostě jednotlivé bloky. Jejich hash je totiž využit jako základ nového bloku, což znamená, že zfalšovaný záznam by nevyhnutelně přinesl zneplatnění všeho, co následuje po něm a každý by to ihned poznal. 
 
provedení blockchainu v případě kryptoměn
 
Blockchain Connect ǀ Czech Alliance chce zajistit, aby se tato technologie rozšířila v ekonomické sféře i ve veřejné správě. Posloužila by konkrétně třeba proti podvodům při koupi nemovitostí, vozu, pro ohlídání kontrol bezpečnosti potravin, atd. Mezi zakládající členy aliance patří akcelerátor blockchainových projektů Adel, poradenská společnost PwC, technologická firma IBM a právnická kancelář Squire Patton Boggs.
 
Nicméně cílem samotné aliance je především osvěta a ne aktivní prosazování technologie. Chtějí poukazovat na možné snížení administrativní zátěže jak na straně firmy, tak na straně zákazníka, kvalitní zabezpečení a transparentnost. Mohlo by tak jít o jednoduché digitální zabezpečení smluvních vztahů, což obvykle plní papírové smlouvy. 
 
Největší překážkou pro takové zavedení blockchainu je ten očividný fakt, že na jeho zavedení musí mít zájem a ochotu všechny spolupracující subjekty. K tomu ale má co říci zástupce firmy IBM, který uvádí: „Máme ambici nejen lokalizovat naše globální řešení do českého prostředí, ale i nalézat a podporovat inovativní české partnery a umožnit jim přístup na mezinárodní trhy.“
 
Může tak jít například o logistiku, kde složitá administrativa zatěžuje mezinárodní obchod, což představuje neustálou výměnu dokumentů. Pokud by je nahradil blockchain, pak by všichni najednou mohli nahlížet do zabezpečené elektronické dokumentace. V případě potravin by si zase každý mohl ověřit jejich původ a kvalitu, při koupi bytu by mohlo být veškeré papírování, při němž komunikuje mezi sebou řada subjektů vyřešeno během několika dní a blockchain by také mohl zajistit, že by už nemohlo docházet ke stáčení kilometrů. 
 
Zdroj: TZ Blockchain Connect Czech Alliance


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI i Asus už mají RTX 3080 s upraveným napájecím systémem MSI i Asus už mají RTX 3080 s upraveným napájecím systémem
Některé společnosti dokázaly rychle reagovat na problémy se stabilitou karet RTX 3080 a vyslaly na trh už karty, které by měly fungovat ke spokojenosti zákazníka. Jiné to dohání až nyní a vypouští do světa nové verze.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry
ARM vyvíjí procesory nejen pro mobilní sféru, ale také pro serverové nasazení, kde lákají především svou nízkou spotřebou. V nové roadmapě najdeme čipy Neoverse V1 s vysokým výkonem a N2 s až 192 jádry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře