www.svethardware.cz
>
>
>
>

Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu

Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
, , aktualita
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
K oblíbeným
reklama
Firma Blue Origin se snaží prorazit s lety do vesmíru s lidskými pasažéry. Nedávno společnost Jeffa Bezose předvedla úspěšný testovací let vylepšené New Shepard určené pro lety s posádkou. Kabina pro pasažéry se od rakety oddělila dvě a půl minuty po startu a dosáhla výšky 107 kilometrů, ocitla se tedy na suborbitální dráze a byla překonána Kármánova hranice. 
 
Raketa New Shepard záhy zamířila zpět a bezpečně dosedla, protože je znovupoužitelná, stejně jako je tomu například u raket firmy SpaceX od Elona Muska. Po více než deseti minutách od okamžiku, kdy New Shepard odstartovala a vznesla se do vzduchu, se kabina pro posádku pomocí systému tří padáků také snesla dolů. Při letu se testovala i plynulá rotace v rychlosti 2-3 stupně za sekundu, aby si budoucí kosmičtí pasažéři mohli užít 360stupňový výhled do vesmíru. 
 
 
Nedávná mise New Shepard je již čtrnáctou v pořadí, ale zároveň se jednalo o první testovací let vylepšeného systému New Shepard. Tato upgradovaná kabina nazvaná RSS First Step má pro posádku připravených šest sedadel s bezpečnostním systémem a dle slov Blue Origin slibuje astronautům ten nejlepší možný zážitek.

Interiér RSS First Step je vybaven polstrovaným obložením stěn, systémem na snížení okolního hluku uvnitř transportní kapsle, klimatizací a také ovládáním vlhkosti. Nechybí samozřejmě ani reproduktory a mikrofony, pomocí nichž mohou cestující komunikovat. Vše je zkrátka zaměřeno na co největší pohodlí. 
 
Tato mise by měla být první ze dvou testovacích letů, při nich si Blue Origin ověří všechny systémy, protože by se mělo jednat již o finální konfiguraci a společnost doufá, že již nebude muset provádět před očekávaným letem s posádkou již žádné zásadní změny. Termín tohoto prvního letu s pasažéry by mohl být už na začátku dubna. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá si i AMD těžební speciály grafických karet? Chystá si i AMD těžební speciály grafických karet?
Na základě informací z nejnovějších ovladačů z linuxových ovladačů firmy AMD můžeme usuzovat, že nejen NVIDIA vypustí na trh těžební speciály založené na svých grafických kartách. Co si může chystat AMD?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu
Právě na serveru Reddit se nedávno se zapojením zástupců firmy AMD začaly řešit problémy s rozhraním USB, se kterými se mohou potýkat někteří majitelé počítačů vybavených deskami s čipsety X570, B550.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik22 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková