www.svethardware.cz
>
>

Bluetooth 5: čtyřnásobný dosah, dvojnásobná rychlost

Bluetooth 5: čtyřnásobný dosah, dvojnásobná rychlost
, , aktualita
Bluetooth verze 4 je tu s námi již od roku 2010, kdy byly dokončeny specifikace tohoto rozhraní. Později se objevily ještě dvě revize 4.1 a 4.2, které ale nyní bude už následovat další verze s označením Bluetooth 5. Co přinese?
K oblíbeným
reklama
Nové rozhraní vyvíjí skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), která nyní přinesla první informace o tomto standardu. Ty jsou vcelku impozantní, neboť se mluví o čtyřnásobném dosahu a dvojnásobné propustnosti nového rozhraní, a to s tím, že spotřeba bude zachována.

Bluetooth 5 má přijít na svět ještě v tomto roce a přinejhorším na začátku toho příštího. Mark Powelll, výkonný ředitel Bluetooth SIG, k novému rozhraní řekl, že ovlivní především to, jak vnímáme Internet věcí. Ten běžný uživatel popravdě ještě moc nevnímá a osobně mám pocit, že se o celém Internetu věcí více namluvilo, než opravdu udělalo. Nicméně právě Bluetooth 5 se může zasloužit o to, aby se IoT začal více rozšiřovat i v domácnostech, a to především díky svému delšímu dosahu. Ve zprávě se píše o prodloužení dosahu "daleko za zdi typické domácnosti", na což ovšem dnes kolikrát nestačí ani Wi-Fi.

Co se týče zmíněné "data broadcasting capacity", ta má dle Powella pomoci k "implementaci bohatších IoT zážitků", ať to má znamenat cokoliv. Jde prostě o to, že skrz Bluetooth 5 protlačíme za stejnou dobu více dat než pomocí starších verzí, díky čemuž bude toto rozhraní lépe vhodné třeba pro multimédia.

K rozšíření rozhraní Bluetooth 5 mají přispět především zařízení Bluetooth Beacon, čili bezdrátové majáky, jichž se má v roce 2020 prodat na 370 milionů. Jde o zařízení, která se využívají třeba v obchodech pro zasílání nabídek na mobily zákazníků dle toho, kde se zrovna nachází. Využít je můžeme také v domácnosti, kde může maják odhalit pozici mobilu a dle toho se mohou třeba přizpůsobit jeho funkce. Napadnout nás může automatické ztišení vyzvánění v případě, že s telefonem vstoupíme do ložnice. Další využití mohou tato zařízení najít v průmyslu, na letištích pro navigaci nebo na zastávkách, kde se ihned dozvíme detaily z jízdního řádu.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů