www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Boeing úspěšně otestoval padáky kosmické lodi Starliner

Boeing úspěšně otestoval padáky kosmické lodi Starliner
, , aktualita
Letecký gigant Boeing se kromě vývoje letadel zaměřuje i na kosmickou techniku. Se svou vesmírnou lodí Starliner má vynášet astronauty NASA při jejich budoucích misích na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nyní se povedl test padáků Starlineru.
K oblíbeným
reklama
Společnost Boeing je další soukromou společností, která má vedle SpaceX pomáhat vypravovat na Mezinárodní vesmírnou stanici americké astronauty. Zatímco SpaceX se už na palubě kosmické lodi Crew Dragon povedlo úspěšně transportovat první astronauty NASA na ISS, Boeing se svou lodí Starliner ještě musí zvládnout několik testů bez lidské posádky. 
 
Boeingu se při vývoji kosmické lodě nedaří splnit požadavky na bezpečnost kosmické lodě tak rychle jako firmě SpaceX a ještě před druhým pokusem o let k ISS je potřeba projít testy, mezi nimiž byla i zkouška spolehlivosti padáků. Společnost chtěla zejména ověřit to, že systém bude pracovat i za nepříznivých podmínek okolí a že padáky budou správně fungovat i brzy po startu rakety. 
 
 
Test obsahoval i simulaci poruchy, která bránila v rozvinutí jednoho ze tří hlavních padáků lodi Starliner. I přes všechny nepříznivé podmínky se povedlo testovacímu modelu o dvě a půl minuty později bezpečně přistát, čímž byl test systému padáků úspěšně složen. 
 
Získaná data z testování budou poskytnuta NASA a také využita pro vylepšení spolehlivosti padáků Starlineru, aby byla loď pro let s lidskou posádkou maximálně bezpečná. Testovací let kosmické lodi Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici měl proběhnout minulý rok v prosinci, pokus ale musel být odvolán, protože se lodi nepodařilo dosáhnout správné oběžné dráhy, i když úspěšně odstartovala. Test letu k ISS prozatím bez posádky se tedy bude opakovat podruhé, datum startu NASA ale ještě neprozradila. Díky úspěšně složenému testu padáků je však Boeing zase o kousek blíž. 
 
Zdroj: engadget.com 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře