Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou

Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
, , aktualita
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
K oblíbeným
reklama
Oficiální obchody s aplikacemi, jakými jsou např. Apple App Store nebo Google Play Store, si berou 30 % z většiny nákupů (za určitých podmínek např. u předplatných to může být méně). To se ale vývojářům nelíbí už roky a tentokrát se pořádně naštvali v Epic Games, kteří to vzali pěkně od podlahy. Ostatně už před lety byla jejich hra Fortnite distribuována mimo systém Googlu, jenže ne každý si chce na Androidu povolit instalaci z externích zdrojů a hra tak přicházela o mnoho případných hráčů (přesto byla nejvýdělečnější hrou roku 2019). Fortnite se tak později přeci jen objevil v Play Store. Včera to ale vše začalo znova a pořádně. Epic Games se rozhodli porušit podmínky obou obchodů a do aplikace zabudovali možnost zaplacení za příplatkové předměty (DLC) přímo mimo systém obchodů. Díky tomu tak to, co stálo $9,99, mohli uživatelé koupit mimo systém za $7,99. V aplikaci přímo měli na výběr, kterým systémem platby chtějí jít.
 
Fortnite
 
Apple zareagoval tím, že aplikaci jednoduše smazal ze svého obchodu, tu si tak nyní nelze nainstalovat žádným jiným způsobem. Apple totiž nedovoluje instalaci z externích zdrojů (kvůli bezpečnosti, a to ať co se týče nezávadnosti samotné hry, tak i bezpečnosti případné platby, ale pochopitelně především kvůli samotným penězům). V Epic Games dlouho nečekali a na společnost Apple podali žalobu za monopolní chování. Připravil si dokonce i parodii na slavnou reklamu Applu "1984".
 
 
V podstatě totéž se ale stalo u Googlu. Tomu to trvalo jen o pár hodin déle a Fortnite zmizel i z oficiálního obchodu s aplikacemi pro Android. I zde následovala žaloba ze strany Epic Games. V tomto případě si už Fortnite sice nenainstalujete z oficiálního obchodu, ale instalační soubory APK jsou dostupné přes jiné alternativní obchody, jako je např. Samsung Galaxy Store nebo přímo na stránkách vývojářů. V případě instalace ze stránek vývojářů je ale v systému Android nutno povolit možnost instalace z externích zdrojů.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD: nástup Navi 2X nebude "papírový" jako v případě NVIDIE AMD: nástup Navi 2X nebude "papírový" jako v případě NVIDIE
NVIDIA nedokázala zatím vyslat na trh dost karet RTX 3080, aby se dalo mluvit o podařeném nástupu nové generace a včera sama upozornila i na to, že RTX 3090 nebude dostatek. To je voda na mlýn marketingu firmy AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3070 v nabídce evropských obchodů, rozpětí cen je široké GeForce RTX 3070 v nabídce evropských obchodů, rozpětí cen je široké
Grafické karty GeForce RTX 3070 očekáváme až v polovině října, ale nyní bychom se opravdu nedivili, kdyby dorazily podstatně dříve, i když nic takového se zatím v kuloárech neříká. Máme tu ale aspoň ceny v prvních evropských obchodech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Office 2021/2022 přijde i ve verzi bez předplatného Microsoft Office 2021/2022 přijde i ve verzi bez předplatného
Microsoft chystá novou verzi kancelářského balíku Office, která by mohla nést označení 2021 nebo 2022. Stále však bude k dispozici i verze bez předplatného, tedy s celoživotní licencí, což uvítá nejeden zákazník.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3090 v testech, jak moc předčí kartu 3080? GeForce RTX 3090 v testech, jak moc předčí kartu 3080?
Už ze specifikací karty GeForce RTX 3090 je jasné, že ta nemá šanci zastínit model RTX 3080 z pohledu hráče, který si dokáže spočítat, jaký výkon za své peníze dostane. Nikdo jí ale (zatím) nevezme, že jde o nejvýkonnější grafickou kartu současnosti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna
Nvidia, Google a Microsoft mají nového konkurenta. Amazon totiž představil platformu Luna, která umožní streamování her až ve 4K se 60 fps. Předplatné bude rozděleno do kanálů a svůj vlastní bude mít také Ubisoft.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik