Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou

Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
, , aktualita
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
K oblíbeným
reklama
Oficiální obchody s aplikacemi, jakými jsou např. Apple App Store nebo Google Play Store, si berou 30 % z většiny nákupů (za určitých podmínek např. u předplatných to může být méně). To se ale vývojářům nelíbí už roky a tentokrát se pořádně naštvali v Epic Games, kteří to vzali pěkně od podlahy. Ostatně už před lety byla jejich hra Fortnite distribuována mimo systém Googlu, jenže ne každý si chce na Androidu povolit instalaci z externích zdrojů a hra tak přicházela o mnoho případných hráčů (přesto byla nejvýdělečnější hrou roku 2019). Fortnite se tak později přeci jen objevil v Play Store. Včera to ale vše začalo znova a pořádně. Epic Games se rozhodli porušit podmínky obou obchodů a do aplikace zabudovali možnost zaplacení za příplatkové předměty (DLC) přímo mimo systém obchodů. Díky tomu tak to, co stálo $9,99, mohli uživatelé koupit mimo systém za $7,99. V aplikaci přímo měli na výběr, kterým systémem platby chtějí jít.
 
Fortnite
 
Apple zareagoval tím, že aplikaci jednoduše smazal ze svého obchodu, tu si tak nyní nelze nainstalovat žádným jiným způsobem. Apple totiž nedovoluje instalaci z externích zdrojů (kvůli bezpečnosti, a to ať co se týče nezávadnosti samotné hry, tak i bezpečnosti případné platby, ale pochopitelně především kvůli samotným penězům). V Epic Games dlouho nečekali a na společnost Apple podali žalobu za monopolní chování. Připravil si dokonce i parodii na slavnou reklamu Applu "1984".
 
 
V podstatě totéž se ale stalo u Googlu. Tomu to trvalo jen o pár hodin déle a Fortnite zmizel i z oficiálního obchodu s aplikacemi pro Android. I zde následovala žaloba ze strany Epic Games. V tomto případě si už Fortnite sice nenainstalujete z oficiálního obchodu, ale instalační soubory APK jsou dostupné přes jiné alternativní obchody, jako je např. Samsung Galaxy Store nebo přímo na stránkách vývojářů. V případě instalace ze stránek vývojářů je ale v systému Android nutno povolit možnost instalace z externích zdrojů.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů