reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boston Dynamics ukazuje plně elektrického robota Atlas a dává sbohem hydraulice

19.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Boston Dynamics ukazuje plně elektrického robota Atlas a dává sbohem hydraulice
Boston Dynamics představuje novou verzi svého robota Atlas. Ta je plně elektrická, zbavila se tak veškeré hydrauliky. Novinka je sice humanoidním robotem, ale nová architektura dovoluje pohyby, kterých člověk není schopen.
Společnost Boston Dynamics patří v robotice mezi špičku a její roboti Spot nebo Stretch jsou už komerčně nasazené. Humanoidní robot Atlas byl ale prozatím spíše jen přehlídkou možností, výborným materiálem pro zajímavá videa, kde tancoval, pomáhal na stavbě a podobně. Boston Dynamics ale nyní představuje novou verzi tohoto robota, který už zamíří do praxe a je postaven na jiné architektuře. Ta souvisí s tím, jak jsou ovládány všechny spoje. Zatímco u staršího verze robota bylo využito hydrauliky, a proto také nyní nese název HD Atlas, nová verze je plně elektrická a spoléhá se jen na elektromotory. To usnadnilo dosažení výrazného zvětšení rozsahu všech spojů a Atlas nyní dokáže takové pohyby, kterých nejsou lidé schopni a nebyla jich schopna ani předchozí varianta robota.
 
 
Vedle mnohem širšího rozsahu pohybů je další výhodou větší síla a především nepůjde už jen o ukázkový produkt. Konkurenční Tesla sice svůj Optimus stále vyvíjí, ale přestože ho slušně posouvá dopředu, proti Boston Dynamics bohužel hraje jinou ligu a je stále velmi daleko od komerčně nasaditelného robota. To Atlas se už dočká svého praktického nasazení. Sice půjde o testovací pilotní projekt, ale přece jen to bude reálné nasazení technologie do života. První firmou, která ho vyzkouší, je automobilka Hyundai. Ta je jedním z investorů do firmy Boston Dynamics a roboti Atlas budou testováni při výrobě automobilů ve skutečné továrně. Kdy se pak začne reálně prodávat ostatním a za kolik, to je ale ještě nezodpovězenou otázkou.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama