www.svethardware.cz
>
>

Brazilské nemocnici unikla data 16 mil. lidí, může si za to sama

Brazilské nemocnici unikla data 16 mil. lidí, může si za to sama
, , aktualita
Úniky dat nejsou nic výjimečným, ale není příliš obvyklé, že se o jejich únik doslova postará sama organizace. Takto se to povedlo jedné brazilské nemocnici, která zveřejnila data na serveru GitHub.
K oblíbeným
reklama
Hackerské útoky a z nich plynoucí úniky dat jsou takřka na denním pořádku. Někdy jde o útok na zaměstnance společností, někdy na nedostatečně zabezpečené databáze, ale občas jde až o nepochopitelné bezpečnostní přešlapy samotných institucí. Poslední takový případ se stal v Brazílii, kde unikla data 16 milionů lidí, kteří zde měli data v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Celkem se objevily dvě databáze, E-SUS-VE se seznamem lidí s lehkými symptomy a Sivep-Gripe, kde jsou seznamy hospitalizovaných lidí. Našla se zde např. jména, adresy, zdravotnické záznamy i informace o osobních průkazech. Trochu nám tu ale nesedí čísla, neboť Brazílie by měla mít zatím 6 milionů nakažených. Ať tak či onak, jde o osobní data 16 milionů lidí a není až tak důležité, zda mají či nemají COVID-19.
 
Koronavir SARS-CoV-2
ilustrační obrázek, https://www.scientificanimations.com [CC BY-SA], přes Wikimedia Commons
 
Důležité je to, že se vůbec dostala ven data takového množství lidí. Zajímavé na tom je především to, že zde nešlo o žádný hackerský útok, ale tyto dvě databáze se spolu s přihlašovacími údaji dostaly na vývojářský účet na GitHubu, kde byly podle všeho zveřejněny zaměstnancem nemocnice Albert Einstein Hospital. Jeden z uživatelů, který na databázi narazil, informoval nemocnici i ministerstvo zdravotnictví. Databáze zmizely z GitHubu a byly změněny i přístupové údaje. Nyní je jen otázkou, kolik dalších lidí si všimlo této databáze, a zda se dostaly do rukou zločinců, kteří díky šíři úniku dat mohou tohoto snadno zneužít ke krádežím identity.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000 Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek