www.svethardware.cz
>
>
>

Breakthrough Listen už naslouchal 60 milionům systémů, nenašel zatím nic

Breakthrough Listen už naslouchal 60 milionům systémů, nenašel zatím nic
, , aktualita
Projekt Breakthrough Listen před několika lety převzal štafetu snad hledání mimozemské inteligence a zatím dokázal naslouchat už více než 60 mil. hvězdným systémům, a to zatím neúspěšně. To ale samozřejmě neznamená, že v nich není inteligentní život.
K oblíbeným
reklama
Astrobiologové z projektu Breakthrough Listen tak zveřejnili předběžné výsledky svého výzkumu z řad SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), jak informuje server Gizmodo. Nenašli tak zatím žádné známky mimozemské inteligence ve směru ke středu naší galaxie, alespoň pokud jde o její projevy v rádiovém spektru. Nicméně Breakthrough Listen je desetiletý projekt, který má před sebou ještě čtyři roky, takže ještě bude zkoušet štěstí. Ostatně naše galaxie obsahuje až 400 miliard hvězd, takže je stále kde hledat. 
 
Green Bank Observatory
 
V poslední kampani byly využity Green Bank Radio Telescope v Západní Virginii a Parkes Radio Telescope v Austrálii, pro něž dostal tým umístěný v Berkeley vyhrazený čas kolem 600 hodin. Projekt Breakthrough Listen tak dostal v této kampani dosud nejcitlivější výbavu, ovšem ani to nepřineslo své ovoce. 
 
A proč byl vybrán pro rádiovému naslouchání právě směr ke středu Galaxie? Jednoduše proto, že tímto směrem postupně roste hustota či četnost hvězd, čili se mezi nimi i zkracuje průměrná vzdálenost. Dle autorů by tento fakt mohl způsobit rychlejší vývoj technicky pokročilých mimozemských ras schopných cestovat mezi systémy. Na druhou stranu, na našem galaktickém předměstí máme vcelku klid, zatímco v centru se to jen hemží supernovami, horkými mračny a jinými nástrahami, které čekají na potenciální mimozemšťany. 
 
Oněch 60 milionů hvězd v průzkumu Breakthrough Listen je pochopitelně také jen odhad a neznamená to, že by byl vždy vyhrazen čas pro jednu konkrétní hvězdu a její systém. Zvolen byl jen směr naslouchání a čekalo se na signál, ovšem ne s tím, že bychom mohli očekávat zachycené běžné vysílání, které je na takovou vzdálenost příliš slabé. Doufalo se spíše v to, že budou zachyceny případné silné rádiové majáky či snad jiný velice silný zdroj rádiových vln ve frekvencích mezi 0,7 a 93 GHz. Předběžná zpráva se ovšem týká pouze frekvencí mezi 1 a 8 GHz. 
 
Není tak divu, že projekt Breakthrough Listen nenašel žádný umělý zdroj rádiových vln a jako na potvoru se zrovna ve zvoleném směru nenacházejí žádné civilizace, které napadlo vytvořit extrémně silný maják vysílající na určitém kmitočtu a vytrubující jejich přítomnost do celé galaxie. Zachyceny ale byly známky magnetarů, o něž jistě budou mít zájem jiní astronomové, kteří studují tento typ neutronových hvězd.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Floridě prodali penthouse v hodnotě 22,5 mil. USD za kryptoměnu Na Floridě prodali penthouse v hodnotě 22,5 mil. USD za kryptoměnu
Ještě před pár týdny bychom řekli, že kryptoměny nemají žádné využití v běžném platebním styku. Události posledních dní ale říkají, že by přeci jen mohly mít i funkci měny. Nyní tu máme nejdražší prodanou nemovitost za kryptoměnu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Avast varuje před podvodnými inzeráty na grafické karty Avast varuje před podvodnými inzeráty na grafické karty
Společnost Avast varuje před podvodnými inzeráty na českých inzertních serverech. Ty zneužívají situace kolem grafických karet a opět se objevuje zvýšené množství podezřelých nabídek nabízející GeForce a Radeony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
The Boring Company spustila provoz v tunelech pod Las Vegas The Boring Company spustila provoz v tunelech pod Las Vegas
V květnu minulého roku bylo dokončeno ražení druhého tunelu v Las Vegas, které měly zajistit dopravu návštěvníků zdejšího konferenčního centra. Tak se nyní stalo a tunely jsou konečně v provozu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft láká na Windows 11(?): 11minutové video, tiskovka v 11 hodin Microsoft láká na Windows 11(?): 11minutové video, tiskovka v 11 hodin
V posledních dnech se čím dál častěji zmiňuje příchod nového operačního systému Microsoft Windows 11. Indícií je stále více a vedle tiskovky v 11 hodin tu máme i nové video. To je dlouhé 11 minut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Čínský rover si na Marsu vyfotil selfie Čínský rover si na Marsu vyfotil selfie
Čínská mise k Marsu je zatím úspěšná, sonda na začátku roku k rudé planetě dorazila a nedávno se podařil i úspěšný sestup na povrch planety. Nyní čínská kosmická agentura zveřejnila další fotografie včetně selfie roveru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková