www.svethardware.cz
>
>
>
>

Bristol a Stoney Ridge: nová generace APU od AMD na cestě

Bristol a Stoney Ridge: nová generace APU od AMD na cestě
, , aktualita
Nejmenovaný výrobce základních desek dle Planet3DNow již zahrnul do jedné verze svého BIOSu označení Bristol Ridge a Stoney Ridge. Vypadá to tedy, že tato APU s jádry Excavator a grafikou GCN 1.2 skutečně dorazí.
K oblíbeným
reklama
Chystaná APU Bristol Ridge a Stoney Ridge mají být posledními Mohykány současné generace procesorů vycházejících z původních Bulldozerů, jež už dnes nedokáží konkurovat moderním Core. Půjde tedy o APU, která využijí procesorová jádra Excavator, čili již třetí iteraci Bulldozeru po Piledriveru a Steamrolleru. Po nich už budou následovat procesory Zen.

Bristol Ridge stejně jako Stoney Ridge využije zbrusu nový socket AM4, s nímž se počítá i pro architekturu Zen. A vzhledem k tomu, že mají na trh dorazit někdy za necelý rok, je zřejmé, že už využijí paměti DDR4. Nicméně s využitím procesu FinFET AMD počítá až pro výrobu generace Zen či případně nových grafických čipů, takže obě tyto novinky budou vyráběny ještě 28nm procesem stejně jako řada předchozích generací.

Bristol Ridge budou využívat čtyři jádra Excavator a grafiku Radeon s architekturou GCN 1.2, dále dvoukanálový kontroler pro paměti DDR4 a různé I/O uncore části jako výstupy pro grafiku a podobné. Stoney Ridge budou slabší verze se dvěma jádry Excavator a grafikou Radeon s maximálně 192 Stream procesory a jednokanálovým kontrolerem pro DDR4.

Výkonnější verze přijdou na trh na přelomu 2. a 3. kvartálu a oproti dnešním Kaveri slibují o 10 až 15 procent vyšší výkon, což tedy nikoho neroztleská. Stoney Ridge přijdou ještě později a zaměří se na levná PC. Pak už budou následovat Raven Ridge, tedy APU s procesory Zen a další generací grafiky Radeon, čili z hlediska čipů APU tu máme před sebou přinejmenším další nezajímavý rok.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře