www.svethardware.cz
>
>
>

Britové prozkoumají možnosti pro zisk sluneční energie pomocí satelitů

Britové prozkoumají možnosti pro zisk sluneční energie pomocí satelitů
, , aktualita
Britská vesmírná agentura začne z pověření vlády Velké Británie zkoumat možnosti pro vývoj systémů SBSP (Space-Based Solar Power), které by tak dokázaly z vesmíru přivést energii získanou ze Slunce. Jak?
K oblíbeným
reklama
Space-Based Solar Power jsou prostě a jednoduše vesmírné solární elektrárny, které mohou využívat solární články pro přímou výrobu energie, která by se mohla poté odesílat prostřednictvím mikrovln, anebo může jít prostě o zrcadla odrážející přímo sluneční záření. Z náčrtku od Britské vesmírné agentury je přitom patrné, že o prosté odrážení záření od Slunce nepůjde. Počítá se zde s velice velkými satelity a se systémem, který bude schopen vysílat energii do pozemních přijímacích stanovišť napojených na národní rozvodnou síť. 
 
 
Vláda Velké Británie přitom přiznává, že se zde přímo inspirovala prací spisovatele Isaaca Asimova, který o tomto způsobu výroby energie napsal již v roce 1941. Dosud však bylo její využití vyloučeno kvůli příliš vysokým nákladům na vynášení materiálu do vesmíru, ale to se v posledních letech změnilo a lze očekávat, že díky společnostem jako SpaceX budou ceny v budoucnu dále padat. A samozřejmě jde také o jiné technologie potřebné pro výrobu podobných zařízení, a to jmenovitě třeba levné a lehké solární panely nebo pokrok v bezdrátovém přenosu energie. 
 
Výhody takového způsobu výroby energie jsou zřejmé. Elektrárny mohou pracovat nepřetržitě s využitím přímého výhledu na Slunce neovlivněného atmosférou či roční dobou, energie může být nasměrována tam, kde je aktuálně zapotřebí a samotné panely nebudou zabírat místo na zemi. Nicméně teprve podrobná studie musí určit, zda je SBSP pro dohlednou budoucnost vůbec technicky a ekonomicky stravitelný způsob výroby energie, který navíc musí být i bezpečný. Posudek z hlediska inženýrství a ekonomie provede společnost Frazer-Nash Consultancy, přičemž se už dopředu počítá s tím, že elektrárny budou muset být sestavovány až na oběžné dráze, což bude také jedna z největších překážek. 
 
 
První systém SBSP by mohl být spuštěn někdy v polovině tohoto století a šance na jeho realizaci bude pouze tehdy, pokud se prokáží zásadní výhody oproti jiným způsobům výroby energie z obnovitelných zdrojů. Posuzovat se jistě bude právě i bezpečnost, kde pravděpodobně půjde zvláště o bezdrátovou dopravu a její vliv na životní prostředí a vůbec celý životní prostor. Samostatnou kapitolou pak bude hrozba ovládnutí a zneužití celého systému, který by se dal použít jako velice nebezpečná zbraň hromadného ničení.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek