www.svethardware.cz
>
>

Bruselu se asi nelíbily výsledky studie o vlivu pirátství, nikdy ji nepublikoval

Bruselu se asi nelíbily výsledky studie o vlivu pirátství, nikdy ji nepublikoval
, , aktualita
Evropská komise si za téměř 10 milionů Kč nechala vypracovat studii o vlivu pirátství na ušlé zisků autorů a jejich zástupců. Výsledky ale nikdy nebyly publikovány, Bruselu patrně závěry nehrály do not.
K oblíbeným
reklama
Když přijde na přetřes vliv pirátství na ušlé zisky, často vzduchem létají naprosto neuvěřitelné sumy, které mají vyjadřovat domnělé škody, které stahování nelegálního obsahu způsobuje. Většině lidí je nicméně jasné, že stažení ilegálního obsahu v žádném případě neznamená, že by uživatel tento obsah zakoupil, kdyby neměl možnost jej stahovat. Samotný boj proti možnosti nelegálního stahování neznamená, že se adekvátně počtu stažených kusů navýší legální nákupy a příjmy společností. Evropská komise si před lety zadala vypracování studie, která měla potvrdit tyto naivní odhady a případně by mohla odůvodnit legislativní zásahy pro boj proti pirátství.
 
EU copyright
 
V lednu 2014 tak holandská společnost Ecorys dostala zakázku za 360.000 EUR (cca 9 milionů Kč) na vypracování této studie. Ta byla hotova v květnu 2015, nicméně Brusel její výsledky nikdy nepublikoval a peníze daňových poplatníků tak zůstaly v šuplíku. Díky zákonu o volném přístupu k informacím si ale studie našla cestu na světlo světa, za což může Julia Reda z Pirátské strany v Německu.
 
Závěry nejsou takové, jak by si asi Evropská komise přála (a proto nejspíš zůstala nezveřejněna) a naopak byly takové, jak by asi většina čekala. Neprokázalo se, že by nelegální stahování obsahu významněji ovlivňovalo příjmy společností, jedinou statisticky významnou oblastí, kde je to pravda, jsou kasovní filmové trháky v období jejich uvedení do kin. Netýká se to však spousty dalších filmů, elektronických knih, her ani hudby. Ukázalo se, že ani snížení cen by už nepomohlo, výjimkou jsou akorát již zmíněné filmy, které jsou pro uživatele drahé a mírné snížení cen by mohlo objem nelegálního stahování snížit. Nicméně na druhou stranu je nutno říci, že závěry této studie nelegální stahování vůbec nijak neomlouvají. Pokud se vám chce prolouskat 300stránkovou studií, najdete ti na stránkách Julie Redy.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek