reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bude Haswell poslední CPU Intel v maloobchodním prodeji?

26.11.2012, Jan Vítek, aktualita
Bude Haswell poslední CPU Intel v maloobchodním prodeji?
Nad uživateli, kteří jsou zvyklí si skládat vlastní počítače z pečlivě vybraných komponent se stahují mračna. Objevila se totiž zpráva, že nové procesory Haswell, které mají již příští rok přijít jako nástupci dnešních Ivy Bridge, mají být...
Nad uživateli, kteří jsou zvyklí si skládat vlastní počítače z pečlivě vybraných komponent se stahují mračna. Objevila se totiž zpráva, že nové procesory Haswell, které mají již příští rok přijít jako nástupci dnešních Ivy Bridge, mají být poslední určené pro prodej koncovým zákazníkům.

To by zároveň mělo znamenat, že by se tyto procesory neprodávaly už v jako BOX, čili v pouzdrech pro sockety, ale pouze v pouzdech BGA (Ball Grid Array). Běžný uživatel by je tak už nemohl využít, kdyby se mu nějaký podařilo koupit, protože by je nejdříve musel umět připájet na základní desku.

Intel by tak uživatele donutil k výměně obou komponent najednou, tedy procesoru i základní desky, ovšem dnes stejně tak řada z nich činí, když životnost socketů stejně není dlouhá a zastarávají i jiné části systému. Navíc je celkem jasné, že prodej hotových počítačů zcela jasně překonává prodej počítačů, které si uživatelé sestavují doma.

Pro Intel by to také byl logický krok ve smyslu dalších snah o integraci celé platformy do jednoho čipu, čili eliminace čipové sady a spojení základní desky s procesorem by tyto snahy jistě zjednodušilo. Ze základní desky by se tak v podstatě stala hloupá deska z vrstvených plošných spojů. A také nikde není řečeno, že by se toto všechno týkalo, alespoň zezačátku, všech procesorů. Hi-endové platformy by i nadále mohly zůstat takové, jaké jsou.

Zdroj: X-bit labs
reklama