www.svethardware.cz
>
>
>
>

Bude Rocket Lake-S vícečipový procesor se 14nm i 10nm čiplety?

Bude Rocket Lake-S vícečipový procesor se 14nm i 10nm čiplety?
, , aktualita
Retired Engineer přinesl velice zajímavý diagram, který má ukazovat schema procesorů Intel generace Rocket Lake-S. Máme tu totiž vícečipový modul obsahující dvě hlavní jádra spojená pomocí můstku EMIB. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Intel Rocket Lake-S by měly nastoupit již v relativně brzké době, a to pro dnešní desky s čipsety generace Intel 400 Series, přičemž my jsme od nich očekávali osm procesorových jader Sunny Cove či rovnou Willow Cove, a to stále na 14nm procesu, plus moderní grafiku. Nově zveřejněný diagram, s nímž na twitteru přišel známý Retired Engineer, přitom nic z toho nevyvrací, ovšem skutečnost by mohla být i tak poněkud složitější, než jsme si mohli představovat.  
 
 
 
Diagram tak mluví jasně. Na levé straně máme procesorovou část, a sice samostatný 14nm CPU čip s klasickou ring bus topologií a deseti procesorovými jádry (plus Hyperthreading a L3 cache). Dalo by se tak mluvit o čipletu s funkcí, která je v podstatě stejná, jakou mají i čiplety AMD generace Zen 2. 
 
Napravo pak máme už 10nm GPU jádro s ostatními potřebnými funkcemi a součástmi, jako jsou linky PCIe 4.0 s potřebným kontrolerem, PHY a kontroler pro paměti DDR4 se dvěma kanály a kapacitou až 128 GB ve čtyřech DIMM, obrazová a jiná rozhraní. Čili i zde je celkový rámcový přístup podobný, jaký využívá i AMD v rámci moderních procesorů Ryzen, ale jinak tu jsou velice důležité odlišnosti. 
 
Intel jednak dle tohoto diagramu nevyužije prosté datové cesty v rámci substrátové procesorové destičky, nýbrž křemíkový můstek EMIB prostřednictvím, který umožní využít mnohem širší datové rozhraní, téměř jako by oba čipy tvořily jeden monolit. Intel si už tento způsob vyzkoušel v rámci generace Kaby Lake-G, kde ovšem EMIB propojuje GPU Vega M s paměťovým modulem HBM 2. 
A že má EMIB tvořit fyzické rozhraní pro System Agent Interface, mohli bychom dle toho 10nm čip označit de facto za Northbridge s uncore částmi, ostatně System Agent je jen jiný název pro Northbridge už od dob generace Sandy Bridge (či ještě dříve?). 
 
Další zásadní rozdíl je ten, že AMD využívá pokročilejší proces pro procesorový čiplet, zatímco v tomto případě je tomu právě naopak. Důvod je zřejmý, a sice přítomnost moderní integrované grafiky 12. generace (Xe), kdežto CPU Ryzen 3000 žádnou nemají, a tak jim pro I/O čip může bohatě stačit starší proces. Integrovaná grafika v Rocket Lake-S pak má prý nabídnout až 96 jednotek EU, čili bychom od ní mohli očekávat výkon srovnatelný s testovací DG1, který na iGPU není vůbec špatný. 

Tím by se nám potvrdila dřívější domněnka, že Rocket Lake-S dorazí v podstatě i jako alternativa pro desktopová APU od AMD, i když v tomto případě bude velice záležet i na tom, v jaké cenové hladině se budou nacházet. Nelze si totiž dobře představit to, že takový procesor s osmi jádry a 96 EU v iGPU bude stát jen pár tisíc jako Ryzen G. Ale uvidíme.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů