www.svethardware.cz
>
>
>
>

Budoucí satelity by mohly tankovat vzduch na orbitě pro svůj pohon

Budoucí satelity by mohly tankovat vzduch na orbitě pro svůj pohon
, , aktualita
Fanoušci hry Elite: Dangerous budou jistě hned v obraze, když se řekne, že satelity by mohly nabíráním atmosféry získávat palivo, ovšem v našem případě se to netýká atmosféry hvězd, ale naší planety.
K oblíbeným
reklama
Satelity vypouštěné na nízkou orbitu, které se tak pohybují jen několik set kilometrů nad povrchem Země, mají pod sebou drtivou část atmosféry, ovšem i tak se nepohybují v naprostém vakuu. Molekuly vzduchu nalezneme i v takových výškách a ty ostatně způsobují postupnou ztrátu rychlosti obíhajícího tělesa, které bez vlastního pohonu nezadržitelně ztratí výšku a tím je ještě více urychlen jeho pád a zánik v atmosféře. To je ostatně z našeho pohledu jen dobře, neboť Země si tak sama dokáže čistit svou nízkou orbitu, ovšem pro provozovatele satelitů jde o problém. 
 
 
Co kdyby ale šlo to málo materiálu využít? Tomu se právě věnují vývojáři konceptu Air-Scooping Electric Propulsion (ASEP), o němž se už mluví řadu let, ale nyní si znovu získal pozornost. Díky takové technologii by satelity mohly létat v nižších hladinách (kde je i více paliva) po delší dobu a kdyby byly novým pohonem vybavovány běžně, do velké míry by se tím řešil i problém s vesmírným smetím, neboť bez pohonu by satelit velice rychle zanikl. A krom toho, z nižší výšky je i snazší komunikace s kratším zpožděním. 
 
Rostislav Spektor, který se v Aerospace zabývá výzkumem elektrických pohonů, tak ASEP označuje za Svatý grál, s čímž ale nebudou souhlasit zvláště astronomové, pro něž by níže letící satelity představovaly ještě viditelnější rušivé body na obloze. 
 
Mluvíme zde tak o obdobě známých iontových motorů, v nichž je využit zdroj elektrické energie pro urychlení částic, a to nejčastěji nějakého inertního plynu, jako je xenon. Jde tak o slabý pohon, ovšem s výborným poměrem celkové práce vzhledem ke hmotnosti paliva, což by bylo zajímavé zvláště v případě, kdy by si takový pohon ani nemusel ono palivo nést s sebou. 
 
Satelit vybavený pohonem ASEP by tak mohl dlouhodobě fungovat ve výšce 200 km i nižší, odkud by mohl bez pohonu spadnout do atmosféry během dní. Dle Spektora by byl použit prostě vzduch, který by satelit zepředu nasával a zezadu akcelerovaný zase vypouštěl s využitím solární energie, čili dle toho mluví o "nejzelenějším" možném pohonu. 
 
Pohon ASEP, který by se dal nasadit v praxi, zatím neexistuje. Ovšem před čtyřmi lety japonská JAXA vyzkoušela v praxi satelit Tsubame, který s využitím iontového motoru na xenon vyzkoušel, v jaké výšce by mohl dlouhodobě setrvávat a dokázal přitom udržovat stálou výšku 167 km, čímž stanovil rekord zapsaný i v Guinessově knize. Z takové výšky by dokázal i přímo obsluhovat mobilní telefony. Tsubame také prakticky ukázal, že nízká výška oběhu je velice výhodná pro udržování čisté orbity, neboť v roce 2019 byl vypnut jeho pohon a satelit během několika dní spadl do atmosféry. 
 
italský prototyp ASEP - firma Sitael
 
Co tedy brání nasazení motorů ASEP v praxi? Jde především o efektivitu a přesné vyladění. Motory musí být schopny pracovat v takové výšce, kde mají už dostatek vzduchu pro svou funkci, ale pokud se ocitnou níže, aerodynamický odpor už může překonat jejich výkon a satelit se nezadržitelně zřítí. Dále je tu problém spolehlivosti a výdrže spojený s oxidací, a tedy s korozí. Nicméně dle Spektora jde jen o inženýrské výzvy, čili o nic zásadního. V roce 2018 také dostala italská firma Sitael grant od ESA na vývoj prototypu, takže se možná časem dočkáme i prvního satelitu, který bude opravdu využívat nasbíraný vzduch pro svůj pohon. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek