www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Budoucnost podle Microsoftu: univerzální zařízení a univerzální aplikace

Budoucnost podle Microsoftu: univerzální zařízení a univerzální aplikace
, , aktualita
Šéfredaktor webu Windows Central Daniel Rubino zveřejnil poměrně dlouhou úvahu o tom, co Microsoft teprve chystá v segmentu mobilních telefonů a jakou roli v tom budou hrát univerzální aplikace. Mohou v budoucnu mobily nahradit v některých případech PC?
K oblíbeným
reklama
Kdyby se to týkalo jen mobilů, bylo by to samozřejmě téma pro Svět mobilně, ale ono se to týká i PC, protože mobily v režimu Continuum mají potenciál je ve vybraných případech nahradit. Nebudu se striktně držet původního Rubinova článku, pokusím se vystihnout jen to podstatné. Pokud se vám chce, určitě se na původní článek podívejte (tady).

Autor začíná myšlenkou, že nové Lumie nejsou tím, jak si Microsoft představuje budoucnost mobilů. Podle něj jde o pozůstatky z doby působení Stephena Elopa. Jediným do budoucna klíčovým prvkem je mód (režim) Continuum. A jinak odpovídají myšlení z dob Nokie. Teď se vývoj mobilů v Redmondu koncentroval do rukou Panose Panaye, který odpovídá také za tablety Surface,za konzoli Xbox a za náramek Band.

Rubino celkem logicky uvádí, že pro vývoj zařízení pod Panayem je charakteristický jeden klíčový rys – redefinice konceptu toho kterého typu zařízení. Tablet Surface není iPad s Windows. Náramek Band nejsou chytré hodinky Watch. Jde vždy o posun někam trochu jinam a o vyšší přidanou hodnotu pro zákazníka. A Rubino logicky uvažuje, co teď Panay udělá s mobilními telefony Lumia.


Logo Windows


Prý se objevují zvěsti, že příští mobily Microsoftu budou kovové a s procesory od Intelu. A s režimem Continuum a příslušnými periferiemi mají mít potenciál nahradit kancelářská PC. Na pracovní stanice, nebo herní počítače to evidentně stačit nebude, ale na kancelářské věci by to stačit určitě mělo. Asi vás napadá, co tohle může udělat s trhem kancelářských počítačů, ale k tomu se vrátím později.

Teď vysvětlím, kde chce Microsoft vzít aplikace pro takto redefinovaný mobil. Rubino připomíná jeden rozhovor Mary Jo Foleyové se Satyou Nadellou, kde šéf Microsoftu přiznává, že téměř nikdo nebude chtít vyvíjet pro platformu, která má tři procenta mobilního trhu. Ale co když půjde o univerzální aplikaci pro trh s miliardou zařízení? Začíná to všechno dávat smysl, ne? A platí to i pro stávající i dřívější Lumie, takže to není hloupá strategie.

Teď k tomu novému konceptu mobilu a jeho vztahu k PC platformě. Nevím samozřejmě, jaký procesor od Intelu má Microsoft v hledáčku. Možná něco „atomového“, možná má Intel nějaké eso schované v rukávu. Dát do mobilu 4 GB paměti RAM dnes není problém a s úložištěm také ne. Spíš by mě zajímalo, jestli to opravdu může ohrozit kancelářské počítače, notebooky, tablety a phablety.


One Windows Platform


Jsou jejich uživatelé konzervativní, nebo dají přednost maximální mobilitě? A jak se budou tvářit výrobci PC? Budou naštvaní, nebo prostě najednou začnou dělat mobily podporující režim Continuum? Bude tenhle mód vyžadovat nějakou minimální konfiguraci? To asi bude, pokud se nepletu nové Lumie, které ho umí, mají 3 GB RAM.

A má celý koncept naději na úspěch? Osobně si myslím, že má. Protože na co Panos Panay zatím sáhl, to mu vyšlo. Tablet Surface – úspěch. Náramek Band také vypadá na trhák. A strategie vytvoření nové třídy, či kategorie zařízení zatím vždy fungovala výborně. Prostě vždycky Microsoft vytvořil něco, co neměl nikdo jiný. Udeřil tam, kde nikdo z konkurence nebyl.

Přidejte k takovémuto mobilu navíc dotykové pero – Microsoft přece na jaře koupil N-trig – a máte potenciálního zabijáka konvenčních mobilů, phabletů, tabletů, notebooků i kancelářských PC. Samozřejmě to neplatí absolutně, ale jsem přesvědčen stejně jako Daniel Rubino, že takhle redefinovaný mobil by si své uživatele rozhodně našel.

Co tomu říkáte vy? Zaujal by vás takový koncept mobilního telefonu?

Zdroj: Windows Central
reklama
Nejnovější články
Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl
Nejen u nás jsou výsledky státních zakázek na software často změtí programů plných chyb. Své si užívají i v arizonských vězeních. Software ACIS by měl zajišťovat evidenci vězňů i doby jejich propouštění, místo pomoci ale spíše škodí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře