www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Budoucnost podle Microsoftu: univerzální zařízení a univerzální aplikace

Budoucnost podle Microsoftu: univerzální zařízení a univerzální aplikace
, , aktualita
Šéfredaktor webu Windows Central Daniel Rubino zveřejnil poměrně dlouhou úvahu o tom, co Microsoft teprve chystá v segmentu mobilních telefonů a jakou roli v tom budou hrát univerzální aplikace. Mohou v budoucnu mobily nahradit v některých případech PC?
K oblíbeným
reklama
Kdyby se to týkalo jen mobilů, bylo by to samozřejmě téma pro Svět mobilně, ale ono se to týká i PC, protože mobily v režimu Continuum mají potenciál je ve vybraných případech nahradit. Nebudu se striktně držet původního Rubinova článku, pokusím se vystihnout jen to podstatné. Pokud se vám chce, určitě se na původní článek podívejte (tady).

Autor začíná myšlenkou, že nové Lumie nejsou tím, jak si Microsoft představuje budoucnost mobilů. Podle něj jde o pozůstatky z doby působení Stephena Elopa. Jediným do budoucna klíčovým prvkem je mód (režim) Continuum. A jinak odpovídají myšlení z dob Nokie. Teď se vývoj mobilů v Redmondu koncentroval do rukou Panose Panaye, který odpovídá také za tablety Surface,za konzoli Xbox a za náramek Band.

Rubino celkem logicky uvádí, že pro vývoj zařízení pod Panayem je charakteristický jeden klíčový rys – redefinice konceptu toho kterého typu zařízení. Tablet Surface není iPad s Windows. Náramek Band nejsou chytré hodinky Watch. Jde vždy o posun někam trochu jinam a o vyšší přidanou hodnotu pro zákazníka. A Rubino logicky uvažuje, co teď Panay udělá s mobilními telefony Lumia.


Logo Windows


Prý se objevují zvěsti, že příští mobily Microsoftu budou kovové a s procesory od Intelu. A s režimem Continuum a příslušnými periferiemi mají mít potenciál nahradit kancelářská PC. Na pracovní stanice, nebo herní počítače to evidentně stačit nebude, ale na kancelářské věci by to stačit určitě mělo. Asi vás napadá, co tohle může udělat s trhem kancelářských počítačů, ale k tomu se vrátím později.

Teď vysvětlím, kde chce Microsoft vzít aplikace pro takto redefinovaný mobil. Rubino připomíná jeden rozhovor Mary Jo Foleyové se Satyou Nadellou, kde šéf Microsoftu přiznává, že téměř nikdo nebude chtít vyvíjet pro platformu, která má tři procenta mobilního trhu. Ale co když půjde o univerzální aplikaci pro trh s miliardou zařízení? Začíná to všechno dávat smysl, ne? A platí to i pro stávající i dřívější Lumie, takže to není hloupá strategie.

Teď k tomu novému konceptu mobilu a jeho vztahu k PC platformě. Nevím samozřejmě, jaký procesor od Intelu má Microsoft v hledáčku. Možná něco „atomového“, možná má Intel nějaké eso schované v rukávu. Dát do mobilu 4 GB paměti RAM dnes není problém a s úložištěm také ne. Spíš by mě zajímalo, jestli to opravdu může ohrozit kancelářské počítače, notebooky, tablety a phablety.


One Windows Platform


Jsou jejich uživatelé konzervativní, nebo dají přednost maximální mobilitě? A jak se budou tvářit výrobci PC? Budou naštvaní, nebo prostě najednou začnou dělat mobily podporující režim Continuum? Bude tenhle mód vyžadovat nějakou minimální konfiguraci? To asi bude, pokud se nepletu nové Lumie, které ho umí, mají 3 GB RAM.

A má celý koncept naději na úspěch? Osobně si myslím, že má. Protože na co Panos Panay zatím sáhl, to mu vyšlo. Tablet Surface – úspěch. Náramek Band také vypadá na trhák. A strategie vytvoření nové třídy, či kategorie zařízení zatím vždy fungovala výborně. Prostě vždycky Microsoft vytvořil něco, co neměl nikdo jiný. Udeřil tam, kde nikdo z konkurence nebyl.

Přidejte k takovémuto mobilu navíc dotykové pero – Microsoft přece na jaře koupil N-trig – a máte potenciálního zabijáka konvenčních mobilů, phabletů, tabletů, notebooků i kancelářských PC. Samozřejmě to neplatí absolutně, ale jsem přesvědčen stejně jako Daniel Rubino, že takhle redefinovaný mobil by si své uživatele rozhodně našel.

Co tomu říkáte vy? Zaujal by vás takový koncept mobilního telefonu?

Zdroj: Windows Central
reklama
Nejnovější články
PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle PS5 se prodalo rekordních 10 milionů kusů, nové Xbox si ale také nevedou zle
Společnosti Sony a Microsoft se nově podělily o své finanční výsledky týkající se i herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X a S. Obě se chlubí rekordními čísly, i když vítěz tu přece jen je a vcelku jasný a očekávaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690 Alder Lake mají být letos jen pro nadšence: série K a KF plus Z690
Není to samozřejmě jisté, ale dle Igora Wallosseka by Intel měl letos dostat na trh jen velice omezenou skladbu desktopových procesorů Alder Lake s tím, že ostatní modely plus slabší čipové sady přijdou až v dalším roce.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz? Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz?
Tchaj-wanské úřady přijaly záměr TSMC postavit poblíž města Baoshan novou továrnu, která bude využita pro výrobu dosud nejmodernějším známým procesem této společnosti. Jde o N2, čili o 2nm proces. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány
Někteří jistě čekali, že to se systémovými požadavky Microsoftu na instalaci a zprovoznění OS Windows 11 nebude nakonec tak horké, ale z firmy nyní zní, že si stojí za svým a bude si je vynucovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů