Byton K-Byte: elegantní koncept samořiditelného elektrovozu

Byton K-Byte: elegantní koncept samořiditelného elektrovozu
, , aktualita
V poslední době si pozornost ohledně samořiditelných aut a elektrického pohonu vysloužily především společnosti Tesla a Uber, ať už z pozitivního či negativního hlediska. Nyní se ale podíváme na něco jiného, koncept od firmy Byton.
reklama
Společnost Byton asi moc lidí znát nebude, neboť jde o nový kalifornský startup, který právě ukázal svůj druhý koncept vozu, který dostal název K-Byte. Obsahuje velkou lithium-iontovou baterii jako vozy Tesla, ovšem mnohem vyspělejší hardware pro autonomní řízení. Nicméně, jak už bylo řečeno, jde pouze o koncept. 
 
 
Byton K-Byte je pětidveřový sedan, který se snaží skrýt své prvky zajišťující autonomii vysoké úrovně. Navazuje na původní koncept Bytonu, který byl zpětně pojmenován jako M-Byte a v jeho případě šlo o crossover. K-Byte však využívá stejný rám, ale měl by daleko více odpovídat tomu, co Byton skutečně chce vyrábět. 
 
K-Byte počítá se 71kWh baterií s volitelným a spíše ještě teoretickým upgradem na kapacitu 95 kWh. To by rozhodně mělo jít, však Tesla Model S počítá se 75kWh i 100kWh baterií. Důležitý je tu také systém rychlého dobíjení, jenž má zvládnout baterii dostat na 80 procent kapacity během půl hodiny. 
 
Pohon zajistí dvojice 200kW elektromotorů, které mohou pohánět jednu či obě nápravy. Společnost ale neuvedla, s jakým dojezdem počítá, ale vzhledem k tomu, že K-Byte stejně ještě neexistuje, byly by to jen odhady založené na výpočtech. My můžeme využít údaje vozu M-Byte, kde se uvádí v případě zmíněných kapacit baterií dojezd 249 a 323 mil, čili 400 a 520 km. 
 
 
Byton se zde spojil se společností Aurora zabývající se autonomním řízením vozů, která dodává svá zařízení mimo jiné i automobilkám Volkswagen a Hyundai. K-Byte počítá s několika různě posázenými lidary, které budou svými laserovými tykadly podrobně mapovat okolí vozu. Jsou tak i v přední části vozu mezi blatníkem a dveřmi v podobě vystupujícího válečku a z provedení je zřejmé, že jde o zatahovací zařízení. To má ostatně něco do sebe, neboť vandalové a holubi jsou všude. 
 
Nahoře je pak do střechy zapuštěn tzv. LiBow, čili pruh s lidarem na obou koncích. Právě především tyto senzory mají zajistit orientaci vozu v prostoru s plným 360° rozhledem. Dle Bytonu má K-Byte dosáhnout čtvrté úrovně autonomie, po níž už následuje jen finální pátá. Vůz by si tak měl poradit v podstatě všude a jen ve výjimečných případech by měl být člověk připraven převzít řízení. 
 
Byton tak netroškaří, ale k reálnému produktu je ještě dlouhá cesta. Nicméně K-Byte má být představen na CES Asia a do konce roku 2020 chce mít společnost na silnicích celou flotu testovacích vozů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu Robot Omron Forpheus na CES 2019 učil hraní ping-pongu
Umělá inteligence byla na letošním veletrhu CES 2019 velkým hitem. Jednou z mnoha velkých zajímavostí byl robot Omron Morpheus, který umí hrát ping-pong a jeho úkolem je dokonce to naučit i jiné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování V noci nastane úplné zatmění Měsíce, počasí nahrává jeho sledování
V těchto dnech zažíváme po dlouhé době jasné počasí, které nám v noci umožní dobře sledovat úplné zatmění Měsíce. Musíte však vydržet do druhé poloviny noci, nebo si spíše naopak přivstat.  
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anketa: Souhrnné e-maily o nových článcích? Anketa: Souhrnné e-maily o nových článcích?
V rámci rozvoje našich magazínů bychom rádi zjistili, zda máte nadále zájem o e-mailové rozesílky o nových článcích z jednotlivých magazínů, když lze mít to stejné v jednom souhrnném e-mailu.
Včera, anketa, Karel Polívka1 komentář
Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců Tesla chce snížit náklady, propustí 7 % zaměstnanců
Hospodaření automobilky Tesla je velmi bedlivě sledováno, a aby i další čtvrtletí bylo ziskové, rozhodla se společnost dát sbohem 7 % svých zaměstnanců. Potřebuje totiž zlevnit výrobu Modelu 3 a přijít se základní verzí elektromobilu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů