www.svethardware.cz
>
>
>

Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci

Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
, , aktualita
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
K oblíbeným
reklama
V Jet Propulsion Laboratory americké NASA v Pasadeně tak tuto středu zavládlo nadšení, když se Cassini prostřednictvím Deep Space Network po průletu mezi Saturnem a prstenci opět ozvala. Dokázala tak něco, co se jinému člověkem postavenému zařízení ještě nepodařilo.

Cassini je tak už aktuálně v kontaktu se Zemí a zasílá nám údaje týkající se vědeckých měření a také data, která budou zajímat inženýry. Stihla už také poslat několik prvních snímků atmosféry Saturnu z nebývalé blízkosti, na něž se nyní můžeme podívat. Jde pouze o úvodní snímky a NASA by snad později měla přijít s kvalitnějšími záznamy.

Jim Green, ředitel divize Planetary Science v NASA, k tomu řekl, že Cassini si v nejlepší tradici průzkumnictví prorazila novou cestu, aby nám ukázala dosud nevídané divy a předvedla, kam nás naše zvědavost může zavést, když se k tomu odvážíme.

Při svém průletu se sonda dostala pouze 3000 kilometrů nad vrcholky mraků Saturnu, kde již má panovat tlak podobný tomu na Zemi. Bylo tak vhodné, aby proletěla co nejdále od nejvyšších mraků Saturnu, ale to ji zase zavedlo nebezpečně blízko místu, kde již začíná vnitřní prstenec D. Od jeho okraje ji dělilo pouze 300 kilometrů.

Lidé ze řídicího střediska sondy si sice dle svých slov byli jisti, že Cassini proletí v pořádku, ale i tak raději učinili příslušná opatření, aby minimalizovali nebezpečí. Sonda musela proletět mezerou širokou jen 2000 kilometrů a dle počítačových modelů se v ní měly nacházet spíše jen malinkaté kouřové částečky. Ovšem sonda touto oblastí proletěla rychlostí 124.000 km/h (bráno vzhledem k Saturnu), takže i sebemenší částečky hmoty ji mohly poškodit. Právě proto využila svou velkou talířovitou anténu s průměrem 4 metry jako štít, a právě proto nebylo možné se sondou při průletu komunikovat.

Po odeslání sebraných dat se sonda připraví na další blízký průlet, který nastane již 2. května.

Zdroj: NASA - JPL
reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek