www.svethardware.cz
>
>
>

Časy architektury NetBurst se chýlí ke konci

Časy architektury NetBurst se chýlí ke konci
, , aktualita
Intel již v mobilním sektoru opustil architekturu NetBurst a do konce roku ji opustí i desktopy a mainstream serverové stanice. Dle zpráv však s námi asi ještě rok zůstanou multiprocesorové systémy Xeon s touto architekturou, ale o to rapidnější...
K oblíbeným
reklama
Intel již v mobilním sektoru opustil architekturu NetBurst a do konce roku ji opustí i desktopy a mainstream serverové stanice. Dle zpráv však s námi asi ještě rok zůstanou multiprocesorové systémy Xeon s touto architekturou, ale o to rapidnější má být následný přechod na novou.S čipy NetBurst se setkáváme již od počátku století, kdy jsme se s ji poprvé poznali u jader Willamette a čipových sad Intel i850. Intel se tehdy plánoval dostat s touto architekturou na nevídané frekvence, avšak nakonec se ukázalo, že cesta gigahertzů není ta pravá. NetBurst se také dočkal několika vylepšení, samozřejmě kromě navýšení frekvencí. Zažili jsme představení technologie Hyper-Threading, intelovské implementace 64-bit rozšíření a nakonec také dvoujádrových procesorů. Nicméně snaha dostat procesory na co nejvyšší frekvence vyústila v jejich zvýšenou spotřebu a výdej tepla - vzpomeňme na první procesory Prescott. Nakonec Intel přišel s architekturou Core, která si od té doby buduje stále silnější pozici.Server X-bit labs prý dostal jisté dokumenty, dle nichž již v čtvrtém čtvrtletí tohoto roku nebudou dodány žádné NetBurst čipy, pakliže však o ně někdo přímo nepožádá. Již o čtvrt roku dříve má jejich podíl na veškerých vyrobených procesorech Intel činit asi jen 2,5 %. V tomto čtvrtletí bude činit podíl NetBurst dvouprocesorových systémů založených na Intel Xeon 7 % a zbylých 93 % si pro sebe ukrojí Core 2 Duo. Také u ostatních systémů již NetBurst pochopitelně ztrácí, ale přechod na novější architekturu bude poněkud komplikovanější u multiprocesorových systémů, kde se začne uplatňovat i nová platforma s prozatimním názvem Caneland. Nicméně čipy Tigerton se mají z 13 % v třetím čtvrtletí během půl roku vyhoupnout na 80% podíl u multiprocesorových systémů Xeon a záhy NetBurst zanikne i zde.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář