www.svethardware.cz
>
>
>

Časy architektury NetBurst se chýlí ke konci

Časy architektury NetBurst se chýlí ke konci
, , aktualita
Intel již v mobilním sektoru opustil architekturu NetBurst a do konce roku ji opustí i desktopy a mainstream serverové stanice. Dle zpráv však s námi asi ještě rok zůstanou multiprocesorové systémy Xeon s touto architekturou, ale o to rapidnější...
K oblíbeným
reklama
Intel již v mobilním sektoru opustil architekturu NetBurst a do konce roku ji opustí i desktopy a mainstream serverové stanice. Dle zpráv však s námi asi ještě rok zůstanou multiprocesorové systémy Xeon s touto architekturou, ale o to rapidnější má být následný přechod na novou.S čipy NetBurst se setkáváme již od počátku století, kdy jsme se s ji poprvé poznali u jader Willamette a čipových sad Intel i850. Intel se tehdy plánoval dostat s touto architekturou na nevídané frekvence, avšak nakonec se ukázalo, že cesta gigahertzů není ta pravá. NetBurst se také dočkal několika vylepšení, samozřejmě kromě navýšení frekvencí. Zažili jsme představení technologie Hyper-Threading, intelovské implementace 64-bit rozšíření a nakonec také dvoujádrových procesorů. Nicméně snaha dostat procesory na co nejvyšší frekvence vyústila v jejich zvýšenou spotřebu a výdej tepla - vzpomeňme na první procesory Prescott. Nakonec Intel přišel s architekturou Core, která si od té doby buduje stále silnější pozici.Server X-bit labs prý dostal jisté dokumenty, dle nichž již v čtvrtém čtvrtletí tohoto roku nebudou dodány žádné NetBurst čipy, pakliže však o ně někdo přímo nepožádá. Již o čtvrt roku dříve má jejich podíl na veškerých vyrobených procesorech Intel činit asi jen 2,5 %. V tomto čtvrtletí bude činit podíl NetBurst dvouprocesorových systémů založených na Intel Xeon 7 % a zbylých 93 % si pro sebe ukrojí Core 2 Duo. Také u ostatních systémů již NetBurst pochopitelně ztrácí, ale přechod na novější architekturu bude poněkud komplikovanější u multiprocesorových systémů, kde se začne uplatňovat i nová platforma s prozatimním názvem Caneland. Nicméně čipy Tigerton se mají z 13 % v třetím čtvrtletí během půl roku vyhoupnout na 80% podíl u multiprocesorových systémů Xeon a záhy NetBurst zanikne i zde.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek