reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

CeBIT 2004: High Definition DVD a Blu-ray

, , článek
CeBIT 2004: High Definition DVD a Blu-ray
Na letošním CeBITu si naleznou své opravdu všichni. Přestože se nekonaly žádná velká oficiální uvedení, představili výrobci optických mechanik své novinky. Kromě High Definition DVD na stánku NEC to byl i dlouho očekávaný Blu-ray u Sony. V článku naleznete rekordéry i média obou typů a další informace.
CeBIT 2004: High Definition DVD a Blu-ray
Přestože flash média zažívají v poslední době velký boom, stále je třeba rozvíjet i média optická, protože poskytují výrazně vyšší kapacitu. Zatímco výrobci DVD vypalovaček představovali hlavně dvouvrstvý zápis a mechaniky schopné 12-rychlostního zápisu, byly zároveň předvedeny i nové formáty. Konkrétně jde o předvedení High Definition DVD u NECu (autorem tohoto formátu jsou společnosti NEC a Toshiba) a formátu Blu-ray v podání Sony (za tímto formátem stojí konsorcium firem, které zahrnuje mimo společnosti Sony také společnosti (Matsushita, Sony, Hitachi, Pioneer, Philips).

High Definition DVD
Nejdříve se podíváme, co bylo k vidění na stánku NEC. Když jsem se doslova probil davem lidí, kteří si udělali z předváděčky kino, nalezl jsem dva přehrávače pro High Definition DVD (dále HD DVD). Na médium, které NEC používá, lze nahrát oproti 4,7GB standardního DVD až celých 15GB dat. Je to tím, že se zúžily mezery mezi stopami a zmenšily rozměry pitů.

Klikněte pro zvětšení

Pokud mluvíme o High Definition DVD-ROM, tak ten zvládne nahrát do jedné vrstvy 15GB, do dvou vrstev 30GB, zatímco DVD-RW jednovrstevně 20GB a na dvě vrstvy přes 32GB dat. Konkuruje tak formátu Blu-ray, o kterém se zmiňují níže. Rychlost přenosu je také podobná Sony, pohybuje se kolem 36Mbps, pro záznam se používá dokonce stejný 405nm laser. Tloušťka disku je tradičních 1,2mm.

Klikněte pro zvětšení

Problémem HD DVD ale je to, že podle slov NEC se tento formát objeví až někdy na začátku roku 2005. To dává velký prostor k prosazení konkurenčním formátům, ač High Definition DVD je velmi podobný (v současné chvíli nemohu říct, že lepší).

Sony Blu-ray
Větší perspektivu než formát HD-DVD má zjevně konkurence Blu-ray podporovaná konsorciem v čele se Sony. Jedná se taktéž o optický disk označovaný jako High Definition, ale používá větší hustoti záznamu, takže se na jedno médium vejde až 27GB do jedné vrstvy, resp. 54GB do vrstev dvou (oboustranně je to pak až 108GB!). Sony tato média na stánku prezentovala, zde je jejich fotka:

Klikněte pro zvětšení

Na jednovrstevný Blu-ray disk lze nahrát až 2 hodiny digitálního HD videa, resp. 12 hodin analogového HD vysílání (o kompresích jako DivX a XviD už se není třeba při této kapacitě zmiňovat). Blu-ray používá stejně jako HD DVD 405nm laser a datové přenosy dosahují taktéž 36Mbps.

Zde jsou další podrobné specifikace:
  • Nahrávací kapacita: 23,3 / 25 / 27 / 46,6 / 50 / 54GB
  • Vlnová délka laseru: 405nm (modro-fialový)
  • Datové přenosy: 36Mbps
  • Průměr disku: 120mm
  • Tloušťka disku: 1,2mm
  • Hustota záznamu: 16,8 / 18 / 19,5 Gbit/inch
  • Formát záznamu videa: MPEG-2
  • Formát záznamu audia: Dolby Digital, MPEG-1 Layer 2, MPEG-2 AAC atd.

Podle těchto specifikací nebudou mít první Blu-ray disky kapacitu hned 27GB per vrstva, ale 23,3GB, což odpovídá hustotě záznamu 16,8 Gbitu/inch. Až poté se zvýší hustota na 19,5 Gbit/inch, což povede v dvouvrstvém oboustranném záznamu k mamutí kapacitě. Zde je snímek 23GB vzorku Blu-ray média, který byl vystaven na stánku Sony:

Klikněte pro zvětšení

Sony již představila stolní rekordéry, schopné nahrávat digitální HD video v rozlišení až 1920x1080. Jejich rozměry jsou zatím sice velké, ale samozřejmě se objeví i mechaniky pro počítače, jejichž uplatnění bude jistě neméně důležité. Poslední obrázek je tedy právě stolní Blu-ray rekordér:

Klikněte pro zvětšení

Bitva standardů
Otázkou teď je, který z obou standardů vyhraje bitvu. Protože všichni známe situaci kolem DVD-R a DVD+R, asi bychom byli radši, kdyby jeden z těchto dvou táborů nezískal podporu. Situace je ale taková, že zatímco Blu-ray podporuje celá řada výrobců DVD fóra, HD-DVD prosazuje jen NEC a Toshiba. Takže přestože jsou již oba formáty standardizované, vypadá to, že zvítězí Blu-ray. Dle mého názoru je to tak ale lepší, neboť jeho kapacita je výrazně větší – nejdříve 23GB, poté 27GB oproti konkurenci s 15GB.
reklama
reklama
reklama