reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CeBIT 2004: kdy vyhodíme hi-fi z obýváků ?

24.3.2004, Zdeněk Michálek, článek
CeBIT 2004: kdy vyhodíme hi-fi z obýváků ?
Výrobci se poslední dobou předhánějí v siláckých vyjádřeních typu: "vyhoďte své hi-fi věže a instalujte do svého obýváku naše AV Home Center". Jak to ale vypadá na Cebitu s průnikem počítačů do audiovizuální domácí scény ?
Zajímavou schizofrenií na CeBITu je vzájemné prolínání audiovizuální a informační techniky. V praxi se projevuje tak, že stánku každého jen trošku významnějšího výrobce počítačových komponentů nebo sestav vévodí "AV Home Center", "Mega PC" nebo něco podobně vznosně nazvaného, co se při bližším ohledání projeví jako PC průměrných parametrů s příslušnými periferiemi vestavěné do skříně typické spíše pro hifi aparatury.

Radím však dobře: neohledávejte příliš blízko. Až se podezřívám z přílišného konzervativismu (přece jen už jsem o nějaký ten pátek starší než průměrný čtenář, soudě podle čtenářského profilu tohoto média), ale snad to se mnou není až takové hrozné - rukama mi už prošel nejeden exemplář této kategorie. Ostatně posuďte sami na příkladu, který je spíše z kategorie těch povedenějších - AV Home Center od firmy ASUS, vystavovaný jako jedna z novinek na CeBITu 2004.

Prvotní záměr je vcelku pochopitelný a směřuje správně: proč utrácet drahé peníze za domácí kino (DVD rekordér + TV tuner + zesilovač + FM příjímač), počítač, bezdrátový Access Point, server a další, když se vše dá zintegrovat do jediného přístroje.
.



Takhle na obrázku to vypadá vše logicky - někde doma uprostřed je kouzelná krabička která tohle všechno umožňuje a která je tím pravým centrem audia a videa v bytě.

Z počítačového hlediska je vše v pořádku - dokonce i chybějící Access Point (AP) jsem našel, když jsem si uvědomil že Asus určitě použil svůj boardík, se kterým je AP možné odsimulovat. Pravda, 802.11b se svými 11Mb/s není právě technologickým výkřikem, "sériové" disky by nezaškodily a grafická karta také nepatří mezi nejvýkonnější, ale koneckonců - proč ne, o úplnou vykopávku rozhodně nejde a finančně se potřebujeme dostat na rozumnou částku.
.



Problém ale nastává jinde.

Představil jsem si, že jsem "odstavil" hi-fi věž z obýváku a místo ní postavil tuto krabičku. Hrozné pomyšlení. Proč ?
  • Design přístroje je na úrovni dobrého amatérského výrobku. Ve srovnání s patnáct roků starou věží od JVC vypadá AV Home Center jako chudák malý ratlík, kterému se chvějí všechny nožičky hrůzou už jen při pomyšlení, že by jej chtěl někdo srovnávat s tímto důvěryhodným stařešinou. Na matném povrchu jsou jasně viditelné stopy po kadém dotyku jen trochu zpoceného prstu, který o něj neopatrně zavadil. Povrch čelního panelu je už o trochu lepší, ale zase - proboha, ten design, to snad Asus nemyslí vážně.. To ani nemluvím o záhadném chodu tlačítek, divném pocitu z kroucení knoflíkem atd.

    Podobný vzhled pamatuji ještě kdysi ze Svazarmu, když staří pardové stavěli své Transiwatty (pro mláďata - to bývaly zesilovače s výkonem 2x20 a více wattů, na které přísahal každý pravověrný hi-fi nadšenec té doby).
.


  • Chci vložit DVDčko, které bych rád přehrál. Čekám motorizované odklopení někde něčeho, co s nenucenou elegancí na mě vyplázne svůj jazyk, na který položím blyštivý disk. Ale ouha: šikmooký přítel, který mi přístroj předvádí, uchopí přední krytku, ozve se cvaknutí - a kryt odskočí, aby odhalil .. subpanel, který už vůbec nekrývá svůj hardcore počítačový původ a který vypadá všelijak, jen ne elegantně. Probůh, vždyť za ním je skryta snad polovina konektorů, takže Asus musí nutně očekávat, že po většinu času bude krytka odklopena. Tak tohle si tedy do obýváku skutečně nedám, aspoň do okamžiku než mi do něj některý bláznivý designér neudělá image rockového pubu.
  • Zadní panel bych snad ještě přežil - ale to skutečně musí výrobce šetřit i na takové věci, jako je anténní konektor FM přijímače ? Takové zdířky se přece prodávaly tak před dvaceti lety, prosím prosím, fakt není na skladě něco lepšího ?
  • No nic, design neprošel, třeba potěší aspoň software. Ale i tady čeká zklamání. Když nechám bokem skutečnost, že na obrazovce AV centra byly při mém příchodu dvě chybové hlášky Exploreru najednou (ano, stačil jeden BackSpace a pak reload stránky - celý uživatelský interface je postaven trochu hodně odvážně na internetovém prohlížeči), nemůžu pominout nepříliš silnou ergonomičnost ovládání.

    Jistě, je to subjektivní, ale pokud ovládání není jednoduše pochopitelné pro mně jako člověka, který "dělá s počítači" už pěkných pár roků, neumím si představit třeba svou manželku, která podobným přístrojům z duše nedůvěřuje a očekává v každém okamžiku nějakou zradu. V okamžiku, když by na ni místo spuštění požadovaných funkcí vyskočilo pár chybových dialogů bude přístroj zavržen a já - jako jeho pořizovatel - s ním.

Ano, vím, zjednodušuji a zobecňuji. Ale jen proto, abych shrnul, že:
  • ovládání základních funkcí AV přístrojů musí být jednoduché, předvídatelné, pochopitelné a stabilní. To zatím rozhodně není.
  • design a provedení musí být na úrovni stávajících hi-fi věží. To zatím rovněž není.
  • celková koncepce musí respektovat a vhodně kombinovat jak zvyklosti mé, tak zvyklosti mé manželky. A to v žádném případě nerespektuje.
  • není možné podceňovat ani zvukové parametry zařízení. A to rovněž není splněno: přednes integrovaných zvukových karet a jejich odstupy jsou často horší než u těch nejobskurnějších hi-fi věží.

A protože - jak už jsem úvodem napsal - Asusův AV Home Center patří v dané kategorii spíše k tomu lepšímu (a to jsem na CeBITu hodně dlouho něco podobného hledal - vrcholem byl produkt jedné ctihodné firmy, zbastlený na poslední chvíli, který měl dokonce knoflík selektoru funkcí napevno přilepený na čelním panelu), nezbývá mi než vám poradit: kupte si zatím samostatný počítač a věž v obýváku nechejte být tak jak je.

Ušetříte své peníze i nervy - a nenahlodáte kvalitu manželských (příp. mimomanželských ;-) vztahů.
reklama