reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

CeBIT ve znamení PCI Express

, , článek
CeBIT ve znamení PCI Express
Pokud bychom měli hledat nějakého společného jmenovatele letošního veletrhu CeBIT 2004, bude jím jistě představení desítek produktů na bázi PCI Express. Podívejme se tedy na pár jeho aplikací.
CeBIT ve znamení PCI Express
Veletrh informačních technologií CeBIT v Hannoveru přináší vždy mnoho nového, ale přesto lze většinou podchytit společného jmenovatele. V letošním ročníku si troufám říci, že je to PCI Express. O této nové sběrnici jsme toho napsali již mnoho, takže se detaily nebudu zabývat.

Největšího uplatnění se PCI Express dočká pravděpodobně u grafických karet, kde nahradí letitou sběrnici AGP. Jedná se o PCI Express x16 (PEG), kterým budou vybaveny hlavně nové mainboardy s čipsety Alderwood a Grantsdale. Na to pak navážou i sady od VIA a SiS (656 pro Pentium 4 a 756 pro Athlon 64).






Podívejme se ale na grafické karty. Nové modely s rozhraním PEG představila celá řada společností, ABIT, Leadtek, Gigabyte, Prolink, XFX a další. Karty byly založené na čipech jak od nVidie, tak od ATI, menší výrobci VIA (DeltaChrome) a XGI (Volari) zatím verze pro PCI Express nemají.

Od nVidie byly k vidění modely GeForce PCX 4300 (low-end), 5300 (nižší maintream), 5750 (mainstream) a také hi-endové PCX 5900 a 5950. Všechno jsou v podstatě předělávky současných AGP verzí. Důležité totiž je, že nVidia musí na tyto grafické karty přidávat AGP-to-PEG bridge. Tento můstek je dokonce tak vytížený, že musí obsahovat vlastní pasivní chladič.






ATI na druhou stranu představuje prostřednictvím několika partnerům na CeBITu svoje řešení RV380, což je GPU s PCI Expressem podporovaným nativně. Znamená to, že žádný čip zprostředkovávající přenos dat mezi čipem a systémem není potřeba. RV380 je de facto vylepšený Radeon 9600XT.

Když už ale píšeme o tomto novém rozhraní, nemohu nezmínit, že podle slov několika výrobců nejsou platformy natolik doladěné, aby mohly jít brzy do prodeje. V celé hale 23, která je grafickým kartám věnována, jsem zahlédl jen dvě pracující sestavy s PCI Expressem. První byla postavená na GeForce PCX 5300 u společnosti XFX a druhá na RV380 u ABITu. Zajímavostí je, že obě tyto prezentované sestavy obsahovaly Pentium 4 „Prescott“ v patici Socket T (tedy LGA775).



reklama
reklama
reklama