Největšího uplatnění se PCI Express dočká pravděpodobně u grafických karet, kde nahradí letitou sběrnici AGP. Jedná se o PCI Express x16 (PEG), kterým budou vybaveny hlavně nové mainboardy s čipsety Alderwood a Grantsdale. Na to pak navážou i sady od VIA a SiS (656 pro Pentium 4 a 756 pro Athlon 64).

Podívejme se ale na grafické karty. Nové modely s rozhraním PEG představila celá řada společností, ABIT, Leadtek, Gigabyte, Prolink, XFX a další. Karty byly založené na čipech jak od nVidie, tak od ATI, menší výrobci VIA (DeltaChrome) a XGI (Volari) zatím verze pro PCI Express nemají.
Od nVidie byly k vidění modely GeForce PCX 4300 (low-end), 5300 (nižší maintream), 5750 (mainstream) a také hi-endové PCX 5900 a 5950. Všechno jsou v podstatě předělávky současných AGP verzí. Důležité totiž je, že nVidia musí na tyto grafické karty přidávat AGP-to-PEG bridge. Tento můstek je dokonce tak vytížený, že musí obsahovat vlastní pasivní chladič.

ATI na druhou stranu představuje prostřednictvím několika partnerům na CeBITu svoje řešení RV380, což je GPU s PCI Expressem podporovaným nativně. Znamená to, že žádný čip zprostředkovávající přenos dat mezi čipem a systémem není potřeba. RV380 je de facto vylepšený Radeon 9600XT.
Když už ale píšeme o tomto novém rozhraní, nemohu nezmínit, že podle slov několika výrobců nejsou platformy natolik doladěné, aby mohly jít brzy do prodeje. V celé hale 23, která je grafickým kartám věnována, jsem zahlédl jen dvě pracující sestavy s PCI Expressem. První byla postavená na GeForce PCX 5300 u společnosti XFX a druhá na RV380 u ABITu. Zajímavostí je, že obě tyto prezentované sestavy obsahovaly Pentium 4 „Prescott“ v patici Socket T (tedy LGA775).
