reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

CEO Helixu se přiznal, pomáhal prát tokeny zločinců za stovky milionů dolarů

, , aktualita
CEO Helixu se přiznal, pomáhal prát tokeny zločinců za stovky milionů dolarů
Larry Dean Harmon, výkonný ředitel firmy Helix, se včera přiznal soudu k tomu, že napomáhal v praní špinavých peněz, respektive prostředků uložených v kryptoměnách. Šlo o dobře známou techniku mixingu. 
CEO Helixu se přiznal, pomáhal prát tokeny zločinců za stovky milionů dolarů
Americký Treasury Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) obvinil Larry Dean Harmona z toho, že pomohl zločincům vyprat kryptoměny v hodnotě stovek milionů dolarů, a to konkrétně Bitcoiny v procesu zvaném jako mixing. O tom jsme mluvili třeba i včera a ve zkratce jde prostě o to, že se tokeny se stejnou hodnotou z různých zdrojů smíchají dohromady, či se případně vymění za tokeny z jednoho zdroje a pak se rozdělí, po čemž putují přes celou řadu adres, na jejichž konci jsou opět zákazníci služby. A pokud nějaká služba nabízí opravdu "poctivý" mixing s využitím různých zdrojů, pak ve výsledku ani sama nedokáže zpětně vystopovat původ daných obnosů, takže zákazník obdrží skutečně anonymizovanou platbu.
 
 
Dle serveru Coindesk se tak Larry Dean Harmon přiznal k tomu, že jeho firma dříve provedla přes 1.225.000 transakcí spojených s praním špinavých peněz a celkem šlo mezi roky 2014 a 2017 o coiny v hodnotě přes 311 milionů dolarů. Společnost Helix přitom dle FinCEN inzerovala své služby na darknetu jako způsob, jak vyprat peníze pocházející z prodeje drog, zbraní či dětské pornografie. Poté se firma Helix tedy i přímo a vědomě účastnila obchodování se zločinci. 
 
Harmon se tak stal vůbec prvním americkým občanem, který byl obviněn z mixingu a praní špinavých peněz, respektive tokenů. Jde tak spíše o vědomou spolupráci se zločinci, jimž jsou poskytovány potřebné služby k praní tokenů, než o samotný mixing, který se dá jen označit za proces, který mohou ale nemusí využít zpravidla právě zločinci. 
 
Co se týče Harmona, ten už v říjnu předchozího roku dostal od FinCEN pokutu ve výši 60 milionů dolarů, ale nyní se přiznal v případu, kdy jde o udělení trestu vězení v délce až 20 let. A dle právního zástupce obviněného se bude jednat i o ztrátě majetku. Harmon tak nyní přirozeně doufá, že mu jeho přiznání přinese celkově nižší trest.
 
I na základě těchto případů tak budou mít zákonodárci v rukou argumenty k tomu, aby bylo obchodování s kryptoměnami pod mnohem větším dohledem, než je dnes. Do toho spadá i návrh Evropské komise, dle nějž by byly zakázány anonymní kryptopeněženky. 


reklama
reklama
reklama