www.svethardware.cz
>
>
>

CEO Intelu: nechci mít 90% podíl mezi x86 CPU, přicházíme tím o příležitosti

CEO Intelu: nechci mít 90% podíl mezi x86 CPU, přicházíme tím o příležitosti
, , aktualita
Z různých zpráv tohoto roku se ukázalo, že Intel je vcelku nervózní z toho, jak kvůli AMD přichází o podíl na trhu s procesory x86, a tím přirozeně i s celými platformami. Co ale k tomu může říci jeho šéf Robert Swan?
K oblíbeným
reklama
CEO Intelu v rozhovoru o aktuálním stavu a směřování jeho firmy uvedl, že se sám snaží zničit přesvědčení o tom, že by Intel měl držet 90 procent trhu, na nějž se nyní primárně zaměřuje, což jsou x86 procesory a vše, co se točí kolem nich. Raději by chtěl držet 30 % na širokém trhu s polovodičovými produkty, který má dnes roční hodnotu 230 miliard dolarů a dle Intelu se během příštích čtyř let rozroste na 300 miliard.
 
 
Swan vidí jako důsledek lpění na trhu s x86 to, že Intelu unikají příležitosti a je uzavřen do vlastního přesvědčení, že musí ovládat drtivou většinu svého hlavního trhu. Znamená to konkrétně větší zaměření na GPU, na AI a také FPGA, 5G, autonomní řízení dopravních prostředků, apod. 
 
K tomu lze říci, že v Intelu k tomuto přesvědčení jistě nedošli přes noc, ostatně o diverzifikaci se tato firma snaží už pěknou řádku let. Jenomže když se podíváme na to, které divize mají největší tržby, pak to jsou právě ty, které vyrábí x86 procesory a příslušné serverové či spotřebitelské platformy. Ostatně v posledním čtvrtletí tyto divize přinesly 16,1 miliard z celkových 19,2 miliard tržeb. 
 
Co se týče 10nm procesu, pak nám Swan potvrdil, že Intel si prostě ukousl větší sousto, než zvládl. Přechod z 22 na 14 nm přinesl 2,4x vyšší tranzistorovou hustotu, a tak si v Intelu řekli, že v případě 10nm procesu zkusí rovnou 2,7x vyšší hustotu, ačkoliv už s vývojem 14nm procesu měli potíže (ty přinesly i vynechání 14nm desktopové generace Broadwell, až na dva nepodstatné modely). V případě 7nm procesu se už nebudou pokoušet ani o 2,4x vyšší hustotu a spíše to bude něco kolem dvojnásobku. 
 
Swan také stále tvrdí, že první 7nm produkt se objeví na konci roku 2021 a 10nm proces se bude dále vyvíjet, ovšem společně se 14nm. Zde máme právě dle Swana hledat i pozitiva v tom, že se Intel naučil své procesy vylepšovat a naznačil, že 14nm proces to ještě čeká. Zda to znamená 14nm+++, nebo snad dokonce 14nm++++, toť otázka. Ostatně někdo již za 14nm+++ označuje existující mobilní procesory Comet Lake (a budoucí desktopové). 
 
Nakonec ještě můžeme z projevu Roberta Swana vyčíst, že Intel opravdu srovnává své procesy s konkurenčními tak, že jeho 10nm by se měl vyrovnat 7nm jiných firem a podobně. Uvedl konkrétně to, že chystaný 5nm proces Intelu bude ekvivalentní pro cizí 3nm procesy. Problém je ovšem ten, že Intel je už zcela reálně pozadu. TSMC se pomalu chystá spustit výrobu 5nm technologií, pro kterou by tak Intel měl najít odpověď nejdříve někdy za dva roky. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek