www.svethardware.cz
>
>
>

CEO Intelu: nechci mít 90% podíl mezi x86 CPU, přicházíme tím o příležitosti

CEO Intelu: nechci mít 90% podíl mezi x86 CPU, přicházíme tím o příležitosti
, , aktualita
Z různých zpráv tohoto roku se ukázalo, že Intel je vcelku nervózní z toho, jak kvůli AMD přichází o podíl na trhu s procesory x86, a tím přirozeně i s celými platformami. Co ale k tomu může říci jeho šéf Robert Swan?
K oblíbeným
reklama
CEO Intelu v rozhovoru o aktuálním stavu a směřování jeho firmy uvedl, že se sám snaží zničit přesvědčení o tom, že by Intel měl držet 90 procent trhu, na nějž se nyní primárně zaměřuje, což jsou x86 procesory a vše, co se točí kolem nich. Raději by chtěl držet 30 % na širokém trhu s polovodičovými produkty, který má dnes roční hodnotu 230 miliard dolarů a dle Intelu se během příštích čtyř let rozroste na 300 miliard.
 
 
Swan vidí jako důsledek lpění na trhu s x86 to, že Intelu unikají příležitosti a je uzavřen do vlastního přesvědčení, že musí ovládat drtivou většinu svého hlavního trhu. Znamená to konkrétně větší zaměření na GPU, na AI a také FPGA, 5G, autonomní řízení dopravních prostředků, apod. 
 
K tomu lze říci, že v Intelu k tomuto přesvědčení jistě nedošli přes noc, ostatně o diverzifikaci se tato firma snaží už pěknou řádku let. Jenomže když se podíváme na to, které divize mají největší tržby, pak to jsou právě ty, které vyrábí x86 procesory a příslušné serverové či spotřebitelské platformy. Ostatně v posledním čtvrtletí tyto divize přinesly 16,1 miliard z celkových 19,2 miliard tržeb. 
 
Co se týče 10nm procesu, pak nám Swan potvrdil, že Intel si prostě ukousl větší sousto, než zvládl. Přechod z 22 na 14 nm přinesl 2,4x vyšší tranzistorovou hustotu, a tak si v Intelu řekli, že v případě 10nm procesu zkusí rovnou 2,7x vyšší hustotu, ačkoliv už s vývojem 14nm procesu měli potíže (ty přinesly i vynechání 14nm desktopové generace Broadwell, až na dva nepodstatné modely). V případě 7nm procesu se už nebudou pokoušet ani o 2,4x vyšší hustotu a spíše to bude něco kolem dvojnásobku. 
 
Swan také stále tvrdí, že první 7nm produkt se objeví na konci roku 2021 a 10nm proces se bude dále vyvíjet, ovšem společně se 14nm. Zde máme právě dle Swana hledat i pozitiva v tom, že se Intel naučil své procesy vylepšovat a naznačil, že 14nm proces to ještě čeká. Zda to znamená 14nm+++, nebo snad dokonce 14nm++++, toť otázka. Ostatně někdo již za 14nm+++ označuje existující mobilní procesory Comet Lake (a budoucí desktopové). 
 
Nakonec ještě můžeme z projevu Roberta Swana vyčíst, že Intel opravdu srovnává své procesy s konkurenčními tak, že jeho 10nm by se měl vyrovnat 7nm jiných firem a podobně. Uvedl konkrétně to, že chystaný 5nm proces Intelu bude ekvivalentní pro cizí 3nm procesy. Problém je ovšem ten, že Intel je už zcela reálně pozadu. TSMC se pomalu chystá spustit výrobu 5nm technologií, pro kterou by tak Intel měl najít odpověď nejdříve někdy za dva roky. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář