Ak je pravda, ze intel si zajednal u TSMC 5nm a 3nm kapacity, AMD ma vcelku problem. Jednak moze Intel konecne pouzit svoje architektury, ktore museli zostat v supliku a jednak tym uberie velku cast kapacity, ktoru AMD potrebuje ako sol.
Odpovědět0 1
To je nesmyslná zpráva, TSMC by nebylo schopno ani zdaleka pokrýt požadavky Intelu, tím spíš, že obrovské kapacity si zajednal i Apple. Spíš bych to viděl na licencování výrobního procesu a možnou spolupráci na dalším vývoji. Jen tak pro srovnání, výrobní kapacity Intelu za rok 2020 byla asi 817 000 waferů/měs., TSMC měla asi 2 500 000 waferů/měs., z toho ale bylo pro 7nm určeno jen asi 140 000 wafferů.
Odpovědět0 0
Uvidime. Kazdopadne Intelu kludne moze pomoct aj ciastocne obsadenie TSMC, vobec sa nemusi jednat o celkove poziadavky. Naopak, to co je relativne malo waferov pre Intel, je dost vela pre AMD a ostatnych...
Cim by vlastne zabil dve muchy jednou ranou.
Tak ci tak, ak sa to stane, pravdepodobne sa opat dockame zdrazovania.
Odpovědět0 1
Jediný důvod, proč by měl Intel něco podobného dělat, by bylo opravdu jenom pro poškození AMD. Protože nový výrobní proces by potřeboval hlavně pro výkonné čipy, tedy hlavně ty serverové. Ty jsou ale zatím v případě Intelu stále monolitické a velké, takže výroba na 5nm procesu by byla extrémně drahá a výtěžnost malá a ani dostupná výrobní kapacity by asi Intelu nestačila. Pro malé procesory to zase nedává smysl, na 5nm by se sice daly vyrobit výkonnější kousky, než má Intel k dispozici teď, ale jednak se vyrábí ve velkých objemech, což by TSMC asi nebyla schopna pokrýt, za druhé je na nich nízká marže, takže vyrábět je na drahém procesu by se nevyplatilo a nakonec v low-endu Intel zatím konkurenceschopnou nabídku má. Jediná možnost, která by dávala smysl by byla, kdyby i Intel přešel na chiplety. Pak by výpočetní chiplety pro serverové procesory a high-end mohl vyrábět nejnovějšími procesy u TSMC, pro běžný desktop by byly 10nm od Intelu a I/O chiplet by si vyráběl sám na 14nm.
Odpovědět1 0
tak snad tato změna intelu pomůže protože poslední dobou je to děs
Odpovědět1 1
Obávám se, že náskok konkurence ohledně technologie výroby již v blízké budoucnosti nedožene. Jedním z teoret. řešení je licencování technologie výroby.
Odpovědět1 1
V roce 2015 měl Intel již výrobní proces 14nm, byl o parník před konkurencí. Mimochodem v tomto roce Intel představil program diverzity:
https://www.youtube.com/watch?v=jHOlAKehOM4
, který spočívá ve větší rasové a genderové rozmanitosti. V praxi to znamená, že jsou přijímáni lidi ne na základě znalostí, ale na základě barvy kůže a genderu. Pro experty to znamená spolupracovat s nekompetentními lidmi. Nedivím si, že klíčoví inženýři Intelu odešli ke konkurenci. Intelu už pomůže jen zázrak, ale uvidíme i zázraky se občas dějí.
Odpovědět7 3
Diverzita? Já na mnoha fotkách ohledně Intelu vidím jen Indy :) Není to americká firma už jen papírově?
Odpovědět9 1
Koukněte se na video, které jsem dal do odkazu. Je to oficiální video Intelu a vidím tam spoustu ras ne jen indy.
Odpovědět0 2
Neříkám, že to tak třeba není, ale to video beru s velkým nadhledem, je to jen reklama.
Odpovědět0 0
Před koronou jsem často jezdil na IT konference do UK a USA. Většina lidí tam byly běloši, šikmookých a indů tam bylo také dost. Černochů a latinos max 1%. Nicméně není ind jako ind. Oni tam mají kasty a čím lepší kasta, tím světlejší kůže. Například Freddie Mercury byl také ind z nejlepší kasty. Dávat na firemní fotky bílé privilegované muže není nejlepší pro firemní prezentaci. Šikmoocí jsou na hraně, tak se použijí indové.
Odpovědět0 1
Diky za info z praxe. O indickych kastach vcetne FM vim. Rovnez mozna hraje roli, ze pro korporatni outsourcing se hodne vyuziva prave Indie.
Odpovědět0 0
formálna zmena, aby sa investori upokojili, týmto krokom získa Intel trochu času navyše , ak sa nebude dariť padne aj nový ako jablko na jeseň. Chce to len nižšie náklady a vyšší zisk , to na investorov platí.
Odpovědět0 0
podle me vubec neni dulezity jestli umi neco "technicky", na to jsou uplne jini odbornici, hlavne musi umet pracovat s lidma a mit jejich duveru a oni jeho
Odpovědět1 0
Fuuu, tak Gelsinger je asi najlepšia voľba aká mohla padnúť. Bol vynikajúci CTO Intel-u v minulosti (započal éru Core), ale väzy mu zlomila "Larrabee" (výpočtová GPU, alebo čo to vlastne bolo). Intel potrebuje vo vedení človeka, čo sa rozumie technickým veciam, a bude vedieť čo, kde urobiť. Myslím si, že Intel vlastne išiel zotrvačnosťou ešte s produktmi,ktoré započal on v minulosti. Takže je najvyšší čas, a Intel by sa mohol do 5 rokov vrátiť k technologickej sile z minulosti. Ale v tom čase to už môže byť blízko podielu 50:50 (Intel a AMD), čo pre nás zákazníkov bude vlastne dobré.
Odpovědět5 2
Je otázkou, zda technicky zdatný člověk bude schopný uřídit i všechny netechnické profese. Z vlastní zkušenosti vím, že schopní technici nejsou moc zdatnými ekonomy ani personalisty.
Odpovědět0 0
Jo, to máte pravdu, bude mít co dělat aby to tam zase porovnal .
To s tím zpožďováním výrobních procesů je snad už rutina, k plánovaným termínům můžeme vždy připočítat takových 25-50% času navíc aby jsme se dostali k reálnému termínu, osobně nevěřím ani tomu že letos se stihne AlderLake
Odpovědět2 1