www.svethardware.cz
>
>

Cerebras poodhaluje WSE 2: 2,6 bilionu tranzistorů a 850 tisíc jader

Cerebras poodhaluje WSE 2: 2,6 bilionu tranzistorů a 850 tisíc jader
, , aktualita
Před rokem byl představen obří procesor Cerebras Wafer Scale Engine, jehož rozměry dosahovaly téměř velikosti papíru A4. Nyní se poodhalila druhá generace, která přinese téměř milion jader pro AI výpočty.
K oblíbeným
reklama
I takové procesory jako Nvidia Ampere A100 nebo Intel Xe-HP (4-tile) mohou vypadat jako drobečci vůči čipu Cerebras Wafer Scale Engine (WSE). Ten je tvořen takřka celým waferem a je tedy opravdu obrovský. První generace byla představena před rokem a byla určena zejména pro velmi náročné výpočty spojené s umělou inteligencí. V tomto případě šlo o monstrum s plochou 8×9 palců (cca 20×23 cm), tedy velikosti blížící se papíru A4 (ten má 21×29,7mm). Našli byste tu 1,2 bilionu tranzistorů, 400 tisíc jader a 18 GB vlastní paměti. K tomu celkovou propustnost 100 Pb/s (12,5 PB/s) u vnitřních sběrnic a 9 PB/s v případě přístupů do paměti. Asi nepřekvapí, že si tento obr bere 15 kW. Vyráběn byl totiž starším procesem 16nm FF, což znamenalo plochu 46225 mm2 (pro srovnání, Nvidia A100 měří 826 mm2). Druhá generace jde ale ještě dál.
 
Cerebras WSE
 
O WSE 2 toho nebylo moc zveřejněno, víme však, že má být vyrábět u TSMC 7nm technologií, což by mohlo znatelně snížit spotřebu a patrně i navzdory více než dvojnásobnému počtu jader zmenšit rozměry. Celkově tu má být 850 tisíc jader a 2,6 bilionu tranzistorů. Další detaily ale zatím neznáme a finální varianta procesoru by měla být představena v následujících měsících.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek