www.svethardware.cz
>
>
>

Černá díra střední velikosti se konečně ozvala detektorům LIGO a Virgo

Černá díra střední velikosti se konečně ozvala detektorům LIGO a Virgo
, , aktualita
Už dávno jsme se mohli přesvědčit o tom, že existují malé černé díry i velké, supermasivní černé díry. Spojovací článek v podobě černých děr střední velikosti tu ale chyběl, ovšem díky detektorům gravitačních vln se konečně objevil pádný důkaz. 
K oblíbeným
reklama
Malé černé díry o hmotnosti srovnatelné se hvězdami vznikají obvykle právě zhroucením hvězd, po nichž nám nezůstane ani bílý trpaslík a ani neutronová hvězda, ale právě menší černá díra. Velké černé díry zvané též supermasivní zase obvykle sídlí uprostřed galaxií a tvoří jejich gravitační střed, kolem nějž se vše otáčí stejně jako se planety otáčí kolem hvězd. Takzvané IMBH, čili Intermediate-Mass Black Hole, by měly tvořit logický spojovací článek mezi malými a velkými černými děrami, neboť ty velké musely ke svému výslednému stavu nějak dospět. Překvapivě ale dosud chyběl jakýkoliv přímý důkaz toho, že IMBH vůbec existují. 
 
 
Detektory gravitačních vln LIGO a Virgo nám ale dávaly naději, že dříve či později se taková černá díra ozve a nyní se tak skutečně stalo, respektive ne nyní, ale už loni, ovšem až nyní se o tom dozvídáme z Physical Review Letters. Oba detektory zachytily gravitační vlny, které k nám putovaly dlouhých 7 miliard let, čili ze stejné vzdálenosti ve světelných letech.
 
Jde tak jednak o nejvzdálenější signál, jaký byl kdy zachycen, ale ten by především měl ukazovat na to, že jej vytvořily dva objekty, které dohromady splynuly v černou díru o hmotnosti 142 Sluncí. A to už je zcela bezpečně v teritoriu IMBH, neboť malé černé díry mají dle definice hmotnost maximálně 100 Sluncí. 
 
Signál dostal označení GW190521 a trval pouze desetinu sekundy, než se vlny přehnaly skrz Zemi a ramena detektorů. Byl přitom výrazně odlišný od obvyklých signálů, a to svou mohutností, jakou ani jeden detektor dosud nezachytil. Vědci přináší i odhad toho, jak velké černé díry vytvořily výsledný objekt, který se nám loni ozval. Měly mít hmotnost cca 66 a 85 Sluncí. 
 
 
To tak vzbuzuje i otázky ohledně vzniku těchto menších černých děr, neboť hvězdy, které by mohly díky svým proporcím vytvořit černou díru s hmotností 65 až 120 Sluncí, by neměly explodovat v klasickou supernovu. Takovéto hypermasivní hvězdy mají mít velice krátký život a nakonec vytvoří supernovu s párovou nestabilitou, kde probíhají závěrečné děje s takovou intenzitou a razancí, že konečná exploze rozmetá do okolí kompletně všechnu hmotu a po hvězdě nezůstane vůbec nic, čili ani černá díra. Připomenout si zde můžeme třeba supernovu 2007bi
 
Výše uvedené poznatky samozřejmě vychází z toho, co aktuálně víme o vývoji hvězd a není vyloučeno, že jsou závěry mylné, ale s tím se musí v astronomii počítat vždy. Ostatně astonomové přiznávají, že signál od GW190521 mohl přijít od nějakého zcela neznámého objektu a tato možnost tu asi bude existovat vždy. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře