cernakus

Registrace: 17.6.2002
Komentářů: 42, score -0.5
Účast v Expertiádách: 3 (přehled)
Účast v Týdenních šancích: 0
Mám fotoaparát: –
Chci fotoaparát: –
Měl jsem fotoaparáty: –

Nejvíce přínosné komentáře

Komentář z 11.6.2012 s hodnocením +4:
Synology je podle testů stejná výkonnostní třída s Qnapem, ale o 2500 Kč levnější. Tedy ocenění měl logicky získat Synology.

Nicméně stále platí, že pokud od NASu očekává uživatel více než jen průměrný FTP server, musí si to složit sám. Za 2500 Kč si postavím microATX se Sandybridgeovským jednojaderným celeronem, 2GB RAM a zdrojem, které narvu do plastikové krabice z Lidlu á 49,90Kč :­-­) kterýžto takový systém navíc nemá problém v klídku běžet za 16W! ­(No trochu kecám, toho dosáhne na miniITX deskách a ty jsou skoro 2x tak dražší než microATX, nicméně 25W v klidu na jistotu­). Rozdíl ve spotřebách se u tak levného bazmeku vejde do 15W ­(660Kč­/rok­) a výkonem roznese v zubech i v článku testovaného Qnapa. Složit a nainstalovat SW tam dokáže i opice po lobotomii, takže nění prostě o čem. Než se mi vrátí úspora ­(za předpokladu, že to nechám běžet nonstop­), tak už budu stejně koukat po novém ­(7 let je dlouhá doba­). A schopnosti NASu, který je spíše regulérní server využije kdekdo.
Komentář z 13.6.2012 s hodnocením +2:
tak to tedy prr, milý pane. S nativním NASem se člověk musí složitě učit pracovat, bez manuálu se ani nehnete a je třeba nastudovat nejen nové pojmy, ale i GUI!!!!

Oproti tomu zde máme složení PC. Jestliže průměrný člověk dokáže s návodem složit skříňku IKEA, dokáže složit i dnešní PC. To nejtěžší je vhodně zvolit komponenty. Ovšem každý druhý eshop člověka vede za ručičku. Tj. člověk zvolí procesor a už to jde samo, neboť v souvisejícím zboží najde desku, case, paměti. Disk není třeba porovnávat, neboť ten je nutné vybrat i u nativního NASu.
Nyní má člověk 2 možnosti, buď si to v CZC nechá smontovat zdarma, nebo si to nechá poslat a pomocí obrázkového manuálu k MB postupuje jako při montáži IKEA skříňky. Všechny konektory, všechny patice, všechny součásti jdou nainstalovat jen jedním jediným způsobem. Není možné to dát opačně. K procesoru je chladič již s pastou atd... Skládal jsem IKEA skříňky a je to o řád těžší...

Pak přijde instalace SW. Už od dob windows XP je instalace tak blbuvzdorná jak jen může být. 1­) Vložím CD, 2­) Nechám to naběhnout a mačkám výzvy na obrazovce 3­) Záškub u partition, ovšem nic neřešitelného, opět dle návodu na obrazovce, 4­) Restart a nějaké další minoritní potvrzení+ dodání údajů, 5­) Instalace ovladačů z CD dodané k desce
Přičemž běžný IT uživatel z firemního prostředí zná Windows remote desktop, jakož i sdílení windows ­(NAS je za routerem, takže pro domácí použití není třeba heslovat­).

Prostě to je jen o odvaze. Průměrný trouba nemá potíž jít do stavby skříňky IKEA, i když o deskriptivní geometrii nikdy neslyšel a tak nedokáže promítnout 2D schéma na 3D objekt ­(jakož i švédští pisatelé návodů zřejmě žijí v alternativní dimenzi­). Ovšem lego jménem složit PC a nainstalovat SW ­(kde v podstatě nemůže nic zkazit­), podle vynikajícího fotografického manuálu ­(a s podstatně méně kroky než u IKEA­) je pro něho už předem ztracené martýrium.

Takže opice po lobotomii je pro takové ­"uživatele­" zcela koerktní označení.
Komentář z 27.5.2013 s hodnocením +1:
Jenže to jsou kecy, dobré kancelářské PC za 15 kolíků, to je Core I3, 8GB Ram, 2TB disk, příslušenství a 22 palcový monitor. Ten Váš ­"dokonalý­" synology má v sobě hardware za 3 kolíky a software v podstatě stejný jako jeho základní varianta.

Doslova to je, jako by třebas Alienware dělal herní PC 5×dražší než je cena komponent ze kterých je. Nikdo normální by to nikdy nekoupil.

Mimochodem, aby jste měl představu, když jsem si pořizoval první NAS, měl jsem První a druhou generaci Iphona. A u něj jsem akutně nutně potřeboval, aby mu filmy NAS předžvýkával, protože jinak na to ten telefon neměl. Tohle vám žádný synology, ani za 20 kolíků neudělá, i kdyby na to měl výkonem. To je právě výhoda dospělého OS. Existují na něj programy, které mnohdy nejsou ani pro linux a už vůbec ne pro DSM.

A i služby a aplikace, které DSM má k dispozici jsou jen slabý odvar toho, co existuje pro windows­/linux. Třebas takový FTP server... Rozbalování archívů ­(zejména šifrovaných­). Přehled o datech a jejich lokacích atd...

Shrnuto podtrženo Synology DSM je vhodný pro nenáročné nasazení do domácností a firem. Ovšem jednoúčelové a v podstatě nijak schopné zařízení do domácnosti za 15 tisíc Kč? Leda tak pro multimiliónáře...

Nejméně přínosné komentáře

Komentář z 11.6.2013 s hodnocením -2:
No vidíte, a kdybyste nestudoval to nepřeberný množství a prostě si to zbastlil, jste s tím hotov v cuku letu. Žadný dedikáč není bez chyb, jeden má na nic systém, druhý výkony, třetí spotřebu, čtvrtý hlučnost, pátý kompatibilitu. Dokonalý dedikovanýá NAS neexistuje a pokud ano, tak stojí takový balík, že jsem se s ním reálně nepotkal.

SFX zdroje obecně mají širší spektrum vyšší efektivity. Ztráty jsou samozřejmě započítány a činí nejvýše 40%. On ani adaptér NASu nedosahuje 100%, ale spíše 80% a méně.

Pokud nepotřebujete nic jiného než sdílení disků a máte stolní PC, je NAS prostě zbytečná věc. Dnešní moderní PC mají velmi slušné spotřeby a lze u nich fungovat na bázi WOL. SPotřeba je tak minimální a výkony maximální. Nastavení je pak otázkou triviální správy Windows.

Pokud chceme od NASu více, tak už to není jen síťový disk. Uvedu příklad, proč jsem si pořídil prví NAS.
Před 10ti lety jsem přesedlal ze stolního PC na notebook. Notebooky v té době měly malé a po,alé disky. Já byl přitom na kolejní síti, kde rychlost internetu byla z počátku 100Mbit­/s, později ­(2006­) dokonce 1000Mbit­/s ­(switche byly v konfiguraci 2*1000+16*100, nevyužitý Glan jsem jako správce ihned využil­). Souběžně jsme měli systém vnitřní sítě založený na FTP ­(který dodnes dělá potíže NASům­) a podmínkou pro stahování bylo i sdílení. Notebook na tohle jednoznačně nestačil. NASy tehdy byly hodně drahé a navíc s výkonem ještě více na štíru než dnes. Takže jsem si složil svůj první NAS ­(nízkonapěťový sempron, AM2, 1GB RAM, 2*500GB, 2006­). Tento dědek dodnes slouží na té koleji a obsluhuje 5TB dat ­(nejen přes 6sata, ale 4*IDE a 2*USB2.0, dosud se nyvklepal jediný disk, NAS server běží nonstop­). Nicméně jak jsem na něm fungoval já?
Například takto ­- chtěl jsem si stáhnout séri seriálu. Přes notebook jsem si našel kdo jej má z uživatelů a přidal do seznamu na stahovaní ­(TC­). Tento seznam byl uložen kde? No přece na NAS serveru. Poté jsem se připojil přes VNC a v TC na NASu dal stahovat. S notebookem se dalo pracovat. Něco takového neumí dedikáče dodnes. Samozřejmostí bylo, že jsem se mohl koukat rovnou na první díl dříve než se dotáhl, to dedikáče opět dodnes neumí.
Druhý příklad, nenašel jsem tyto seriály nikde na síti. Takže měl jsem konto na rapidsharu kouk na internet a našel jsem odkazy. Jenže bylo to po 100MB a třebas 8GB. Samozřejmě pod heslem a nejnovějším raru. To je pro dedikáče i dnes konečná, ne tak pro bastl. Přes VNC připojit, spustit rapget. vložit linky ­(opět snažší než u dediákáčů dnes­) a čumět, jak 6ti vlákny svištím 60MB­/s ­(více 2HDD v raid 0 fakt nedávaly­). Rozbalení pak trivialita na 5­-10 minut, dedikáč by se s tím i dnes dělal několik hodin. O faktu, že každou chvíli ­(cca půl roku­) Roshalové mění šifry a je tedy třeba nové verze winraru ani nemluvě. U dedikáče to je měsíce čekání a někdy i k nedočkání.

Příklad třetí, aneb pak přišel iphone. Měl jsem jej v době, kdy to ještě nebylo cool a člověk se nemusel stydět, že patří do komunity, protože iOvce v té době otravovali leda u Ipodů.
Jobsovo superdílko mělo jednu vadu, bez HW dekomprese si neškrtlo a HW dekompresi umělo jen na hodně nezvyklý formát a rozlišení. Takže klasický SD seriál ani omylem. Co teď? Konvertovat celou svou sbírku filmů a seriálů na H264 při 480*320?! Naštěstí jsem tu měl bastl! Za 40Kč jsem koupil Airvideo, na NASu nainstaloval server a už to jelo. Live konverze SD filmů pro Sempron fakt nebyla žádná zátěž, takže vyřešeno. S dedikáč tohle ani dnes nedá ­(stejný problém se může opakovat u FullHD filmů, které bez škotrbnutí dají jen nejvýkonější ARM telefony a tablety, E350 to přepočítá jen tak mimochodem­).
Časem někoho napadlo, že už má plný zuby zlodějů v ledničkách. Což o to, USB kamery v orce 2008 stály pakatel, ale chodba měřila 60 metrů, na ní byly dvě kuchyňky a samozřejmě ostatní patra chtěly taky hlídat. Nuž což, kolej plná elektřikářů, takže USB síť na bázi repeatrů byl no problem. Problém byl nonstop server, neboť ten kolejní byl jinde. Chudák můj NAS, 12 USB kamer byla fakt síla, ani ne tak na výpočty, jako na zátěž USB portů, ale vydržel, dodnes. To dedikáče sice umí tak nějak taky, ale ne zadarmo.

Časem se mi vymrvila mechanika na notebooku. Prekérka, nová stála jak externí. Ale do NASU byly už v té době za 5 stováků. Navíc pálila kvalitněji a rychleji...

Později jsem ve škole ­"podědil­" laserjetku. Printserver byla otázka cviku a účtovací program otázka jednoho odpoledne. Půlka koleje pak u mě tiskla proto, že tiskárna byla v kuchyňce ­(v boxu proti chmatákům­) a tedy přístupná nonstop. Tohle dedikáč opět nedá. Printserver ještě jo, ale jak na něm naprogramovat účetní operace a nebo používat pokročilé funkce ­(potisk CD, sken do složky­), to fakt nevím a myslím, že to nikdy nepůjde. Přitom i laciné multifunkce mají elké možnosti, ovšem jen se správným SW na Počítači, což dedikáč není.

No a nakonec jsem začal dělat v továrně na telky, tak jsem si jednu vypůjčil na kolej a NAS se stal HTPCčkem. Jasně, to je již hodně nezvyklá funkce pro NAS, ale dnes se pomalu rozdíly mezi NASem a HTPC smazávají. A zejména DLNA je toho řpíčinou.

Takže doufám, že tento krátký nástin ­(jistě bych si vzpoměl na další, například virtuální CDčka, streamovací hudební server...­) ukazuje, jak těžce omezené jsou dedikáče ­(A to se bavíme o těch fakt drahých 8000Kč a více­) jsou.

A pokud i po tomot stále jen potřebuješ disk po síti, tak dedikovaný NAS není pro tebe.
Komentář z 4.6.2013 s hodnocením -2:
Byznys QNAP a Synology nestojí na spotřební elektronice, to je jen takový marketingový dodatek, aby nuly věděly co letí a když pak přestanou být nulami a začnou v nějaké firmě rozhodovat budou razit danou firmu ať se děje co se děje a tam už se napakují ­(viz. o kolik je přepálená cena HW firemních nasů, to nejsou desítky, ale stovky procent­).

Čas ­- žádné funkčně trochu složitější zařízení, TV, DVD přehrávač, tablet, pračka ... vyžaduje studium manuálu a nebo chytrý chlapec, který jim to za nic nastaví ­(dělám to běžně, vím o čem mluvím­). A něco tak nezvyklého jako je Synology DSM to není studium na půl hodinky.

Z vašich článků by měl laik pocit, že koupí Synology D213j, koupí 2*4TB disky, pošťák to přinese, on do toho ty disky jen tak vloží, připíchne síťovku a už mu jede sdílení windows, FPT, zálohy, DLNA pro jeho tři různé TV, synchronizace pro jeho iPhona atd...

Jenže tak to vůbec není, to jsou hodiny laborování, protože ten systém neznáte a ne vše je popsáno nebo označeno srozumitelně. A pak přijde háček, když vám TV Sony odmítne s DSM pracovat, tolik chválený download station nespolupracuje s českými servery natož jejich free verzemi...
A najednou si ten laik, zlákaný Vaší klamavou reklamou uvědomí, že to co bylo ve Windows XP tak snadné, je na tom těžítku za 5 tisíc snad nemožné. Ani ne tak, že by to nešlo, ale proto, že i když byl poweruser na Windows, tak na Synology DSM je BFU jako každej jinej. A začne hledat rady na internetu a už to jede. Vaše původní časové jednotky, které běžný poweruser s mým řešení zvládne za 2 hodiny, rostou do dní!

Dnešní PC je lego. Ba co dokonce, když si nejste jistí, tak si na nějakém fóru ­(možná i tady­) necháte udělat návrh, v czc si to necháte zadarmo zkompletovat či dokonce i ten systém nainstalovat a domů vám přijde už hotovej NAS, který má v sobě už i disky a jediný co musíte dořešit je to nastavení a protože jste v OS, které tak fimiliérně znáte, je to brnkačka.

Pro běžnou kancelář, kde nikdo nechce mít zodpovědnost, je 2­-4 disková NAs ideální. Jeho cenu si stejně ukradne majitel z daní, nároky na propustnost jsou malé, zabezpečení nikdo neřeší, protože to je malá kancelář a beztak se tam jede RAID1, protože data jsou důležitá a navíc nic lepšího beztak ty NASy neumí ­(ty 4diskové i jo­).

Já tu nicméně neřeším NASy pro kancelář. To bych se netočil s propočty kolem 4000Kč.
Komentář z 3.6.2013 s hodnocením -2:
Člověk, který nechce ztrácet nervy studiem předem, pak upadá do deprese z toho, že koupil blbě. Jákákoliv hotová krabička je uzavřený systém a tedy stejně jako například u Iphonů je majitel odkázán pouze na kvalitu a kvantitu funkcí, které se rozhodne výrobce naprogramovat. Jakmile nějaká funkce není ­(například kompatibilita titulků skrze DLNA­) tak se ani miliardou dodatečných dotazů na fórech, nedopídíte k výsledku. A že u toho ztratíte řádově více času, snad ani nemluvě.

Pokud někdo neumí složit a obsloužit NAS, pak jej ve skutečnosti nepotřebuje. Protože základní funkce NASu jsou defacto externí disk. Pokročilé funkce jsou pak dosti složité na pochopení, nastavení a zejména spárování.