Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

České firmy hromadně nahrazují počítače virtuálními stroji

19.10.2011, Jan Vítek, aktualita
České firmy hromadně nahrazují počítače virtuálními stroji
Technologická společnost S&T CZ zveřejnila výsledky své analýzy, dle které se firmy v České republice hromadně zbavují stolních počítačů a nahrazují je virtuálními stroji, díky čemuž mohou ušetřit na nákupu a provozu informačních technologií...
Technologická společnost S&T CZ zveřejnila výsledky své analýzy, dle které se firmy v České republice hromadně zbavují stolních počítačů a nahrazují je virtuálními stroji, díky čemuž mohou ušetřit na nákupu a provozu informačních technologií až 30 procent.

Ve výsledku tak zaměstnanci nemají k dispozici vlastní fyzické PC, ale pouze mobilní terminál, klávesnici, monitor a spojení se serverem v datovém centru. Z jednoho takového serveru lze pak obsluhovat až 30 virtuálních strojů a právě zde se projeví nižší náklady na hardware a jeho správu.

Již před rokem agentura Gartner odhadovala, že do čtyř let přejde na 70% malých a středně velkých firem na 100% virtualizaci, přičemž u nás to má být dle informací S&T CZ kolem 10 % společností již v příštím roce. V dalších letech pak má meziroční nárůst tohoto segmentu činit 20 %. Toto tempo je však výrazně pomalejší ve srovnání s Německem či jinými zeměmi.

Tempo přechodu na virtualizaci uspíšila také technologie Virtual Desktop Infrastructure (VDI), kterou je již možné dobře a široce nasadit ve firmách a těm se mají celkové náklady vrátit již za 18 až 22 měsíců, přičemž cyklus obnovy hardwaru se tím zároveň prodlouží na 5 - 6 let. Svá řešení pro virtualizaci dále nabízejí známé společnosti VMware, Citrix nebo Microsoft.

Zdroj: TZ S&T CZ