Cesty papíru do budoucna
17.11.2009, René Pfeifer, článek

Bez papíru to sice zatím nejde, ale trendy ve vývoji budoucích technologií kancelářského tisku naznačují, že by se množství spotřebovaného papíru mohlo rapidně snížit a že by to mohlo jít alespoň bez inkoustu. Podívejme se, jakými směry se může tisk vydat.
Kapitoly článku:
- Cesty papíru do budoucna
- ZINK, E-Paper
Papír do tiskáren na více použití
Když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž. Ukázkovým příkladem je snaha dvou firem o úsporu našich lesů. Firmy Toshiba a Xerox současně pracují na vývoji papíru, který by se dal použít k tisku vícekrát.
Toshiba a její postup
Japonští inženýři od Toshiby si dobře uvědomují fakt, že spousta společností vyhodí, nebo zrecykluje tisíce tun papíru z tiskáren. Vynalezli proto fotopapír, který se dá opakovaně použít k tisku až 500krát. Neznáme úplné detaily vynálezu, ale víme, že jde o tepelnou technologii tisku. Princip vychází z termálních vlastností papíru, který při zahřátí na 180 °C zčerná a při teplotě v rozmezí 130 - 160 °C naopak zbělá.
Postup pro tisk je tedy podobný, jako dosud - papír se vkládá jednou stranou do podavače tiskárny a druhou stranou vychází potištěný. Použitý papír prochází tiskárnou stejnou cestou s tím rozdílem, že stroj netiskne, ale „maže“. Z tiskárny pak vychází papír znovu čistý a připraven k novému tisku.
Nutno podotknout, že nejde jen o laboratorní testy. Toshiba již svoji technologii uvedla i do praxe a na japonském trhu prodává nejen papír, ale i tiskárnu (model B-SX8R). Většímu rozšíření nového vynálezu pochopitelně brání jeho vysoká cena, která v roce 2008 činila v přepočtu cca 170 tis Kč za speciální tiskárnu a zhruba 170 Kč za jeden list papíru. Nicméně i tak hledají distributora pro další trhy.

Toshiba B-SX8R
Kouzlo Xeroxu – mizející text
V roce 2003 začaly laboratoře Xeroxu XRCC (Xerox Research Centre of Canada) na základě vlastní analýzy trhu vyvíjet novou technologii tisku, která by nepotřebovala inkoust a navíc by umožnila používat jeden list papíru několikrát. O tři roky později inženýři vývoje oznámili světu, že vynalezli způsob, jak vytisknout dokument, jehož obsah po čase zmizí a papír je možné použít znovu.

Manažer XRCC představuje „přepisovatelný papír“
Jak tedy „přepisovatelný papír“ Xeroxu funguje? Nový materiál obsahuje fotochromické sloučeniny (např. spiropyran), které se vyznačují heliochromatickými vlastnostmi. To znamená, že ztmavnou, jsou-li vystaveny UV záření a znovu vyblednou při jeho absenci. Zdroj UV záření je integrován do tiskárny a ozařuje přesně ty části papíru, kde má vzniknout text nebo obrázek. Materiál po čase devalvuje a text i obrazce mizí, časové rozmezí pro čtení stránek je prozatím 16 – 24 hodin. Tiskárna je rovněž schopna obsah na papíře smazat využitím jiné vlnové délky. (více detailů viz US Patent 7572569).
Vynález je stále ve fázi vývoje, proto existuje několik „much“, které musí Xerox ještě vychytat. Kromě doby mizení obsahu je potřeba doladit počet použití jednoho kusu papíru, což se vynálezcům podařilo zatím jen 50krát. Problémem, na kterém Xerox dále pracuje, jsou i barvy, protože stávající technologie je monochromatická.

Fáze mizení textu papíru Xerox
Pokud vám vrtá hlavou otázka, co s papírem na více použití, vězte, že analytici Xeroxu spočítali, že 40 % vytištěných kancelářských dokumentů je shlédnuto pouze jednou a pak zahozeno. Nová technika tisku tak představuje nejen pro Xerox velký potenciál z hlediska snížení nákladů na tisk a spotřeby papíru, proto věřme, že ji brzy dotáhne do úspěšného konce.