Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cherry představuje tlačítka Viola a ohlašuje konec membránových klávesnic

13.1.2020, Jan Vítek, aktualita
Cherry představuje tlačítka Viola a ohlašuje konec membránových klávesnic
Společnost Cherry se postarala o návrat mechanických klávesnic na naše stoly a nyní by z nich ráda vystrnadila levné modely využívající pod plastovými klávesami pružné membrány. Posloužit k tomu mají tlačítka Viola.
Je zřejmé, že jde jednak o nadsázku, neboť tlačítka Viola těžko na trhu nahradí něco tak levného a velice dobře zabydleného, jako jsou membránové klávesnice. A potom, pokud mají Viola opravdu uspět, musí být levná a zároveň kvalitní, aby uživatel poznal, že klávesnice s nimi se opravdu chová jinak a lépe. 
 
 
V prvé řadě nás tak může zajímat jejich provedení, které vypadá opravdu jednoduše. Máme tu jednak základní platformu (POM-SOCKET), do níž se zasouvá průsvitný dřík s klasickým křížkem pro uchycení klávesy. Dále tu je prostá pružinka a nakonec už jen kovový díl zajišťující sepnutí a zaznamenání stisku. 
 
 
Jak je vidět z následujícího obrázku, přesné provedení tohoto kovového dílu chce Cherry ještě zatím udržovat v tajnosti. Základní charakteristiky už jsou ale známy, jde spíše o tlačítka s lineárním stiskem, odporem 45 gramů, celkovou hloubkou stisku 4 mm a ten je jako obvykle zaznamenán již v polovině, takže po 2 mm. To celé odpovídá dobře známým tlačítkům Cherry MX Red. 
 
 
Cherry se chlubí, že oba plastové díly jsou vyráběny s tolerancí jen 0,01 mm, díky čemuž by se dřík neměl zadrhávat a naopak měl držet ve stabilní poloze. 
 
 
 
Tlačítka Viola byla také navržena nejen tak, aby sama o sobě byla levná, ale také aby výrobcům ušetřila náklady na výrobu potřebných těl klávesnic. Umožní také využití SMD světelných diod, a to evidentně i v každém tlačítku zvlášť. 
 
 
Co se týče cen výsledných produktů, to už Cherry nechává spíše na samotných výrobcích a omezuje se pouze na výše uvedený "konec éry membránových klávesnic".

Zdroj: Anandtech