Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chrome deaktivuje vylepšení od Microsoftu pro snížení nároků na RAM

16.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Chrome deaktivuje vylepšení od Microsoftu pro snížení nároků na RAM
Windows 10 May 2020 Update měl přinést zrychlení prohlížečů Chrome a Edge díky změně způsobu správy paměti. Podle zjištění Googlu ovšem může tato novinka naopak zvýšit zátěž CPU, proto ji od příští verze Chromu zakáže.
Chrome je dlouhodobě kritizován za zvýšené nároky na výkon počítače. Jistou změnu měla přinést i poslední velká aktualizace Windows 10 na verzi 2004. Microsoft sliboval, že May 2020 Update (20H1) přinese znatelné zrychlení některých aplikací Win32 včetně internetových prohlížečů postavených na jádru Chromium. Důvodem měla být vylepšení v oblasti segmentace paměti. U svého vlastního prohlížeče Edge měl Microsoft zaznamenat snížení nároků na operační paměť až o 27 % v závislosti na hardwaru počítače a způsobu použití prohlížeče.
 
 
Nadějně vypadaly také testy v případě Chromu, ale podle posledních informací nakonec Google tuto vychytávku ve svém prohlížeči nepoužije. Vliv na výkon totiž nebyl tak pozitivní, jak si vývojáři představovali. Na jedné straně totiž sice došlo ke snížení nároků na operační paměť, ale zároveň bylo zaznamenáno zvýšené zatížení procesoru. Chrome začal využívat procesor až o 13 % více, stejně tak se zvýšila také spotřeba energie. V benchmarku Speedometer 2.0 potom byl zaznamená až o 10 % horší výsledek s aktivní funkcí Windows SegmentHeap.
 
Vývojáři z Googlu proto oznámili, že Chrome přestane využívat upravenou správu paměti ve Windows. Funkce bude ve výchozím nastavení deaktivována od verze 85. Připomeňme, že tento týden byl vydán Chrome 84, takže změna se bude týkat následující verze prohlížeče. Google se ovšem nerozhodl tuto funkci zatratit úplně a uvádí, že v budoucnu by mohl Windows SegmentHeap opět využít, pokud by se podařilo snížit negativní vliv na procesor. Podle jednoho z vývojářů Microsoftu se ovšem tyto změny za současné situace vždy nějak projeví – buď sníží zátěž operační pamětí na úkor procesoru nebo naopak.
Řešením by podle něj bylo snížení množství přechodných hald paměti přidělených prohlížečem, což by ovšem vyžadoval zásadní změny v kódu Chromu. Druhou možností, kterou naopak mohou přinést pouze změny v systému Windows, je zvýšení výkonu samotného segmentu paměti. Microsoft podle vývojáře zkoumá možnosti v této oblasti. Znamená to, že snížení nároků Chromu na operační paměť zůstává v nedohlednu? Google tvrdí, že nějaké vlastní vylepšení přinese již ve zmiňované verzi 85. Doufejme, že k nějakému znatelnému zlepšení opravdu dojde a internetový prohlížeč od Googlu se tak zbaví své pravděpodobně největší nevýhody.