Chrome deaktivuje vylepšení od Microsoftu pro snížení nároků na RAM

Chrome deaktivuje vylepšení od Microsoftu pro snížení nároků na RAM
, , aktualita
Windows 10 May 2020 Update měl přinést zrychlení prohlížečů Chrome a Edge díky změně způsobu správy paměti. Podle zjištění Googlu ovšem může tato novinka naopak zvýšit zátěž CPU, proto ji od příští verze Chromu zakáže.
K oblíbeným
reklama
Chrome je dlouhodobě kritizován za zvýšené nároky na výkon počítače. Jistou změnu měla přinést i poslední velká aktualizace Windows 10 na verzi 2004. Microsoft sliboval, že May 2020 Update (20H1) přinese znatelné zrychlení některých aplikací Win32 včetně internetových prohlížečů postavených na jádru Chromium. Důvodem měla být vylepšení v oblasti segmentace paměti. U svého vlastního prohlížeče Edge měl Microsoft zaznamenat snížení nároků na operační paměť až o 27 % v závislosti na hardwaru počítače a způsobu použití prohlížeče.
 
 
Nadějně vypadaly také testy v případě Chromu, ale podle posledních informací nakonec Google tuto vychytávku ve svém prohlížeči nepoužije. Vliv na výkon totiž nebyl tak pozitivní, jak si vývojáři představovali. Na jedné straně totiž sice došlo ke snížení nároků na operační paměť, ale zároveň bylo zaznamenáno zvýšené zatížení procesoru. Chrome začal využívat procesor až o 13 % více, stejně tak se zvýšila také spotřeba energie. V benchmarku Speedometer 2.0 potom byl zaznamená až o 10 % horší výsledek s aktivní funkcí Windows SegmentHeap.
 
Vývojáři z Googlu proto oznámili, že Chrome přestane využívat upravenou správu paměti ve Windows. Funkce bude ve výchozím nastavení deaktivována od verze 85. Připomeňme, že tento týden byl vydán Chrome 84, takže změna se bude týkat následující verze prohlížeče. Google se ovšem nerozhodl tuto funkci zatratit úplně a uvádí, že v budoucnu by mohl Windows SegmentHeap opět využít, pokud by se podařilo snížit negativní vliv na procesor. Podle jednoho z vývojářů Microsoftu se ovšem tyto změny za současné situace vždy nějak projeví – buď sníží zátěž operační pamětí na úkor procesoru nebo naopak.
Řešením by podle něj bylo snížení množství přechodných hald paměti přidělených prohlížečem, což by ovšem vyžadoval zásadní změny v kódu Chromu. Druhou možností, kterou naopak mohou přinést pouze změny v systému Windows, je zvýšení výkonu samotného segmentu paměti. Microsoft podle vývojáře zkoumá možnosti v této oblasti. Znamená to, že snížení nároků Chromu na operační paměť zůstává v nedohlednu? Google tvrdí, že nějaké vlastní vylepšení přinese již ve zmiňované verzi 85. Doufejme, že k nějakému znatelnému zlepšení opravdu dojde a internetový prohlížeč od Googlu se tak zbaví své pravděpodobně největší nevýhody.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají
Sony zítra uvolní první větší update pro PlayStation 5. Přináší možnost uložení her na externí USB disk, sdílení her mezi PS4 a PS5 prostřednictvím Share Play i další sociální funkce. Přesto bude tato aktualizace pro řadu majitelů zklamáním.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik11 komentářů
Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova
Microsoft po mnoha letech rozšířil svou nabídku o webkameru. Novinka s názvem Modern Webcam obsahuje řadu funkcí pro vylepšení obrazu a je certifikována pro Teams. Představena byla také trojice headsetů nebo reproduktor s USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft kupuje firmu Nuance za 20 miliard dolarů Microsoft kupuje firmu Nuance za 20 miliard dolarů
Druhou největší akvizici ve své historii si pro tento rok přichystal Microsoft, který se rozhodl koupit firmu Nuance Communications z Massachusetts. Co tím Microsoft získá a čím se Nuance vůbec zabývá? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte uvádí na trh své první Ultra HD herní monitory včetně OLED Gigabyte uvádí na trh své první Ultra HD herní monitory včetně OLED
Gigabyte Aorus přichází se svými vůbec prvními herními monitory, které využívají rozlišení Ultra HD. Jsou to na první pohled už značně odlišné modely FI32U, FV43U, FO48U, na které se nyní krátce podíváme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA představila šest profesionálních karet RTX Ampere NVIDIA představila šest profesionálních karet RTX Ampere
Pro desktopy a notebooky si NVIDIA přichystala celkem šest novinek z oblasti profesionálních grafických karet, a sice dvě desktopové a čtyři mobilní verze. Jedná se o očekávané modely RTX A5000 až A2000.  
Včera, aktualita, Jan Vítek