Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows

Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
, , aktualita
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
K oblíbeným
reklama
Komplexní systémy nikdy nebudou úplně bez chyby a to je i případ souborového systému NTFS. Problémem je zde způsob, kterým Windows přistupuje ke speciálním souborům a adresářům. Konkrétně jde o položku $MFT, která je v kořenovém adresáři každé NTFS jednotky a obsahuje speciální metadata používaná systémem NTFS. Normálně by nemělo být možné přistoupit k této položce, nicméně jeden způsob tu přeci jen je.


Modrá smrt BSOD
Od Nash0h [Public domain], přes Wikimedia Commons


Pokud použijete internetový prohlížeč a budete se snažit ze stránky přistoupit např. na “C:$MFT123”, tedy na cestu obsahující název této skryté položky, u většiny z nich se nic nestane, neboť nedovolují přístup na lokální soubory. To však neplatí pro Internet Explorer na systémech Windows 7, 8 a 8.1. V tomto případě si aplikace vyhradí kompletní přístup k souborovému systému a kvůli tomu pak se souborovým systémem nemůže pracovat žádná jiná aplikace. Počítač se postupně zpomalí, až se stane naprosto nepoužitelným a je nutné jej restartovat. V některých případech se dostane na BSOD (modrou smrt) sám. Záškodníkům tak stačí do webové stránky vhodit odkaz na soubor s názvem obsahujícím $MFT a uživatele Internet Exploreru na starších verzích Windows tak donutí restartovat počítač.

Zdroj: techreport.com, theverge.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek2 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů